İnceleme Call of Duty Modern Warfare 3 (2023)

Merhaba, bugün sizlere beni oyun hayatıma başlatan oyun olan Call of Duty serisinin şuan son çıkan oyunu olan Modern Warfare 3 (2023) oyununu inceleyeceğim.

Beni 6-7 yaşlarında bilgisayara bağlayan ve hemen hemen her oyununu oynadığım Call of Duty, gerek hikayesi, gerek FPS oyun sektörüne getirdiği yenilikler gerek de online modunun çeşitlilik ve farklılığı ile beni gerçekten eğlendiren bir oyun serisi olmuştur her zaman. Hikaye örgüsü ve yaptığı devrimlerle de her dönem adından söz ettirip zirvelere oynamıştır (Ghost, Advanced Warfare gibi bazı hataları hariç).

HİKÂYE MODU: Oyunun hikaye modu gerçekten beni eğlendirdi. Her ne kadar eski Modern Warfare oyunları gibi düzenli ve sinematik bir hikaye örgüsü vermese de açık dünya görevleri beni fazlasıyla eğlendirdi. Önceden pek alışık olmadığımız görevi söylenen yol haricinde kendi seçtiğimiz yol ile yapmak beni ziyadesiyle keyiflendirdi. Geri kalan bölümleri gerçekten zaman zaman beni sıktı fakat eksi puan yazacak kadar sıkıldım dersem yalan söylemiş olurum. Çoğu kişi tarafından beğenilmeyen hikaye modu benden artı puan almayı başardı.

ÇOK OYUNCULU MOD: Beni her yeni çıkan Call of Duty oyununu almak zorunda hissettiren moddur kendisi. Silah özelleştirmeleri, Battle Pass sistemi, silah, ekipman ve kill streak gibi özellikleri açmak için seviye ve meydan okumaları yerine getirme zorunluluğu gerçekten beni aşırı eğlendiriyor. Günümün çok büyük çoğunluğunu işte geçiren biri olarak hafta içi günde 1-2 saat oyun oynayan ve pek rekabetçi takılmayan biri olan beni bile gerçekten içine aşırı çeken güzel bir oynanışı var. Sıklıkla gelen aktiviteler ödül havuzları ve meydan okumalar da çok oyunculu moda bağlılığı bence iyice artırıyor. Çok oyunculu modu için eksi puan yazabileceğim tek şey gerçekten aşırı sinir bozan bir kitlesinin oluşu fakat bunu da oyuna yıkmak hata olur.

ZOMBİ MODU: Bilenler bilir öncesinde DMZ modu vardı, bu modun bir tık daha kolay ve zombiler ile oynananı olmuş. Kendi içerisinde bir hikayesi ve bu hikayeye bağlı görevleri olan güzel bir mod olmuş. Beni açıkçası hayal kırıklığına uğrattı çünkü zombi modu olacak denildiğinden beri aklımda hep Black Ops 3 tarzı bir tek oyunculu zombi modu bekliyordum fakat gelen bu oldu. Yine de haritadan eşya toplama görevler yapma gibi sürükleyici ve bir amaç uğruna olan bu oyun modunu da gerçekten beğenmedim dersem yalan söylerim. Haritada bulduğunuz eşyalarla silahlarınızı güçlendirebilir, seçilemeyen ve bu moda özel ekipmanları toplayabilir, çok oyunculu mod ve zombi modunda kullanabileceğiniz kalıcı silah ve kaplamaları açabilirsiniz. Bu moda eksi puan yazabileceğim tek yönü gerçekten bazı özellikler ve yükseltmeler aşırı zor derecede açılıyor ve takımınız yoksa gerçekten bazen mod zulüme dönebiliyor.

GENEL BAKIŞ: İncelemelerde ve yorumlarda gerçekten neden bu kadar düşük puan aldığını ben pek anlamadım. Evet eski Modern Warfare hikayesi ve atmosferi bulunmuyor fakat sadece hikaye modunun tam bekleneni vermemesi yüzünden bu kadar kötü bir puanı hak ediyor mu sanmam. Benim için savaş oyunlarındaki en önemli özellikler olan silah mekanikleri ve savaş ortamının hissiyatını da bu oyundan yeterince aldım, tabii ki Arma3 gibi savaş atmosferini, Insurgency Sandstorm gibi silah hissiyatını dibine kadar yaşatmıyor fakat ikisinin toplamının ortası olmuş ve beni yeterince tatmin etti. Çok oyunculu modun atmosferi, özellikleri ve kendine bağlamasının yanı sıra zombi modu ile de co-op oynanış tarzını bizlere sunması bence bu oyunu almak için yeterli sebepler. Zaten oyunu çok oyunculu kısmı için almış biri olarak beni üzmedi ve şimdiden 165 saat oynamış bulunmaktayım.

ARTILARI:
+Atmosferi
+Savaş atmosferinin hissiyatı
+Silah mekaniklerinin gerçekçiliği
+Arcade oynanış yapısında oluşu
+Saatlerce başında oturma zorunluluğu olmaması
+Çok oyunculu modu
+Zombi modu
+Hikâye modundaki açık dünya görevler

EKSİLERİ:
-Tartışmasız fiyatı
-Çok sık güncelleme alması ve en ufak güncellemede bile tekrar tekrar oyunu başlatma zorunluluğu
-Aşırı sinir bozan kitlesi (Oyuna mâl edemeyiz fakat gerçekten bazen insanı delirtiyor)
-Sistem gereksinimlerinin yüksekliği
-Hikâye modunun eski işleyişinin olmaması

ALINIR MI?: Eğer 70$ sizleri zorlamayacak bir meblağ ise, çok oyunculu arcade savaş oyunlarını seviyorsanız, Call of Duty serisinin çok oyunculu modu hoşunuza gidiyorsa, silah özelleştirmek, oyundaki bir amaç uğruna oynamak hoşunuza gidiyorsa bence alınabilir. Yine de her sene yenisi çıkan bir oyuna 70$ vermek çok mu mantıklı derseniz bence hayır ben sadece Call of Duty oyununu aşırı seviyorum hepsi bu.

Umarım incelemem hoşunuza gitmiştir ve bir rehber niteliğinde olmuştur. Bir hatam olduysa şimdiden kusuruma bakmayın. Tüm soru ve önerilere açığım.

Sadece hikaye modunu oynayıp bıraktım her zamanki gibi ve rezalet bana kalırsa. Zaten kötü olan seriyi daha da kötü hale getirmiş. Open combat mission diye saçma bölümler gelmiş ve kendileri botlarla Warzone maçı yapmaktan farksız. Eee oyununun çok büyük kısmı da bundan oluşunca ne oluyor? Çöp. Artık benden 10 lira alamazlar. Kırılsın oynarım sıradaki botlarla Warzone maçlarını.

Orijinal Modern Warfare 3 zamanında çok iyi olmasa da bu tarz oyunların sırf o 5 saatlik hikaye modları için bile alınabildiğini kanıtlamıştı ama bu oyun hikaye modu hiçbir anlatmadığı gibi önceki iki oyundan da kalite olarak çok aşağı seviyede. Yine alan multisi için alıyor oldu yani. Bakalım 2024 de çıkaracakları oyun olan Black Ops gulf war nasıl olacak...

Tek almama sebebim fiyat. Çünkü anormal fazla bir meblağ. O kadar çabuk yenisi geliyor ki oyun patchlerle düzelene kadar bakmışsın yenisinin reklamı yapılıyor. Ben hala MW2019'u çok beğeniyorum favorim. oyuna doyamadım hala. Grafikleri bile yeterliydi hala. Ama yok adamlar peynir ekmek gibi çıkarıyor.
Hala oynanıyor mu hocam? Sunucu bulmakta ve oyuna girmekte zorlanıyor musunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı