Çan sisteminde geçme notu nasıl hesaplanır?

FurkanGCKL

Hectopat
Daha fazla  
Vizenin %40ı finalin %60ı etkiliyorsa ve bağıl sistem uygulanıyorsa geçme notu bunların ortalamalarına göre mi belirlenir? Mesela finallerden sonra ekonomi dersi için sınıf ortalaması 20 belirlendi. 20 üstü alan herkes geçmiş mi oluyor yoksa bir alt sınır var mı? Aynı şekilde eğer ortalama 70 belirlenmiş ise 69 alan da mı kesin olarak kalıyor? Mevzuata baktım fakat sınıf grubumda finalden en az 40 almak gerekiyor deniyor. Mevzuatta ise bağıl sistem uygulanmayan durumda diye belirtilmiş. Tam çözemedim bu durumu.

Screenshot_1.jpg

Finalden 50 şarttır büyük ihtimal . Finalin %60'ı ile vizenin %40ı toplamı çan notundan büyükse de geçersin. Ve evet 69 olursa kalırsın maalesef çanın kötü yanı o.

Keşke okulu ve bölümü söyleseniz de biz de baksak şu yönetmeliğe.
Bağıl uygulanmayan durumlar demiş. Gerisini okumanın anlamı yok. Önce bağıl ne zaman uygulanıyormuş ona bakmak lazım.

Maalesef sözde bağıl denilip geçiliyor. Tam ayrıntısı verilmiyor. Okul sisteminiz çan verilerini paylaşan bir sistem ise birkaç sınav sonucuna bakılarak büyük oranda tutarlı olacak bir model bulunabilir.

Çanda geçme notu ortalama olmaz. Yani yine de olabilir ama her durumda olmaz. Öyle denk gelebilir.
Ve evet, geçme notunun bir puan dahi altında alırsanız kalırsınız.

Bunları bilmek öğrenciye pek bir şey katmıyor. Harcadığınız zamana değmiyor. Zamanında bizim bölüm için hesaplayıp Excel dosyası hazırlamıştım. Tek işe yaradığı durum bazı hocaların sınav sonuçlarını ayrı yerden açıkladığı durumda harf notu hesaplamaya yaramasıydı. 5-10 gün bekler, okul sisteminde görürsünüz. Zaten hesaplamak için tüm notları bilmeniz gerekiyor. Ya da büyülü şekilde birisi size gelip ortalamayı ve standart sapmayı söylemesi lazım.

Büte kalma durumunda 5-10 gün boşa ders çalışmış olurum, erkenden bilsem daha iyi diyebilirsiniz. O zaman oturup hesap kitap yapıp bulacaksınız.

Çan geçme notunun altındaki derslerde açılmıyor mu? Ortalamasi 70 olan bir derste açılmaz mesela.
Yönetmeliğe göre değişir.

AÖF geçtiğimiz pandemi döneminde doğrudan çan aldı ve 85 aldığınız dersten CC ile geçme gibi durumlar oldu. Bağıl sistemli okullarda ise çan keyfi uygulanır yani hocanın insatifiyeti ile alakalıdır ancak bunda da sadece 60'ın daha doğrusu okulun belirlediği geçme notunun altında sınıf ortalaması var ise uygulanabilir. Örneğin DEÜ'da aynı bölümde 37 ortalaması olan derste geçme notu bağıl sistemin şartı olan 60 alınırken başka bir hoca ortalaması 50 olan dersi çan yaptı. Burada da taban bir not seçilir yani ortalama 10 diye çan 10 olmaz minimum 20 gibi bir puan olur, fakat burada da hoca diyelim ki finalden 20 şartı koştu siz 16 aldınız sistem sizin notunuzu değerlendirmeye almaz ve not ortalaması sizden düşük fakat final notu 20 olan arkadaşınız geçerken siz bütünlemeye kalırsınız bizzat yaşadım. İlaveten hoca ötelemede yapabilir, özellikle bizim okulda inşaatçı hocalar pek seviyor, diyelim ki ortalama esasen 50 herkese +10 verip dersi hiç çana sokmuyorlar.

Keşke okulu ve bölümü söyleseniz de biz de baksak şu yönetmeliğe.
Bağıl uygulanmayan durumlar demiş. Gerisini okumanın anlamı yok. Önce bağıl ne zaman uygulanıyormuş ona bakmak lazım.

Maalesef sözde bağıl denilip geçiliyor. Tam ayrıntısı verilmiyor. Okul sisteminiz çan verilerini paylaşan bir sistem ise birkaç sınav sonucuna bakılarak büyük oranda tutarlı olacak bir model bulunabilir.

Çanda geçme notu ortalama olmaz. Yani yine de olabilir ama her durumda olmaz. Öyle denk gelebilir.
Ve evet, geçme notunun bir puan dahi altında alırsanız kalırsınız.

Bunları bilmek öğrenciye pek bir şey katmıyor. Harcadığınız zamana değmiyor. Zamanında bizim bölüm için hesaplayıp Excel dosyası hazırlamıştım. Tek işe yaradığı durum bazı hocaların sınav sonuçlarını ayrı yerden açıkladığı durumda harf notu hesaplamaya yaramasıydı. 5-10 gün bekler, okul sisteminde görürsünüz. Zaten hesaplamak için tüm notları bilmeniz gerekiyor. Ya da büyülü şekilde birisi size gelip ortalamayı ve standart sapmayı söylemesi lazım.

Büte kalma durumunda 5-10 gün boşa ders çalışmış olurum, erkenden bilsem daha iyi diyebilirsiniz. O zaman oturup hesap kitap yapıp bulacaksınız.

Yönetmeliğe göre değişir.
Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü hocam. Önemli olduğunu bilmediğim için yazmamıştım kusura bakmayın. Sizin ve diğer kişilerin yorumlarından yola çıkarak hiçbir şekilde hesaplama yapmak mantıklı değil. Genel olarak hocaya bağlı bir durum anladığım kadarıyla.

Yarıyıl/yıl sonu sınavı alt limiti (YSSL): İlgili birim kurulu tarafından belirlenen; bir derstenveya uygulamadan başarılı olmak için gerekli yarıyıl/yıl sonu sınavı notu alt sınır değerini ifade eder.
Başarı notu alt limiti (BNAL): İlgili birim kurulu tarafından belirlenen; bir dersten veya
uygulamadan başarılı olmak için gerekli başarı notu alt sınır değerini ifade eder.
Bağıl değerlendirmeye katma limiti (BDKL): İlgili birim kurulu tarafından belirlenen;
istatistiksel değerlendirmeye dâhil edilecek başarı notlarının 100 puan üzerinden alt sınırını ifade eder.

Bağıl değerlendirmeye esas olacak üç sınır değer, YSSL, BNAL ve BDKL birimler tarafından
belirlenir ve bu sınır değerler ilgili kurulların önerisi ve Senatonun onayı ile yürürlüğe girer. 100 puan
üzerinden; YSSL ve BNAL 35’ten; BDKL 20’den az olamaz.

Yani 20'den aşağı olanlar katılmıyormuş. Gerçi birilerinin belirlediği değer de olabilirmiş. Bu yüzden bölümünüz önemliydi. Sizin bölüm için bu üç değer 40, 40 ve 25 imiş.

Ben bizim okul için hep 10 veya 25 denedim. Zaten o kadar düşük alan çok kişi olmuyordu. Bir de sınava girmeyenler ne olarak hesaplanıyordu muhabbeti vardı. Daha önce de dediğim gibi %100 tutarlı bir şey bulamadım ben.

Kabaca bir şey istiyorsanız atıyorum ortalama CC, bunun yarım standart sapma yukarısı CB, yarım standart sapma aşağısı DC falan diye gidiyor. FF en az bilmem kaç olabilir olayı var. 25 altı alanlar ortalama falan hesaplanırken sayılmıyor. Sizde yok gibi, bizde de var mı bilmiyorum (gerçi bu kadar ayrıntılı belirtildiğine göre bahsedilmediyse yoktur) çünkü bizim yönetmelik sizinki kadar açık değildi ama internete göre 100, 90 veya o tarz bir not üzeri alanlar da sayılmıyor.

Devamsızlıktan kalmayan, sınava giren ve BDKL değerini (25) aşan öğrenciler hesaba katılıyormuş. Sayıya göre;
Bu koşulları sağlayan öğrenci sayısı, 30 veya üzerinde ise bu Yönergenin 9 uncu maddesi; 10
ile 29 arasında ise 10 uncu maddesi; 10’dan az ise 11 inci maddesi esas alınır.
-mış.

Maddelere siz bakarsınız, ben istatistik dersini zar zor geçtiğim an o kısma güzel bir format attım.

BDKL altı direkt FF, bunu daha önce belirtmişimdir. Bizde sadece finalde vardı. Ki o bile son yılda eklendi. Bir gecede derslerden kalmaya başladık. Galiba burada vizede de varmış.

Güzelce tablo falan da vermişler 9, 10 ve 11. maddede. Çok istiyorsanız hesaplayabilirsiniz. Tabii dediğim gibi ortalama, standart sapma gibi bilgilere ihtiyacınız var.

Ben sadece T-skor kullanarak hesaplıyordum. İnternette bir tablo bulmuştum, onu baz almıştım. Belki tablo da değişiyordur. O yüzden benimki tam tutarlı gelmemiştir.

Son düzenleme:
Yani 20'den aşağı olanlar katılmıyormuş. Gerçi birilerinin belirlediği değer de olabilirmiş. Bu yüzden bölümünüz önemliydi. Sizin bölüm için bu üç değer 40 40 ve 25 imiş.

Ben bizim okul için hep 10 veya 25 denedim. Zaten o kadar düşük alan çok kişi olmuyordu. Bir de sınava girmeyenler ne olarak hesaplanıyordu muhabbeti vardı. Daha önce de dediğim gibi %100 tutarlı bir şey bulamadım ben.

Kabaca bir şey istiyorsanız atıyorum ortalama CC, bunun yarım standart sapma yukarısı CB, yarım standart sapma aşağısı DC falan diye gidiyor. FF en az bilmem kaç olabilir olayı var. 25 altı alanlar ortalama falan hesaplanırken sayılmıyor. Sizde yok gibi, bizde de var mı bilmiyorum (gerçi bu kadar ayrıntılı belirtildiğine göre bahsedilmediyse yoktur) çünkü bizim yönetmelik sizinki kadar açık değildi ama internete göre 100, 90 veya o tarz bir not üzeri alanlar da sayılmıyor.

Devamsızlıktan kalmayan, sınava giren ve BDKL değerini (25) aşan öğrenciler hesaba katılıyormuş. Sayıya göre;

-mış.

Maddelere siz bakarsınız, ben istatistik dersini zar zor geçtiğim an o kısma güzel bir format attım.

BDKL altı direkt FF, bunu daha önce belirtmişimdir. Bizde sadece finalde vardı. Ki o bile son yılda eklendi. Bir gecede derslerden kalmaya başladık. Galiba burada vizede de varmış.

Güzelce tablo falan da vermişler 9, 10 ve 11. maddede. Çok istiyorsanız hesaplayabilirsiniz. Tabii dediğim gibi ortalama, standart sapma gibi bilgilere ihtiyacınız var.

Ben sadece T-skor kullanarak hesaplıyordum. İnternette bir tablo bulmuştum, onu baz almıştım. Belki tablo da değişiyordur. O yüzden benimki tam tutarlı gelmemiştir.

Çok teşekkür ederim hocam güzelce açıkladığınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı