Canon 1100D'i nasıl iyi bir şekilde kullanabilirim?

Amogaçi

Hectopat
Elimde Canon 1100D var ve dijital fotoğraf makinelerinden gram anlamıyorum. Kimileri "kamera önemli değil, önemli olan lens" tarzı şeyler söylüyor.
Canon 1100D nasıl bir makinedir ve bu makineye takılabilecek en iyi lensler hangileri?
Kısacası bu makinenin bana verebileceği maksimum performans nedir? Lens değişimi vs. sonrası hangi kalitelerde fotoğraf ve video çekebilirim?

Eski bir model fakat iyi makina, istediğin fotoğrafları sana çektirebilir. 18-55 mm lensi aslında çoğu zaman yeterli olur, zoom ya da makro çekim yapmayacaksan. Profesyonel fotoğraf çekimini öğrenmek gerekir, eğer bilmiyorsan otomatik modları var onları da kullanabilirsin. 1/30 perde hızının altına inmeyen hızlarda otomatik ayarları rahatlıkla kullanabilir, daha altındaki perde hızları tripod ister, bulanık çekersin. Profesyonel olarak manuel ayar yapabilen fotoğrafçılar tabii istediği görüntüyü daha güzel çekebilir otomatik ayarlara göre.
Video hd çekiyor, full hd yok. Fakat kalitesi güzel.

Ne çekmek istediğine bağlı detaya girersek çok fazla teknik terim var ve boğulursun. Tam olarak ne çekmek istediğin önemli. Ayrıca otomatik modda kullanabilirsin makineyi her zaman. Ama her şeyini ben yapayım kendim ayarlayayım istiyorsan temel fotoğrafçılık hakkında bilgi sahibi olman gerekiyor.

Makine 11 senelik bir makine ama makineye yapacağınız yatırımlar boşa gitmeyecektir. O makineye alacağınız objektifleri bugünün Canon makinelerine de takabileceğinizden, eğer bu işi gerçekten yapmak ve öğrenmek istiyorsanız 1100D ile öğrenebilirsiniz.

Objektif işi "en iyisi o modeldir" diyerek yapılabilecek bir iş değil. En iyi denen lens kimi yerde en kötü de olabilir. Bu yüzden bu işe yatırım yapmadan önce bu konuyu iyice araştırmanızı öneririm.

Eğer ben böyle şeylerle uğraşamam derseniz, fotoğraf makineleri ile uğraşmayın. İyi bir makine alın ve onun yalan görüntüleriyle tatmin olun. Yalan diyorum çünkü fotoğraf makinelerindeki sensörlere kıyasla telefonlardaki sensörler mercimek kadar kalıyor. Telefonlar bu kaliteyi yapay zeka ile elde ediyor, doğal görüntüler değil.

Amacınız sosyal medyada paylaşmak gibi şeylerse zaten çoğu sosyal medya platformu makinelerin hakkını verecek kalitede değil. Yani bu amaçlar için telefonlar göz doyuracaktır.

Ben fotoğrafçılık alemini görmek istiyorum diyorsanız, yavaş yavaş bu işi öğrenmeye başlayın. İlla kursa gitmeye gerek yok, YouTube'da çok kaliteli içerik üretenler var. Güzel bir hobi edinmiş olursunuz. Önce makinelerin çalışma mantığını ve sonra ISO, diyafram, enstantane kavramlarını öğrenmenizi tavsiye ederim.

11 yıllık bir makinenin otomatik mod performansı çok iyi olmayacaktır. Zaten bu işleri ufaktan öğrendiğinizde otomatik mod kullanmak istemeyeceksiniz. Makinenin otomatik mod performansı iyi olmayacak derken, makine kötü anlamında demedim. Otomatik modda makine ISO, diyafram, enstantaneyi kendi ayarlıyor ama bazen makinenin içindeki zeka bunları en iyi şekilde ayarlamaya yetmiyor ve potansiyelinin çok daha altında performans sergilenmesine sebep oluyor.

Peki ben böyle videoları nereden bulurum derseniz ilk başta temel kavramları "Fotografium" isimli kanaldan basitçe öğrenebilirsiniz. Kutay Kösem ve TeknoSeyir'de de güzel içerikler bulacaksınız.

Yanına 50mm veya bütçeniz varsa Tamron 17-50mm F 2.8 öneririm. Evet objektif bana kalırsa daha önemli. Çözünürlük keskinlik vs bunların çoğunluğu objektif optik kalitesinden geçer. Elbette daha iyi makinenin getirdiği avantajları vardır fakat sensör boyutu aynı olduğu için APS-C için konuşuyorum kaliteleri aşağı yukarı aynı oluyor. Nikon, Sony ve Canon kullandım.

TV ve Av modunda kullanarak yavaştan başlayabilirsin. Otomatik modda kullanmanı önermiyorum. Buraya uzun uzun yazmak isterdim ama konu konuyu açıyor bu yüzden YouTube'da detaylı anlatımlar mevcut.

İG hesabımda 1100D ile çektiğim fotoğraflar mevcut aşağılara inersen göreceksin.
1100D'yi Letgo'dan yıpranmış bir şekilde çok çok uygun bir fiyata almıştım başlangıç için.

1100D kullanırken kullandığım objektifler;
Tamron 70-300mm (Renk sapmaları mevcut başlangıç için önerilebilir)
Tamron 17-50mm 2.8 (18-55 kullandıktan sonra kesinlikle alınması gereken bir objektif bana kalırsa. Tabii bir süre sonra bu da yetmiyor insana)
Yongnuo 50mm 1.8 M.2 (Bunu almanı önermem Canon modelini tavsiye ederim)
Canon 18-55 bununla çok fazla çekim yapmadım çünkü objektif arızalı idi.

Son düzenleme:
@Canoktun @Nomasko Aslında şöyle; Android bir telefona sahibim hatta telefonum amiral gemisi denecek kalitede fakat bildiğiniz üzere sosyal medyaya Android telefonla görsel veya video yüklediğinizde dehşet kalite kayıpları yaşanıyor. Amacım sırf kamerası için bir Apple ürünü bir telefon almaktansa bu kamera ile kaliteli fotoğraflar ve video çekmek. Sosyal medyada paylaşmak için iPhone fotoğraf kalitesine yakın bir deneyim sağlar mı bu makine bana?

@Canoktun @Nomasko Aslında şöyle; Android bir telefona sahibim hatta telefonum amiral gemisi denecek kalitede fakat bildiğiniz üzere sosyal medyaya Android telefonla görsel veya video yüklediğinizde dehşet kalite kayıpları yaşanıyor. Amacım sırf kamerası için bir Apple ürünü bir telefon almaktansa bu kamera ile kaliteli fotoğraflar ve video çekmek. Sosyal medyada paylaşmak için iPhone fotoğraf kalitesine yakın bir deneyim sağlar mı bu makine bana?
Doğru pozlamayı öğrenirseniz ki zor bir şey değil. Yanına da uygun bir lens alırsanız fazlasıyla iyi fotoğraflar elde edersiniz. Üstelik telefonlardaki gibi yalan görüntüler değil doğal görüntüler elde edebilir, uzun enstantane gibi imkanlardan faydalanıp etkileyici fotoğraflar yaratabilirsiniz.

Hangi lensi seçeceğim derseniz basit video tavsiyesi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca temel kavramları öğrenmeniz için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunları öğrendikten sonra biraz pratik yapın. Güzel sonuçlar elde edeceksinizdir.
Elbette telefon kadar pratik olmayacaktır ama yapay zekayla çekilen fotoğraflar veren bir telefona o kadar para saymaktansa bu makinelere para vermek çok daha iyidir. En azından kişisel olarak da faydalı bir şeyler kazanırsınız.

Dosya Ekleri

• 5755bf490b1f632bfebbbec36eada4468005882b57567eb88557e0370f9bf9a3._SX1080_.jpg
    5755bf490b1f632bfebbbec36eada4468005882b57567eb88557e0370f9bf9a3._SX1080_.jpg
    118 KB · Görüntüleme: 43
Aslında Nomasko arkadaşımız gerekli açıklamaları yapmış.

@Amogaçi Unutmayın, hiç bir telefon hiç bir DSLR makineden (giriş seviye DSLR dahi olsa) kaliteli çekemez. Sadece 18-55 standart lens ile bile iPhone telefonlarının üstünde fotoğraflar çekersiniz. Telefonlar sırf fotoğraflar net gözüksün diye sanal keskinleştirme kullanıyor ve fotoğrafta detaya inince bozuk bir görüntü meydana geliyor. Artı olarak telefonlar düşük ışıkta DSLR makinelerin yanına bile yaklaşamaz zaten.

Önemlilik sıralamasını yaparsak; Çeken kişi > Lens > Body. Örneğin; Nikon Z7 ile telefon kamerası gibi fotoğraf çeken var, 1100D ile de üst seviye kareler yakalayan var. Ha şöyle bir şey var, tabii ki çekeceğiniz fotoğraf türüne göre de ekipman seçiminiz önemlidir.

Gündüz tekniğini öğrenmeniz için P modunda fotoğraflar çekin. Çektiğiniz fotoğrafların Exif bilgilerine (özellikle ISO, Enstantane, Diyafram) bu pozlama üçgenine bakıp o ayarları Manuel yaparak aynı ışıktaki ortamlarda deneyin. Bu şekilde Manuel moda hızlı alışırsınız. Akşam tekniği ise Manuel ayar ister. P/Av/Tv ile de çekersiniz fakat makinenin yanılma payı gündüz çekimlerine göre daha yüksektir. Ama düşük diyafram lens (1.8) alırsanız Av modu kullanarak çektiğiniz fotoğrafların bilgilerine bakarak Manuel moda alışırsınız. Otomatik modu (A) tamamen unutun çünkü Otomatik modda makineler gündüz çekiminde bazen saçma sapan 800-1600 ISO'lara çıkıyor.

Lens olarak tavsiyem fotoğrafçının demirbaşı olan Canon 50mm 1.8 lenstir. Bu lens ile yüksek ışıktan ziyade düşük ışıkta bile ISO'dan tasarruf edip güzel görüntüler alırsınız ve portre fotoğrafçılığı için olmazsa olmazlardandır. Artı olarak portre fotoğrafı çekecekseniz 2. planınız olarak tepe flaşı almanızı da tavsiye ederim.

Geniş açı için Canon EF-S 10-18mm tavsiye ederim. İdealdir. Crop sensör olduğu için tam 10mm alamazsınız ama yine de geniş açıyı rahatlıkla yakalarsınız.

Tele lens olarak Canon EF 75-300mm bile işinizi görür. Ama düşük ışıkta kullanmayın gözleriniz kanayabilir. :) Bütçeyi artıracağım derseniz Tamron 70-300mm de tavsiye ederim. Tamron'un düşük enstantane performansı Canon 70-300 ve 75-300 lenslere göre daha iyidir.

Ve final olarak fotoğrafçılık masraf gerektiren iştir. :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı