Rehber Canon 5D klasik alınır mı?

MissionTroll

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
İşsiz (öğrenci)
Evet yanlış okumadınız Canon 5D alınır mı dedim ama model sayısı yok çünkü ilk modeli. Son zamanlarda eski cihazlarla çekilen mükemmel fotoğrafları görünce kendime sordum gerçekten yeni cihazlardaki özelliklerin ne kadarına ihtiyacımız var. Samsung NX300M kameram var bir sürü manuel lens adapte edip kullanabiliyorum ama genelde ne zaman fotoğraf çekmeye gidecek olsam yanıma aldığım kamera o olmuyor ama filmli Ricoh fotoğraf makinesi oluyor. Peki neden 20MP bir sürü özelliği olan kamera ve çeşitli lensler ve filtre, adaptörler varken gidip tek elektronik kısmı ışık ölçeri olan filmli kamera ve 50mm lens ile geziyorum. Bariz bir şekilde sebebi ortada: Çünkü aynasız ve vizörsüz kamera kullanmak (Samsung kameraların çoğunda vizör yok.) Hem eğlenceli değil hem de pratik değil.

Bende buradan yola çıkarak fiyatını uygun bulunca Canon 5D klasiği 50mm F1.8 STM lens ve battery grip ile birlikte aldım. Minimalist bir çözüme gittim ekipman içinde boğulmaktan ziyade. Açıklamak gerekirse bu kamera severek kullandığım filmli kameraya kullanım açısından çok benziyor. Video çekme özelliği yok, gereksiz preset ve fotoğraf çekim modları yok. Otomatik ISO değeri seçme yok. Film yükler miş gibi ISO seğerini giriyorum ve Full manuel modda sadece deklanşör hızı ve difayram değiştirerek fotoğraflarımı çekiyorum. Şimdi pozitif ve negatif yönlerini sıralayacağım böylece sizde gerçekten yeni bir kameraya ihtiyacınız var mı karar verebilirsiniz.

Pozitif yönleri:

Üstte bahsettiğim gibi kullanım kolaylığı ve basitliği. Menüsü bile sadece 1 sayfa özellik barındırıyor.
Aşırı üstün malzeme kalitesi, Full metal gövde. Zamanının 3500 dolarlık cihazı olduğunu hissediyorsunuz.
Pillerin resmen sonsuza kadar dayanması ve battery grip ile bu sürenin daha da uzaması.
Fotoğraflarının renkleri bence daha doğal ve hoş.
Ucuza Full frame gövde kullanmak ve bu sayede daha fazla arka plan bulanıklığı elde edebilmesi.
Lightroom ile bu kamera ilk çıktığında fotoğraflarda yapılması mümkün olmayan değişiklikler yapılabiliyor olması.
Megapiksel değeri az olduğu için ufak Compact Flash kartlar ile bile oldukça fazla sayıda fotoğraf çekilebilliyor. (4 GB kart yaklaşık 240 RAW fotoğraf alıyor.)
Bu kameraya alınan lensler üst modellere geçilse de kullanılmaya devam edilebilir ve ekipmanları piyasada bol olduğu için bulması kolay.
En önemli olan kısım ise yaklaşık 1000TL civarında gövde fiyatı olması. Piyasadaki en ucuz FF gövde olabilir.

Negatif yönleri:

Yine bahsettiğim gibi TV ve Av modları hariç alışık olabileceğiniz otomatik kullanım modları yok.
Video çekemiyor.
Live view yok, canlı histogram yok kısaca filmli makine gibi ele almak gerekiyor. Ekranı biraz kullanışsız ve düşük çözünürlükte.
Sadece 9 tane Auto focus noktası var. (yine de 50mm F1.8 lens ile tutarlı ve hızlı odaklıyor.)
Sensörü 12.8MP ve ISO extension modunda sadece 3200 ISO değerine kadar çıkabiliyor.
Dinamik mesafe olarak modern kameralar kadar töleranslı değil. Yani exposure değerini 3 stop arttırırsanız hoş olmayan bir görüntü ile karşılaşacaksınız. (Bu dolaylı olarak kişiyi var olan ışığı daha iyi kullanmaya yönlendiriyor.)
Burst mode hızı çok düşük. (3FPS olması lazım.) Bu yüzden spor fotoğraflamak için pek uygun değil.
DSLR olduğu için lens adapte etme seçenekleri az ve fullframe lensler üst modellerde de kullanılabildiği için pahalı.
Driver desteği yok ve EOS Utility uygulaması sadece Windows XP 32 Bit sürümünde çalışıyor.
Son olarak 2005 yılında çıkmış bir cihaz kullanma durumu var yani olur da bozulursa yedek parça bulmak ya da tamir ettirecek yer bulmak çok zor.

Eğer fotoğraf çekmeyi iş olarak değil ama zevki için görüyorsanız ve Full frame gövdeye sahip olmakı için bazı fedakarlıklar yapmaya hazırsanız kesinlikle tavsiye ediyorum. Referans için yakın zamanda çektiğim üzerinde çok oynanmamış fotoğrafları koyacağım. Kamera sadece 2 gündür bende olduğu için çok fotoğraf çekme fırsatım olmadı çektikçe buraya ekleyeceğim.
Renkler gerçekten çok hoş geldi bana Samsung NX300M ile karşılaştırınca.

Dosya Ekleri

• IMG_0157.jpg
    IMG_0157.jpg
    177,6 KB · Görüntüleme: 144
  • IMG_0230.jpg
    IMG_0230.jpg
    168,8 KB · Görüntüleme: 135
  • IMG_0240.jpg
    IMG_0240.jpg
    104,1 KB · Görüntüleme: 139
  • IMG_0261.jpg
    IMG_0261.jpg
    466,6 KB · Görüntüleme: 128
  • IMG_0268.jpg
    IMG_0268.jpg
    187,1 KB · Görüntüleme: 117
  • IMG_0274.jpg
    IMG_0274.jpg
    92 KB · Görüntüleme: 116
  • IMG_0356.jpg
    IMG_0356.jpg
    208,4 KB · Görüntüleme: 103
  • IMG_0463.jpg
    IMG_0463.jpg
    121,5 KB · Görüntüleme: 93
  • IMG_0501.jpg
    IMG_0501.jpg
    74,4 KB · Görüntüleme: 99
  • IMG_0532.jpg
    IMG_0532.jpg
    140,7 KB · Görüntüleme: 90
  • IMG_0543.jpg
    IMG_0543.jpg
    76,6 KB · Görüntüleme: 89
  • IMG_0545.jpg
    IMG_0545.jpg
    75,4 KB · Görüntüleme: 94
  • IMG_0469.jpg
    IMG_0469.jpg
    176,2 KB · Görüntüleme: 118
Son düzenleme:
Konu biraz eski ancak rehber oldukça bilgilendirici ve mantıklı olduğu için ileride ben gibi fotoğrafa yeni başlayacaklara yönelik ve sizin görüşünüze paralel olarak birkaç bir şey eklemek istiyorum.
Uzun araştırmalar sonucu taşınabilir olmasından dolayı hatırı sayılır bir miktar para verip ikinci el fuji x-s10 aldım. Şu an gayet memnunum manuel ayarda iso ss gibi değerleri değiştirmesi çok kolay. Menüsünde ayarlarda gezinmek kolay. Ancak bundan sonraki süreçte bu makine ile biraz daha oynayıp X-S10'u satıp(ekonomik sebeplerden ötürü) kardeşimin CANON 100D DSLR cihazına 50mm 1.2 bir lens ile gece sokak fotoğraflarında denemeler yapmak bana daha heyecan veriyor gibi. DSLR'ın vizörünü kesinlikle özlüyorum. Fotoğrafçılıkta çok çok yeniyim ama hem aynasız hem de DSLR'ı denemiş biri olarak söylüyorum. Dediğiniz gibi DSLR vizörünün kullanım keyfi apayrı.
Bir de (Bu dolaylı olarak kişiyi var olan ışığı daha iyi kullanmaya yönlendiriyor.) tümcesini çok önemli buldum. Eski ve modern güzel fotoğrafları incelediğimde en önemli unsurun ışık ve açı olduğunu fark ettim. En az bu kadar önemli diğer unsurlar da vardır tabi ki ancak onları da anlamam için daha fazla fotoğraf inceleyerek zamanla anlayacağım.

Konu biraz eski ancak rehber oldukça bilgilendirici ve mantıklı olduğu için ileride ben gibi fotoğrafa yeni başlayacaklara yönelik ve sizin görüşünüze paralel olarak birkaç bir şey eklemek istiyorum.
Uzun araştırmalar sonucu taşınabilir olmasından dolayı hatırı sayılır bir miktar para verip ikinci el fuji x-s10 aldım. Şu an gayet memnunum manuel ayarda iso ss gibi değerleri değiştirmesi çok kolay. Menüsünde ayarlarda gezinmek kolay. Ancak bundan sonraki süreçte bu makine ile biraz daha oynayıp X-S10'u satıp(ekonomik sebeplerden ötürü) kardeşimin CANON 100D DSLR cihazına 50mm 1.2 bir lens ile gece sokak fotoğraflarında denemeler yapmak bana daha heyecan veriyor gibi. DSLR'ın vizörünü kesinlikle özlüyorum. Fotoğrafçılıkta çok çok yeniyim ama hem aynasız hem de DSLR'ı denemiş biri olarak söylüyorum. Dediğiniz gibi DSLR vizörünün kullanım keyfi apayrı.
Bir de (Bu dolaylı olarak kişiyi var olan ışığı daha iyi kullanmaya yönlendiriyor.) tümcesini çok önemli buldum. Eski ve modern güzel fotoğrafları incelediğimde en önemli unsurun ışık ve açı olduğunu fark ettim. En az bu kadar önemli diğer unsurlar da vardır tabi ki ancak onları da anlamam için daha fazla fotoğraf inceleyerek zamanla anlayacağım.
Haklısın, bende XT30ii aldım ve 5D mi ve lenslerini sattım. Teknik olarak ölçülemez derecede üstün bir kamera ama vizör kendini özletiyor. Bir süredir fotoğraf çekme tutkum azaldı. Ekipmana daha çok para harcayarak çözülcek bir şey değil bu. Canon 100D nasıl bilmiyorum ama eminim kullanması daha zevklidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı