Capcom, oyunlarına DRM ekleyerek FPS'i 10-15 düşürüyor ve modlama ile Cheat Engine'ı engelliyor

Mod yapmayı hile kullanmakla eş değer gören yapımcılara destek vermeyi bırakın, modlar oyuna + ekleyen şeyler. Kaç tane oyun bu sayede kurtuluyor. Özellikle bu asyalı yapımcılar oyunumuza mod yapmasınlar diye ağlıyor. Tek kişilik oyuna mod yapınca ne oluyor yani.
Asset'e erişmek isteyen yine bir şekilde erişir.
Telif adamın elinde. Ürünlerine istediği şeyi yaptırır istemediği şeyi de yaptırmaz. Oyunlarının modlanmasından hoşnut olmuyorsa veya etik bulmuyorsa istemeyebilir. Zorla mı mod yapacaksınız afedersiniz de.

Son düzenleme:
2012'de çıkan Resident Evil Revelations'a bile eklediler bu DRM'i. Sadece son çıkan oyunlarına eklemelerinin bir anlamı olmazdı çünkü yeni oyunlarında zaten Denuvo kullanıyorlardı.
Eski oyun için kullanmaları abes olmuş ama oyuncu kafasıyla düşünmeyince son oyunlara eklemeleri mantıklı geliyor bana. Çünkü sen eğer bir ürün yaptıysan ve bu dijitalse bir şekilde kopyalanmasını önlemen gerekli, ben yazılımcıyım şahsen oluşturduğum bir algoritmanın "ücretsiz" bir şekilde dağıtsam bile internette dolanmasını istemezdim, modlama da tam olarak bu. Düşünsene adamların yıllardır üstünde çalıştığı RE Engine kaynak kodları sızıyor, çıldırırlar.

SM2'nin sadece exe dosyası olduğu halde şu an korsanlar neredeyse PC buildini yaptı.

Mod yapmayı hile kullanmakla eş değer gören yapımcılara destek vermeyi bırakın, modlar oyuna + ekleyen şeyler. Kaç tane oyun bu sayede kurtuluyor. Özellikle bu asyalı yapımcılar oyunumuza mod yapmasınlar diye ağlıyor. Tek kişilik oyuna mod yapınca ne oluyor yani.
Asset'e erişmek isteyen yine bir şekilde erişir.
Modlamanın ne hukuksal ne de etik olarak açıklaması yok. Modlama bir oyunu kurtarırsa da bu yapımcının elinde olan bir şey. Bunu istemeyebilir.

Yapımcıların hala modlanabilen oyunların daha popüler olduğunu kavrayamadığı bir dönemdeyiz. Valve bildiğin modlar üzerine kurulu. Adamlar PC'nin kralı şu anda. 15 yıllık l4D2'yi günde 20.000 kişi oynuyor.
Tamam ama bunu algılanması da kendi sorumluluğu altında dostum. Adam bunu göze alarak batmak istiyor belki? Şu dijitalde bi kapalı bir de açık sistemler var, Japonlar genelde ilkini tercih eder. Kimse PS modlanmıyor diye taşlamıyor mesela.

SM2'nin sadece exe dosyası olduğu halde şu an korsanlar neredeyse PC buildini yaptı.
Spider-Man örneği pek mantıklı bir örnek değil hocam. Orada firmanın da hatası var. Sen gidip 1 saatten kısa sürede aşılan güvenlik sistemi yaparsan birileri seni hackler, sızan dosyalardan biri Spider-Man PC portu da yapar. O noktada ne DRM koruyabilir ne de şirket sevicisi, sömürülmeye alışılmış oyuncu tayfa koruyabilir.
Yapımcıların hala modlanabilen oyunların daha popüler olduğunu kavrayamadığı bir dönemdeyiz. Valve bildiğin modlar üzerine kurulu ve adamlar PC'nin kralı şu anda. 15 yıllık l4D2'yi günde 20.000 kişi oynuyor. Bunların genelinin modlu şeyler yüklediklerine eminim.
Left 4 Dead oynayanlar mod kullanıyordur diye varsayıma bile gerek yok. Counter-Strike bir mod ürünü.
Telif adamın elinde. Ürünlerine istediği şeyi yaptırır istemediği şeyi de yaptırmaz. Oyunlarının modlanmasından hoşnut olmuyorsa veya etik bulmuyorsa istemeyebilir. Zorla mı mod yapacaksınız afedersiniz de.
Capcom'u yine az çok anlıyorum. Adamlar Japon ve Japonlar oyun sektöründe hâla daha bazı konularda eski kafalı veya ilkel kalmış durumda. Modcular da zaten bunların oyunlarında genelde karakterleri Rule 34 karakteri kıyafetlerine sokuyor, karakterin ağırlığı vs. gidiyor lakin Rockstar bu mod konularında hiç anlamadığım bir şirket. Modcularla iç içe hareket eden, modcularla hiçbir problemi olmayan bir ekibin sonradan modculara düşman olması, Steam versiyonu bile bozuk olan GTA San Andreas, GTA 4 gibi oyunları düzelten modlara bile telif atmasının savunalabilecek bir yanı yok. Adamlar öyle bir hâle geldi ki GTA 5'in tüm kaynak kodları sızmasına rağmen Rockstar'a üzülen insan çok çok az.

Spider-Man örneği pek mantıklı bir örnek değil hocam. Orada firmanın da hatası var. Sen gidip 1 saatten kısa sürede aşılan güvenlik sistemi yaparsan birileri seni hackler, sızan dosyalardan biri Spider-Man PC portu da yapar. O noktada ne DRM koruyabilir ne de şirket sevicisi, sömürülmeye alışılmış oyuncu tayfa koruyabilir.

Left 4 Dead oynayanlar mod kullanıyordur diye varsayıma bile gerek yok. Counter-Strike bir mod ürünü.

Capcom'u yine az çok anlıyorum. Adamlar Japon ve Japonlar oyun sektöründe hâla daha bazı konularda eski kafalı veya ilkel kalmış durumda. Modcular da zaten bunların oyunlarında genelde karakterleri Rule 34 karakteri kıyafetlerine sokuyor, karakterin ağırlığı vs. gidiyor lakin Rockstar bu mod konularında hiç anlamadığım bir şirket. Modcularla iç içe hareket eden, modcularla hiçbir problemi olmayan bir ekibin sonradan modculara düşman olması, Steam versiyonu bile bozuk olan GTA San Andreas, GTA 4 gibi oyunları düzelten modlara bile telif atmasının savunalabilecek bir yanı yok. Adamlar öyle bir hâle geldi ki GTA 5'in tüm kaynak kodları sızmasına rağmen Rockstar'a üzülen insan çok çok az.
O örneği verme sebebim sadece bir exe dosyasından neler yapıldığıydı. Bu oyunların dosyalarını boşuna kapatmıyorlar ancak birileri decompress uygulamaları yapıyor ve bütün assetleri seriyor önüne. Bir oyun geliştiricisi olsam böyle bir şey olmasını istemezdim.

Valve'nin de en başından beri modlama bahanesiyle dosyaları açık bir şekilde verdiğini sanmıyorum, eskiden hukuk sistemi bu kadar gelişkin değildi ve oyunlar neredeyse açık kaynak olarak dağıtılırdı fakat sonra baktılar ki işlerine yarıyor, müdahil olmadılar. Diğer şirketler dosyalarını katman katman şifreliyor, aslında hiç kimse istemiyor ki modlama yapılmasını, çünkü ortada oyundan ziyade onların gözünde ürün ve biz de oyuncu veya mod yapan ekip değil, müşteriyiz onların gözünde.

Ayrıca Valve'nin de yeni oyunları kilitli, pek yeni oyunu yok ama Alyx'in ne kadar az modu olduğuna bir bakın, VR olan bir oyuna neler neler eklerlerdi.

Japonların teknik konularda geri kafalı olduğuna katılıyorum bu arada.

Capcom'u yine az çok anlıyorum. Adamlar Japon ve Japon'lar oyun sektöründe hâla daha bazı konularda eski kafalı veya ilkel kalmış durumda. Modcular da zaten bunların oyunlarında genelde karakterleri rule 34 karakteri kıyafetlerine sokuyor, karakterin ağırlığı vs. gidiyor.

Resident Evil 4'ün orijinalinden örnek vereceğim. Oyun modsuz bildiğin çöp gibi çalışıyor, Resident Evil 5 daha iyi çalışıyor diyebilirim. Re tweaks yüklüyorsun mis gibi fare desteği, mis gibi performans ve oyunun PC sürümünde olmayan orijinal efektleri ekleme özelliği sunuyor sana. Ayrıca bir sürü hatayı da düzeltiyor.

Modlar bayağı işe yarar şeyler, sadece karakter modellerini anime kızı falan yapmaya yaramıyor. Gerçi ona da kimse karışamaz. Adam basmış parayı almış oyunu kendi bilgisayarında çalıştırıyor.

Resident Evil 4'ün orijinalinden örnek vereceğim. Oyun modsuz bildiğin çöp gibi çalışıyor, Resident Evil 5 daha iyi çalışıyor diyebilirim. Re tweaks yüklüyorsun mis gibi fare desteği, mis gibi performans ve oyunun PC sürümünde olmayan orijinal efektleri ekleme özelliği sunuyor sana. Ayrıca bir sürü hatayı da düzeltiyor.

Modlar bayağı işe yarar şeyler, sadece karakter modellerini anime kızı falan yapmaya yaramıyor. Gerçi ona da kimse karışamaz. Adam basmış parayı almış oyunu kendi bilgisayarında çalıştırıyor.
Dostum bunun sebebi oyunun GameCube oyunu olması, oyunu mod düzeltti diye bu, yasal bir durum olmuyor.

Gerçi ona da kimse karışamaz. Adam basmış parayı almış oyunu kendi bilgisayarında çalıştırıyor.
Oyunu alıyorsun, oyun motorunu değil. Dediğin mantığa göre içindeki assetlerde senin oluyor, git başka oyuna koy bak neler oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı