Capcom, oyunlarına DRM ekleyerek FPS'i 10-15 düşürüyor ve modlama ile Cheat Engine'ı engelliyor

FitGirl en son RDR2'yi 3 yıl önce repacklemiş. Baktım evet oyunun orijinal paketlerine bir müdahale yok. Yani .rpf dosyalarına müdahale etmeden sıkıştırıyor. Elbette yapabilen insanlar vardır diye düşünüyorum ben de üzerinden yıllar geçmiş niye olmasın ama şu an piyasada bu oyunu paketleyen araç yok, Open IV belli başlı şeyleri yapabiliyor sadece. Paketlemeden dışarıdan okutuyorsun. Bunu anlamak bu kadar zor değil ama senin için bir önemi yok ki. Yarım yamalak, yanlış bilgilerinle üste çıkıp kendini haklı çıkarmak önemli senin için. Bir motor dedin baktın olmadı assetler paylaşılıyor dedin o da olmadı hadi TR yamacıları vurayım dedin yetmedi konuda bahsi geçen modlamanın korsan içerikle alakasız olmasına rağmen oradan da dem vurayım dedin gittin rastgele kullanıcıları genelleyerek korsan kullanım ile suçladın. Az daha zorlasan şirketler adına gidip dmca davalarını kendi cebinden karşılayacaksın. Sendeki yanığın maşallahı var kömüre dönmüş.

Tek kişilik oyunda bir şeylerin değiştirilip oynanması, insanların bundan keyif alması niye umurunuzda bu kadar? Ne alıp veremediğiniz var? Etik bulmuyorsan tamam sen kullanma saygı duyarım, en nihayetinde bana ne. Yasallığını tartışmak son kullanıcının gireceği iş değil çünkü bu konuda söz konusu olan son kullanıcı değil. Çünkü hak sahibinin umurunda olanlar aracı yazan ya da modu yapan kişiler, biz değiliz. Davalar bile bu kadar hızlı sonuçlanmıyorken o son kullanıcı aklımızla oturduğumuz yerden iki dakikada hemen şipşak yargılamak bize kaldı zaten değil mi?

Modlama zaten firma izin verdiği sürece tamamıyla legaldir. İzin vermediği modları zaten kaldırıyorlar. Bu konusu geçen haberdeki Capcom zaten Resident Evil 4 HD project i Steam forumlarında başa sabitlemişti. Modlamak legal olmasaydı böyle şeyler yapmazlardı.

Ama dediğin gibi, yarım yamalak bilgiler ile kendini insanlardan üstün göstermek daha önemli maalesef. İnsanların kendi kopyalarını modifiye etmeleri bu insanlara neden bu kadar batıyor bilmiyorum.

Son düzenleme:
Yine gördük ki bu forumda modlamayı, dil yamalarını millet hala legal sanıyor. “Firma genelde bir şey yapmıyor yea” diyorsunuz, yahu böyle bir şey yok. Genelde dava açmıyor diye bu legal olmuyor.

Her neyse forumun %98’i crack tayfa olduğu için normal kabul ediyorum. Adamlar DRM ekliyor bu yüzden de oturup ağlıyorsunuz.

Nasıl paketleyemezsin? FitGirl nasıl yapıyor o zaman. :D bal gibi import/export programları var bütün oyunların.
Fitgirl ne alaka la

Kardeşim ben Cheat Engine kullanmadan oyun oynamıyorum bir Single oyunda ne yaptığım kimi ne ilgilendirir ve bunu savunan kafayı anlamak mümkün değil eleştirecekleri yerde oyun adamların oyunu istediklerini yaparlar kafası nasıl bir kafa ne günlere kaldık.

Yine gördük ki bu forumda modlamayı, dil yamalarını millet hala legal sanıyor. “firma genelde bir şey yapmıyor yea” diyorsunuz, yahu böyle bir şey yok. Genelde dava açmıyor diye bu legal olmuyor.

Her neyse forumun %98'i crack tayfa olduğu için normal kabul ediyorum. Adamlar DRM ekliyor bu yüzden de oturup ağlıyorsunuz.

Nasıl paketleyemezsin? FitGirl nasıl yapıyor o zaman. :D bal gibi import/export programları var bütün oyunların.

Oyun tek oyunculuysa istediğim her şeyi yaparım. Başkalarına ya da firmaya zarar vermeyecekse istediğim her şeyi yaparım. Ben bu oyunu satın aldım istersem oyunu yakarım. Oyun yapmak sanat, yapan firma modla değişiklik istemiyorum diyorsa da onun oyununu almam bu kadar basit. Hem siz kimsinizde bu kadar övüyorsunuz bu firmaları. Parasını verdim arkadaş istediğimi yaparım(dediğim gibi firma ve başka insanlara zararı yoksa)

Şimdi diyiceksiniz, siz oyunu kiralıyorsunuz hayır kiralamıyorum kiralamak istesem Game Pass gibi uygulamaları kullanırım, ben oyunun tam fiyatını verdim ve istediğim her şeyi yaparım. Şimdi diyiceksin asset cart curt, zaten telif hakkı diye bir şey var, izinsiz asset kullanmak zaten suç ki bunu herkes biliyor, biz burada bu yapımlardan bir şey çalmıyoruz, oyun daha iyi olsun diye uğraşıyoruz. Oyuna mod ve alt yazı yüklemek hiçbir şirketi batırmaz, aksine daha çok oyunda tutar.

Yok şunu yapamazsın yok bunu yapamazsın diye bir şey yok, ticarette verdiysen parasını o senindir kardeşim. Ay siz oyuna sahip olmuyorsunuz, oyunu kiralıyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
DMC5'e de eklendiyse oyunu silme vakti gelmiştir benim için. Nefret ediyorum bu tarz DRM'lerden.

Valve'nin de en başından beri modlama bahanesiyle dosyaları açık bir şekilde verdiğini sanmıyorum, eskiden hukuk sistemi bu kadar gelişkin değildi ve oyunlar neredeyse açık kaynak olarak dağıtılırdı fakat sonra baktılar ki işlerine yarıyor, müdahil olmadılar. Diğer şirketler dosyalarını katman katman şifreliyor, aslında hiç kimse istemiyor ki modlama yapılmasını, çünkü ortada oyundan ziyade onların gözünde ürün ve biz de oyuncu veya mod yapan ekip değil, müşteriyiz onların gözünde.

Ayrıca Valve'nin de yeni oyunları kilitli, pek yeni oyunu yok ama Alyx'in ne kadar az modu olduğuna bir bakın, VR olan bir oyuna neler neler eklerlerdi.
Valve'ın yeni oyunları mı kilitli? İşbu şirket bilgi alanımın dahilinde olduğu için gelin size anlatayım;

Çoğu Valve oyunun texture model dosyalarını direkt kendi araçlarıyla görüntüleyebilirsiniz. Hatta adamlar "belki oyuncular mapi düzenlemek veya yeni map oluşturmak ister" diyip kendi harita düzenleyicilerini bile oyunun dosyalarına koyuyorlar.

Bkz. Hammer Editor.

.vtf, yani texture dosyaları için VTFEdit;
.vmf/.bsp, yani harita dosyaları için direkt Hammer'ı kullanabilirsiniz.

Yine adamlar siz oyundaki modellerle eğer bir video/sinematik çekmek isterseniz diye bütün modellere müdahale edebildiğiniz, kendiniz ortamlar oluşturabildiğiniz bir araç vermişler. Bkz. Source Filmmaker.

Texture'le ilgili örneğin Portal 2'den bahsedeceğim. Bu oyunun özellikle speedrun'cı kesmi portal gun'ın texture'ünü değiştiriyor, bazıları diğer modelleri de değiştiriyor.

Niye izin vermiş ki enayi Valve bu adamlara, şimdi multimilyar dolarlık şirket battı, değil mi? (!)

Şimdi "bunlar çok eski" diyeceksiniz, başka bir örnek vereyim;

The Crowbar Collective gelip Half-Life'ın remake'ini Source'la yapıyor. 2016'da modu bitirseler dahi Xen bölümleri olmadığı için oyun tam olarak 2020'de bitiyor. Daha sonra ise Valve, geliştirici ekibi ofisine davet ediyor. Yaptıkları çalışmaya telif atmak için mi? Hayır, adamların para kazanmasına yardım etmek için.

Ciddiyim, bu olaydan sonra oyun Steam'de paralı olarak satılmaya başlanıyor. Resmen adamların senaryosunu, adamların oyun motorunda yapıyorlar ve bu işten üstüne üstlük adamların platformunda para kazanıyorlar. Oysa über süper akıllı Capcom/Nintendo olsa hemen telifi basardı "telif hakları ewk ewk" diye.

Half-Life Alyx, VR odaklı bir oyundu ve No VR modu yapıldı. Yani oyunun pazarlamasına ters bir şeydi bu. Ayrıca Gmod benzeri sandbox'lı bir şeylerde yapılmıştı. Hemen telif atması gerekirdi oysa bunlara değil mi? Amma da enayi bu Valve.(!)

Burada fanboy gibi gözükebilirim - ki aslında doğrudur -, ancak sonuç olarak Valve'ın oyunun modlanmasını engelleyen herhangi bir hamlesi yok.

Bu bilgi hatasını düzelttikten sonra DRM'lere sövmeye devam edebiliriz. :)

Son düzenleme:
O örneği verme sebebim sadece bir EXE dosyasından neler yapıldığıydı. Bu oyunların dosyalarını boşuna kapatmıyorlar ancak birileri decompress uygulamaları yapıyor ve bütün assetleri seriyor önüne. Bir oyun geliştiricisi olsam böyle bir şey olmasını istemezdim.

Valve'nin de en başından beri modlama bahanesiyle dosyaları açık bir şekilde verdiğini sanmıyorum, eskiden hukuk sistemi bu kadar gelişkin değildi ve oyunlar neredeyse açık kaynak olarak dağıtılırdı fakat sonra baktılar ki işlerine yarıyor, müdahil olmadılar. Diğer şirketler dosyalarını katman katman şifreliyor, aslında hiç kimse istemiyor ki modlama yapılmasını, çünkü ortada oyundan ziyade onların gözünde ürün ve biz de oyuncu veya mod yapan ekip değil, müşteriyiz onların gözünde.

Ayrıca Valve'nin de yeni oyunları kilitli, pek yeni oyunu yok ama Alyx'in ne kadar az modu olduğuna bir bakın, VR olan bir oyuna neler neler eklerlerdi.

Japon'ların teknik konularda geri kafalı olduğuna katılıyorum bu arada.

Dying Light 1 9 yıllık bir oyun ve modlamaya açık. İsterseniz mod menü indirin isterseniz ReShade indirin isterseniz zombileri bikini giymiş kadınlara çevirin DLC'leri ücretsiz bir şekilde alın kimse size karışmaz ve bence de karışmaya hakkı yok. Ki bu oyun Online (PvP) bir de en son geçen yıl güncelleme aldı. Şimdi eski oyunlarda bunu yapıyorlar diyorsunuz örnek olarak aynı oyun serisinden Dying Light 2. yine aynı şekilde her türlü modlamaya açık. Cyberpunk 2077 her türlü modlamaya açık. Baldur's Gate 3 modlamaya açık. Ben modsuz bir oyunu 1 kere oynarım daha da oynamam çünkü hep aynı şeyler aynı karakterler aynı atmosfer. Eğlenceli bir şey yok yani artık. Bir Online oyun değil ki her dakika farklı bir olay olsun.

DMC5'e de eklendiyse oyunu silme vakti gelmiştir benim için. Nefret ediyorum bu tarz DRM'lerden.

Valve'ın yeni oyunları mı kilitli? İşbu şirket bilgi alanımın dahilinde olduğu için gelin size anlatayım;

Çoğu Valve oyunun texture model dosyalarını direkt kendi araçlarıyla görüntüleyebilirsiniz. Hatta adamlar "belki oyuncular mapi düzenlemek veya yeni map oluşturmak ister" deyip kendi harita düzenleyicilerini bile oyunun dosyalarına koyuyorlar.

Bkz. Hammer editor.

Vtf, yani texture dosyaları için vtfedit;
.vmf/.bsp, yani harita dosyaları için direkt Hammer'ı kullanabilirsiniz.

Yine adamlar siz oyundaki modellerle eğer bir video/sinematik çekmek isterseniz diye bütün modellere müdahale edebildiğiniz, kendiniz ortamlar oluşturabildiğiniz bir araç vermişler. Bkz. Source filmmaker.

Texture'le ilgili örneğin Portal 2'den bahsedeceğim. Bu oyunun özellikle Speedrun'cı kesmi portal Gun'ın Texture'ünü değiştiriyor, bazıları diğer modelleri de değiştiriyor.

Niye izin vermiş ki enayi Valve bu adamlara, şimdi multimilyar dolarlık şirket battı, değil mi? (!)

Şimdi "bunlar çok eski" diyeceksiniz, başka bir örnek vereyim;

The crowbar collective gelip Half-Life'ın Remake'ini Source'la yapıyor. 2016'da modu bitirseler dahi Xen bölümleri olmadığı için oyun tam olarak 2020'de bitiyor. Daha sonra ise Valve, geliştirici ekibi ofisine davet ediyor. Yaptıkları çalışmaya telif atmak için mi? Hayır, adamların para kazanmasına yardım etmek için.

Ciddiyim, bu olaydan sonra oyun Steam'de paralı olarak satılmaya başlanıyor. Resmen adamların senaryosunu, adamların oyun motorunda yapıyorlar ve bu işten üstüne üstlük adamların platformunda para kazanıyorlar. Oysa Uber süper akıllı Capcom/Nintendo olsa hemen telifi basardı "telif hakları ewk ewk" diye.

Half-Life Alyx, VR odaklı bir oyundu ve no VR modu yapıldı. Yani oyunun pazarlamasına ters bir şeydi bu. Ayrıca GMOD benzeri Sandbox'lı bir şeylerde yapılmıştı. Hemen telif atması gerekirdi oysa bunlara değil mi? Amma da enayi bu Valve.(!)

Burada fanboy gibi gözükebilirim - ki aslında doğrudur -, ancak sonuç olarak Valve'ın oyunun modlanmasını engelleyen herhangi bir hamlesi yok.

Bu bilgi hatasını düzelttikten sonra DRM'lere sövmeye devam edebiliriz. :)

Daha Source 2 SDK'nin doğru düzgün çıkmadığını bilmeden böyle konuşuyor işte.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı