Capture Card ve 2 Bilgisayar ile Yayın Yapma

@Yahya Umman yukarıda arkadaşın sorduğu gibi karttan gelen görüntü delayli geliyor bu sorunu çözmenin yolu varmı acaba ? yoksa kameranızı ve mikrofonunuza delay mi uyguluyorsunuz. bu sorunu delay ile çözersek discorddan gelicek sese nasıl bir çözüm oluyor. ayrıca kamera ve kulaklığı (mikrofonlu) oyun bilgisayarına mı yoksa yayın bilgisayarına mı bağlayacağız.

Arkadaşlar merhaba ben gl310 ile aynen denilen herşeyi yaptım 2 bilgisayarı bağladım herşey iyi güzel görüntü veriyor sıkıntı yok fakat sesi yayın pc sine iletemiyorum obs de baktığımda ses geliyor video aygıtından ama yayında ve kayıtta ses gelmiyor defalarca denedim olmuyor tek soru işareti oyun monitörümde hdmı giriş yok bende HDmi to dvı bir kablo aldım o yolla yaptım bundan dolayı mı yoksa atladığım birşey mi var ayrıca babana Voice yi falan da denedim olmuyor acil yardım.

Arkadaşlar merhaba ben gl310 ile aynen denilen herşeyi yaptım 2 bilgisayarı bağladım herşey iyi güzel görüntü veriyor sıkıntı yok fakat sesi yayın pc sine iletemiyorum obs de baktığımda ses geliyor video aygıtından ama yayında ve kayıtta ses gelmiyor defalarca denedim olmuyor tek soru işareti oyun monitörümde hdmı giriş yok bende HDmi to dvı bir kablo aldım o yolla yaptım bundan dolayı mı yoksa atladığım birşey mi var ayrıca babana Voice yi falan da denedim olmuyor acil yardım.
Dvi kablo ile görüntüyü aktarabilirsin. Hem sesi hem de görüntüyü hdmi kablo ile aktarabilirsin.

ben herhangi bir performans kaybı yaşamadım.
Dstm cevabını bekliyorum pmdende ulaşmak isterim.Bendede game pc + laptop var .Ve evde iki farklı netim var.Biri oyun biri yayın için düşüyorum.Şuan piyasada OBS NDI plugini var capture card olmadan geçikmesiz yayını stream pcinize aktarabiliyorsunuz.Nette denemediğim yol kalmadı.Herkeste oluyor ama bende olmuyor nedense.
Bende careyi ucuz uygun iyi bi capture cardda buldum sanırım.
Avermedia Live Gamer Portable Lite USB (GL310) bu ürün işimi görür mü? Yayın GAME pcimdeki yayını donmadan , oynumu oynarken kasmadan, cpuma yük bindirmeden, görüntüyü laptopa aktarabilirmiyim?Evet siz aktarmışsınız , sormak istediğim yükü tamamen game pcsinden alıyor mu?

Dstm cevabını bekliyorum pmdende ulaşmak isterim.Bendede game pc + laptop var .Ve evde iki farklı netim var.Biri oyun biri yayın için düşüyorum.Şuan piyasada OBS NDI plugini var capture card olmadan geçikmesiz yayını stream pcinize aktarabiliyorsunuz.Nette denemediğim yol kalmadı.Herkeste oluyor ama bende olmuyor nedense.
Bende careyi ucuz uygun iyi bi capture cardda buldum sanırım.
Avermedia Live Gamer Portable Lite USB (GL310) bu ürün işimi görür mü? Yayın GAME pcimdeki yayını donmadan , oynumu oynarken kasmadan, cpuma yük bindirmeden, görüntüyü laptopa aktarabilirmiyim?Evet siz aktarmışsınız , sormak istediğim yükü tamamen game pcsinden alıyor mu?
Evet görüntüyü veriyor fakat ses sıkıntısı oluyor. Her ne kadar Voice Meeter kullansam da bir türlü sıkıntı çözemedim ve şuan elgato almayı düşünüyorum. Bu arada bana OBS NDI plugin'i ayrıntılı şekilde anlatır mısın?
Dvi kablo ile görüntüyü aktarabilirsin. Hem sesi hem de görüntüyü hdmi kablo ile aktarabilirsin.
Bu arada bende de aynı sıkıntı var ilk başlarda normal ses geliyor fakat ALT+TAB yaptığım zaman tekrar oyuna döndüğümde ses ve görüntü gidiyor. Voice Meeter'ı restartladıktan sonra ise ses gidiyormuş gibi görünüyor fakat gitmiyor. Bunun LGP LITE ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Evet görüntüyü veriyor fakat ses sıkıntısı oluyor. Her ne kadar Voice Meeter kullansam da bir türlü sıkıntı çözemedim ve şuan elgato almayı düşünüyorum. Bu arada bana OBS NDI plugin'i ayrıntılı şekilde anlatır mısın?

Burda dc adresim var özelden daha hızlı anlatırım.Konu çözüme kavuştuğunda konu altına açıklamayı yaparsın.

dc adresim

Arkadaşlar öncelikle konuya başlamadan belirtmem gerekir ki upload hızınız 3,5-4,0 Mbit'in altındaysa yayın işlerine ya da sağlıklı bir yayın projelerine hiç bulaşmayın. Benim hikayem biraz farklı gelebilir fakat söyleyeceklerim arasında illaki sizi ilgilendiren bir şeyler var..
Bulunduğum muhitte (okul dolayısıyla Karabük 100.Yıl'dayım) superonline fiber, kablonet fiber gibi uploadu yüksek servis sağlayıcıları yok. Sadece TTNET fiber, Turkent ve Vodafone Fiber var. Ben öncelikle evime Turknet'i bağlattım ve yayın işleri haricinde gayet memnundum. Fakat yayın için gerekli olan upload hızını bana altyapım sağlayamıyordu. Maximum verdikleri hız 2 Mbit şeklindeydi. Ben de evime 2. bir internet olarak Vodafone Fiber bağlattım çünkü onun upload hızı 4Mbit şeklindeydi. Ev arkadaşımla birlikte toplam 2 kişi olduğumuz için yayınlarda drop yememek adına Vodafone Fiber'i tek başına yayın için eve bağlattım. Bağlantı ve hızlarda herhangi bir problem yoktu. Tek sıkıntı speedtest üzerinden yapılan test sonucundaki pingti. Pingimin yüksek olması canlı yayın açtığım zamanda bana büyük sıkıntılar yaşatıyordu özellikle CS:GO gibi anlık ping dalgalanmalarında oyunun gidişatına etki eden oyunlarda çok canımı sıkıyordu. Defalarca kez müşteri hizmetleriyle iletişim kursam da elle tutulur bir geri dönüş alamadım. Ben de çareyi capture card almakla buldum.

Evimde gaming PC'den ayrı olaraktan laptopum var. Laptopımı dizi film ve çeşitli önemsiz işler haricinde pek kullanmıyordum ve Turknet'e bağlıydı. Bu arada Turknet'in speedtest ping değeri 8-10 arasında seyrediyordu. Düşündüm ve yayını laptoptan verip oyunu gaming PC'den oynama kararı aldım. İnternet bağlantılarını da değiştirecektim yani laptopımın internet bağlantısını Vodafone Fiber'den sağlayacaktım. Oyunu Turknet'ten oynayacaktım. Her şey kafamda tasarlanmıştı. O sıralar Black Friday indirimlerinde Amazon Elgato HD60s'i %70 indirime sokmuştu ve free shipping güzelliği de yapmıştı. Almaya karar verdikten sonraki sabah baktığımda indirimin sadece 1 günlük olduğunu anlamıştım. Her neyse ben de daha ucuz, cazip ve işimi görebileceğim bir game capture card arayışlarına girdim. Avermedia LGP Lite isimli Elgato'nun %50 fiyatında bir game capture card buldum. Özelliklerine baktığımda 2 PC ile yayın yapılabilme potansiyeline sahip olduğunu gördüm. Hemen sipariş verdim. Siparişi verdikten sonra yaptığım araştırmalar ve izlediğim unboxing videolar sayesinde hiçbir şey öğrenemedim.. Çünkü baktıklarımdan hiç kimse 2 PC ile o game capture card aracılığıyla yayın yapmamış ya da videosunu çekmemişti. Çeşitli grup ve forumlara yazdım. Buraya da yazdım ve en son @AYBERKB adlı arkadaşım bana bağlantılarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi. Buradan kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda bu bağlantıları yapabilmemiz için evvela 2 adet HDMI kablosu almamız gerekiyor. Çünkü Avermedia'nın kutusunda herhangi bir HDMI kablosu yok. Sadece USB uçlu power kablosu var. Bağlantılar sırasıyla şöyle ki;

1- HDMI-IN yazan porta bilgisayarımızın ekran kartına taktığımız HDMI kablomuzun diğer ucunu takıyoruz
2- HDMI-OUT yazan porta monitörümüze taktığımız HDMI kablomuzun diğer ucunu takıyoruz
3-Yan tarafında küçük ucu LGP Lıte'a takılı olan diğer tarafı USB uçlu olan kablomuzun USB ucunu laptop ya da yayın bilgisayarımızın USB 3.0 portuna takıyoruz.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Avermedia'nın driverlarını yüklüyoruz. Sonrasında Twitch yayını için kullandığımız programımızı açıyoruz ( ülkemizde yayın yapanların %80'inden fazlası OBS kullandığı için ben de OBS'ye göre anlatacağım.) Daha sonra ekle kısmından "Video Yakalama Aygıtı"na tıklayarak oradan Avermedia LGP Lite'ı seçiyoruz. Ekran bize geliyor fakat orada görünen ekran size sanki 2. bir monitör bağlamışsınız gibi görüntü verecek. Bu noktada kesinlikle korkmayın. Ben de bu durumla karşılaştım, deneme-yanılma yöntemi ve tecrübelerimle bu durumu nasıl düzeltebileceğimizi buldum. Şöyle ki ;

Bunu NVIDIA ekran kartı kullanan arkadaşlar için söylüyorum
1- Masaüstünden NVDIA Denetim Masası'na giriyoruz
2- Ekran Sekmesinden "Birden Çok Ekran Ayarla" kısmına geliyoruz
3- 1, 2 olarak ayrılmış ekranlardan 1.sine sağ tıklayıp "Koyalama Kaynağı"nın üstüne gelerek 2'ye tıklıyoruz
(Eğer ekranınız 144hz ise daha sonrasında masaüstünden görüntü bağdaştırıcısı özelliklerine gelerek 60hz'e düşen yenileme hızını 144'e çıkartın.)

Bunları yaptıktan sonra OBS programınızdaki görüntünün masaüstü görüntünüzle senkronize olduğunu göreceksiniz. Son bir hatırlatma daha eğer CSGO'yu benim gibi ekrana yayık ve 4:3 modda oynuyorsanız oyuna girdiğinizde yayın ekranında black bars olacaktır. Bunu da aynı kendinizin daha önceden yaptığı gibi NVIDIA Denetim masasına girip Ekran sekmesindeki "Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla" kısmına gelip oradan yayın yapılan cihazın ekranını seçin ve "En boy oranı"nı "Tam Ekran" moduna getirin. Böylelikle black bars ortadan kalkmış.

Merhabalar bu capture cardı alıp telefonumuzun görüntüsünü bilgisayara aktara bilirmiyiz. Elgato gibi pubg mobile yayınlar için uğraşıyorum konu hortlatmak istemem ama tek konu sizin ki yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Telefonuna hdmi dönüştürücü alırsan evet aktarabilirsin.
Mi9 telefonum mhl desteklemiyormuş aktarım yapamazmışım bir çözümü varmıdır acaba
Tekrardan merhablar ben bir tablet ile denedim avermedia cihazını tabletin görüntüsün net bir şekilde programlarından görebiliyorum ancak bu seferde obs aktaramıyorum 32bit 64 bit olayındandır diye obs bütün sürümlerini kurdum lakin olmadı yardımcı olabilcek varmı

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı