Capture Card ve 2 Bilgisayar ile Yayın Yapma

Merhabalar anlattıklarınızı ve videonuzu izleyerek bağlantıları ayarladım o konularda herhangi bi sıkıntım yok anlatımınız için teşekkür ederim. Oyun monitörüm 2560x1440 fakat Elgato HD60 S'i bilgisayarlara bağlayınca hangi oyuna girersem gireyim oyun monitörüm maksimum 1920x1080 çözünürlük gösteriyor. Olması gereken bu şekilde mi ?

Evet görüntüyü veriyor fakat ses sıkıntısı oluyor. Her ne kadar Voice Meeter kullansam da bir türlü sıkıntı çözemedim ve şuan elgato almayı düşünüyorum. Bu arada bana OBS NDI plugin'i ayrıntılı şekilde anlatır mısın?

Bu arada bende de aynı sıkıntı var ilk başlarda normal ses geliyor fakat ALT+TAB yaptığım zaman tekrar oyuna döndüğümde ses ve görüntü gidiyor. Voice Meeter'ı restartladıktan sonra ise ses gidiyormuş gibi görünüyor fakat gitmiyor. Bunun LGP LITE ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
Kardeşim öncelikle merhaba. Ben ucuz bir capture Card aldım 1 Gaming 1 laptop PC yayın yapmaya çalışıyorum fakat görüntüyü aktarıyorumama ses aktaramıyorum gibi bir sorunum var. Ne yapmam lazım lütfen biri yardımcı olabilir mi? Araştırmalarım sonucu voicemetter işi çözüyormuş fakat onunda mantığını pek anlayamadım.
Arkadaşlar öncelikle konuya başlamadan belirtmem gerekir ki upload hızınız 3,5-4,0 Mbit'in altındaysa yayın işlerine ya da sağlıklı bir yayın projelerine hiç bulaşmayın. Benim hikayem biraz farklı gelebilir fakat söyleyeceklerim arasında illaki sizi ilgilendiren bir şeyler var..
Bulunduğum muhitte (okul dolayısıyla Karabük 100.Yıl'dayım) superonline fiber, kablonet fiber gibi uploadu yüksek servis sağlayıcıları yok. Sadece TTNET fiber, Turkent ve Vodafone Fiber var. Ben öncelikle evime Turknet'i bağlattım ve yayın işleri haricinde gayet memnundum. Fakat yayın için gerekli olan upload hızını bana altyapım sağlayamıyordu. Maximum verdikleri hız 2 Mbit şeklindeydi. Ben de evime 2. bir internet olarak Vodafone Fiber bağlattım çünkü onun upload hızı 4Mbit şeklindeydi. Ev arkadaşımla birlikte toplam 2 kişi olduğumuz için yayınlarda drop yememek adına Vodafone Fiber'i tek başına yayın için eve bağlattım. Bağlantı ve hızlarda herhangi bir problem yoktu. Tek sıkıntı speedtest üzerinden yapılan test sonucundaki pingti. Pingimin yüksek olması canlı yayın açtığım zamanda bana büyük sıkıntılar yaşatıyordu özellikle CS:GO gibi anlık ping dalgalanmalarında oyunun gidişatına etki eden oyunlarda çok canımı sıkıyordu. Defalarca kez müşteri hizmetleriyle iletişim kursam da elle tutulur bir geri dönüş alamadım. Ben de çareyi capture card almakla buldum.

Evimde gaming PC'den ayrı olaraktan laptopum var. Laptopımı dizi film ve çeşitli önemsiz işler haricinde pek kullanmıyordum ve Turknet'e bağlıydı. Bu arada Turknet'in speedtest ping değeri 8-10 arasında seyrediyordu. Düşündüm ve yayını laptoptan verip oyunu gaming PC'den oynama kararı aldım. İnternet bağlantılarını da değiştirecektim yani laptopımın internet bağlantısını Vodafone Fiber'den sağlayacaktım. Oyunu Turknet'ten oynayacaktım. Her şey kafamda tasarlanmıştı. O sıralar Black Friday indirimlerinde Amazon Elgato HD60s'i %70 indirime sokmuştu ve free shipping güzelliği de yapmıştı. Almaya karar verdikten sonraki sabah baktığımda indirimin sadece 1 günlük olduğunu anlamıştım. Her neyse ben de daha ucuz, cazip ve işimi görebileceğim bir game capture card arayışlarına girdim. Avermedia LGP Lite isimli Elgato'nun %50 fiyatında bir game capture card buldum. Özelliklerine baktığımda 2 PC ile yayın yapılabilme potansiyeline sahip olduğunu gördüm. Hemen sipariş verdim. Siparişi verdikten sonra yaptığım araştırmalar ve izlediğim unboxing videolar sayesinde hiçbir şey öğrenemedim.. Çünkü baktıklarımdan hiç kimse 2 PC ile o game capture card aracılığıyla yayın yapmamış ya da videosunu çekmemişti. Çeşitli grup ve forumlara yazdım. Buraya da yazdım ve en son @AYBERKB adlı arkadaşım bana bağlantılarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi. Buradan kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda bu bağlantıları yapabilmemiz için evvela 2 adet HDMI kablosu almamız gerekiyor. Çünkü Avermedia'nın kutusunda herhangi bir HDMI kablosu yok. Sadece USB uçlu power kablosu var. Bağlantılar sırasıyla şöyle ki;

1- HDMI-IN yazan porta bilgisayarımızın ekran kartına taktığımız HDMI kablomuzun diğer ucunu takıyoruz
2- HDMI-OUT yazan porta monitörümüze taktığımız HDMI kablomuzun diğer ucunu takıyoruz
3-Yan tarafında küçük ucu LGP Lıte'a takılı olan diğer tarafı USB uçlu olan kablomuzun USB ucunu laptop ya da yayın bilgisayarımızın USB 3.0 portuna takıyoruz.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Avermedia'nın driverlarını yüklüyoruz. Sonrasında Twitch yayını için kullandığımız programımızı açıyoruz ( ülkemizde yayın yapanların %80'inden fazlası OBS kullandığı için ben de OBS'ye göre anlatacağım.) Daha sonra ekle kısmından "Video Yakalama Aygıtı"na tıklayarak oradan Avermedia LGP Lite'ı seçiyoruz. Ekran bize geliyor fakat orada görünen ekran size sanki 2. bir monitör bağlamışsınız gibi görüntü verecek. Bu noktada kesinlikle korkmayın. Ben de bu durumla karşılaştım, deneme-yanılma yöntemi ve tecrübelerimle bu durumu nasıl düzeltebileceğimizi buldum. Şöyle ki ;

Bunu NVIDIA ekran kartı kullanan arkadaşlar için söylüyorum
1- Masaüstünden NVDIA Denetim Masası'na giriyoruz
2- Ekran Sekmesinden "Birden Çok Ekran Ayarla" kısmına geliyoruz
3- 1, 2 olarak ayrılmış ekranlardan 1.sine sağ tıklayıp "Koyalama Kaynağı"nın üstüne gelerek 2'ye tıklıyoruz
(Eğer ekranınız 144hz ise daha sonrasında masaüstünden görüntü bağdaştırıcısı özelliklerine gelerek 60hz'e düşen yenileme hızını 144'e çıkartın.)

Bunları yaptıktan sonra OBS programınızdaki görüntünün masaüstü görüntünüzle senkronize olduğunu göreceksiniz. Son bir hatırlatma daha eğer CSGO'yu benim gibi ekrana yayık ve 4:3 modda oynuyorsanız oyuna girdiğinizde yayın ekranında black bars olacaktır. Bunu da aynı kendinizin daha önceden yaptığı gibi NVIDIA Denetim masasına girip Ekran sekmesindeki "Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla" kısmına gelip oradan yayın yapılan cihazın ekranını seçin ve "En boy oranı"nı "Tam Ekran" moduna getirin. Böylelikle black bars ortadan kalkmış.
Dostum ucuz capture card ile ses aktarımı konusunda yardımcı olabilir misin ?
Merhaba. Öncelikle 2 PC ile yayın yapanların aklını en çok kurcalayan sorun bu :D çözümü basit. VoiceMeeter adlı programı indirip kuruyorsunuz. Daha sonra "hardware ınput 1" bölümüne kullandığınız mikrofonu ekliyorsunuz; "hardware ınput 2" kısmına ise bilgisayarınızın çıkış sesini ayarlıyorsunuz yani bu da VoiceMeeter AUX output 2 (AUX Vaio) adlı seçenek oluyor. Sonrasında eğer yayın esnasında Discord'ya da TeamSpeak vb. yerlerdeki konuşmaların sesinin anlık olarak gitmesini istemiyorsanız "hardware ınput 3" kısmına ekleyeceğiniz ses çıkışı ile Discord'ya da TeamSpeak'inizin ses çıkış kanalını aynı yapıyorsunuz. Bunları bitirdikten sonra programın sağ üst kısmında sırasıyla a1, a2, A3 var. A1 kısmına mikrofonunuzu seçiyorsunuz, A2 kısmına da Elgato'yu seçiyorsunuz. A3'ü boş bırakabilirsiniz. Daha sonra "menu" yazan yerden önce "System tray"i işaretleyin sonrasında "Save settings" diyerek ayarlarınızı kaydedin. Hardware ınput kanallarında açık olması gereken yerler şöyle olmalı:
Hardware ınput 1: A2, B1.
Hardware ınput 2: A1, a2, B1.
Hardware ınput 3: A1, a2, B1.
Mikrofonu kapatmak isterseniz kanal 1'den "mute" kısmına basmanız yeterli olacaktır. Şemadan da anlaşılacağı üzere B1 kısmı sesin yayın yapılan PC'ye oradan da yayına aktarılmasını sağlayan kısım. Discord, TeamSpeak vb. programlarda sesin yayına gitmesini istemediğiniz anlarda programın bağlı olduğu kanalın B1 kısmını aktiflikten kaldırdığın zaman sesleri sen duyabileceksin fakat yayını izleyenler duyamayacak. Sanırım bildiklerim aşağı yukarı bu kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi yayınlar :D

Bunu yaparsak eğer ki sesimiz diğer PC'ye aktarımını nasıl sağlayacağız tam orayı anlayamadım hocam.

Son düzenleme:
Benim sorum birazcık daha farklı i5-10210u ve 16 GB RAM'i olan laptop ile yayın yapsam Xbox ile oyun oynasam olur mu yani bir sorun olur mu?

merhabalar
Merhabalar;
Yayın bilgisayarına oyun sesini nasıl aktarırım ? Sorum bu. Görev çubuğundan ses aygıtını capture kart seçtiğim zaman ses gidiyor fakat, yayın bilgisayarından voicemeeter açıp ayarlarını yaparsam(oyun bilgisayarında voicemeeter açık değil.) Bu yaptığım işlemde görüntü ve sesi alıyorum ama oyun sesi kulaklığıma mono geliyor ses kasamıyorum ayrıca kulaklığıda yayın bilgisayarına takmak zorunda kalıyorum. Asıl sorum, kulaklığı oyun bilgisayarına bağlayıp görev çubuğundan kulaklığımı seçip nasıl rahatça yayın yaparak oyun oynayabilirim? NOT:CAPTURE CARD ''macrosilicon'' diye tak çalıştır dongle tarzında bir kart.
Desteklerinizi bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleme:
Arkadaşlar öncelikle konuya başlamadan belirtmem gerekir ki upload hızınız 3,5-4,0 Mbit'in altındaysa yayın işlerine ya da sağlıklı bir yayın projelerine hiç bulaşmayın. Benim hikayem biraz farklı gelebilir fakat söyleyeceklerim arasında illaki sizi ilgilendiren bir şeyler var..
Bulunduğum muhitte (okul dolayısıyla Karabük 100.Yıl'dayım) superonline fiber, kablonet fiber gibi uploadu yüksek servis sağlayıcıları yok. Sadece TTNET fiber, Turkent ve Vodafone Fiber var. Ben öncelikle evime Turknet'i bağlattım ve yayın işleri haricinde gayet memnundum. Fakat yayın için gerekli olan upload hızını bana altyapım sağlayamıyordu. Maximum verdikleri hız 2 Mbit şeklindeydi. Ben de evime 2. bir internet olarak Vodafone Fiber bağlattım çünkü onun upload hızı 4Mbit şeklindeydi. Ev arkadaşımla birlikte toplam 2 kişi olduğumuz için yayınlarda drop yememek adına Vodafone Fiber'i tek başına yayın için eve bağlattım. Bağlantı ve hızlarda herhangi bir problem yoktu. Tek sıkıntı speedtest üzerinden yapılan test sonucundaki pingti. Pingimin yüksek olması canlı yayın açtığım zamanda bana büyük sıkıntılar yaşatıyordu özellikle CS:GO gibi anlık ping dalgalanmalarında oyunun gidişatına etki eden oyunlarda çok canımı sıkıyordu. Defalarca kez müşteri hizmetleriyle iletişim kursam da elle tutulur bir geri dönüş alamadım. Ben de çareyi capture card almakla buldum.

Evimde gaming PC'den ayrı olaraktan laptopum var. Laptopımı dizi film ve çeşitli önemsiz işler haricinde pek kullanmıyordum ve Turknet'e bağlıydı. Bu arada Turknet'in speedtest ping değeri 8-10 arasında seyrediyordu. Düşündüm ve yayını laptoptan verip oyunu gaming PC'den oynama kararı aldım. İnternet bağlantılarını da değiştirecektim yani laptopımın internet bağlantısını Vodafone Fiber'den sağlayacaktım. Oyunu Turknet'ten oynayacaktım. Her şey kafamda tasarlanmıştı. O sıralar Black Friday indirimlerinde Amazon Elgato HD60s'i %70 indirime sokmuştu ve free shipping güzelliği de yapmıştı. Almaya karar verdikten sonraki sabah baktığımda indirimin sadece 1 günlük olduğunu anlamıştım. Her neyse ben de daha ucuz, cazip ve işimi görebileceğim bir game capture card arayışlarına girdim. Avermedia LGP Lite isimli Elgato'nun %50 fiyatında bir game capture card buldum. Özelliklerine baktığımda 2 PC ile yayın yapılabilme potansiyeline sahip olduğunu gördüm. Hemen sipariş verdim. Siparişi verdikten sonra yaptığım araştırmalar ve izlediğim unboxing videolar sayesinde hiçbir şey öğrenemedim.. Çünkü baktıklarımdan hiç kimse 2 PC ile o game capture card aracılığıyla yayın yapmamış ya da videosunu çekmemişti. Çeşitli grup ve forumlara yazdım. Buraya da yazdım ve en son @AYBERKB adlı arkadaşım bana bağlantılarının nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi. Buradan kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda bu bağlantıları yapabilmemiz için evvela 2 adet HDMI kablosu almamız gerekiyor. Çünkü Avermedia'nın kutusunda herhangi bir HDMI kablosu yok. Sadece USB uçlu power kablosu var. Bağlantılar sırasıyla şöyle ki;

1- HDMI-IN yazan porta bilgisayarımızın ekran kartına taktığımız HDMI kablomuzun diğer ucunu takıyoruz
2- HDMI-OUT yazan porta monitörümüze taktığımız HDMI kablomuzun diğer ucunu takıyoruz
3-Yan tarafında küçük ucu LGP Lıte'a takılı olan diğer tarafı USB uçlu olan kablomuzun USB ucunu laptop ya da yayın bilgisayarımızın USB 3.0 portuna takıyoruz.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra Avermedia'nın driverlarını yüklüyoruz. Sonrasında Twitch yayını için kullandığımız programımızı açıyoruz ( ülkemizde yayın yapanların %80'inden fazlası OBS kullandığı için ben de OBS'ye göre anlatacağım.) Daha sonra ekle kısmından "Video Yakalama Aygıtı"na tıklayarak oradan Avermedia LGP Lite'ı seçiyoruz. Ekran bize geliyor fakat orada görünen ekran size sanki 2. bir monitör bağlamışsınız gibi görüntü verecek. Bu noktada kesinlikle korkmayın. Ben de bu durumla karşılaştım, deneme-yanılma yöntemi ve tecrübelerimle bu durumu nasıl düzeltebileceğimizi buldum. Şöyle ki ;

Bunu NVIDIA ekran kartı kullanan arkadaşlar için söylüyorum
1- Masaüstünden NVDIA Denetim Masası'na giriyoruz
2- Ekran Sekmesinden "Birden Çok Ekran Ayarla" kısmına geliyoruz
3- 1, 2 olarak ayrılmış ekranlardan 1.sine sağ tıklayıp "Koyalama Kaynağı"nın üstüne gelerek 2'ye tıklıyoruz
(Eğer ekranınız 144hz ise daha sonrasında masaüstünden görüntü bağdaştırıcısı özelliklerine gelerek 60hz'e düşen yenileme hızını 144'e çıkartın.)

Bunları yaptıktan sonra OBS programınızdaki görüntünün masaüstü görüntünüzle senkronize olduğunu göreceksiniz. Son bir hatırlatma daha eğer CSGO'yu benim gibi ekrana yayık ve 4:3 modda oynuyorsanız oyuna girdiğinizde yayın ekranında black bars olacaktır. Bunu da aynı kendinizin daha önceden yaptığı gibi NVIDIA Denetim masasına girip Ekran sekmesindeki "Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla" kısmına gelip oradan yayın yapılan cihazın ekranını seçin ve "En boy oranı"nı "Tam Ekran" moduna getirin. Böylelikle black bars ortadan kalkmış.
Monitör 144 Hz suanda fakat Takılmalar Oluyor ve Yayıncı pc sinde 1 Ekran 2 Ekran Görünmüyor OBSde

merhaba arkadaşlar ben bu kartı aldım. Yaşadığım problem...

...Sekronizasyon sıkıntısı var yani ekranın çözünürlüğünden mi kaynaklı başka bir şey mi bilemedim ama obs üzerinden kayıt alırken ekran hem yırtılmalar hem de siyah patlamalar yaşanıyor. Oyunun, ekranın ve kayıt alırken hepsini 1080p 60hz yapınca düzeldi ama ben oyunun fps değerlerini sınırlamak istemiyorum. bunu nasıl çözerim.

Yani kayıt 1080p ama oyunu daha yüksek fps ve çözünürlükte oynamak istiyorum.

he bir de sesi alıyor başta vermedi sonra obs den dışarı aktardım ama yayın pc'sinden veriyor.

son eklemek isteğim bir şey var, ekranı yinele yapmam gerekiyor ve buda oyun ekranını gösteriyor ama diğelim çıkmam lazım veya bildirim falan geldi direkt görünüyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı