Casper A15 laptop aşırı ısınıyor

ComeThan

Hectopat
Merhabalar. Casper A15 marka bir laptopum var. Cihaza termal macun uygulaması, fan termiği değişimi uygulandı ama hâlâ aşırı ısınıyor. Boştayken 50-55-57'lere çıkıyor. Oyuna girdiğimde ise 70-80-90 hatta GTA 5'te 95-98'lere geliyor. 138 TL'ye soğutucu aldım o da işe yaramadı. Şimdi de vakumlu laptop soğutuculardan almayı düşünüyorum sizce alınır mı veya ne yapmalıyım?

Servise verin, fan temizliği yapın.

O tür soğutucuların işe yaramaktan çok laptopun kendi fanını bozduğunu söyleyenler var.Bu söylediğiniz ısı değerleri işlemci için mi?Genelde mobil işlemciler daha yüksek ısılara dayanıklı oluyorlar fakat bu tür ısılar tehlikeli olabilir.Belki alt kapağı açıp soğutucunun üstüne koyup o şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz.Soğutucuyu çalıştırmayın önce sadece alttan hava alması için o şekilde koyun.Casper laptoplar genelde çok ısınıyor zaten bunu da bilmenizde yarar var.

O tür soğutucuların işe yaramaktan çok laptopun kendi fanını bozduğunu söyleyenler var.Bu söylediğiniz ısı değerleri işlemci için mi?Genelde mobil işlemciler daha yüksek ısılara dayanıklı oluyorlar fakat bu tür ısılar tehlikeli olabilir.Belki alt kapağı açıp soğutucunun üstüne koyup o şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz.Soğutucuyu çalıştırmayın önce sadece alttan hava alması için o şekilde koyun.Casper laptoplar genelde çok ısınıyor zaten bunu da bilmenizde yarar var.
Evet işlemci için.

A15HC bilgisayarımda da şu an aynı sorun var. Aslında sorun diyebilir miyiz bilmiyorum. Yılların verdiği yorgunluk ve 2 - 3. Nesil işlemcilerin artık günümüz yazılımları için yetersiz kalması da buna neden olabilir. Benim kullandığım kasada soğutucu için uygun bir hava girişi yoktu, dolayısıyla soğutucu almak yerine kasayı yerden yükseltmek de işe yarayabilir. O bilgisayarı kullanırken 1-2 ayda bir macun değişimi yapıyordum. Yüksek sıcaklıklarda çalıştığı için macun sürdüğüm ilk haldeki gibi kalmıyordu. Çok çok kaliteli bir macun kullanılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir fakat 7-8 sene önceki gibi performans vermesini bekleyemeyiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı