Casper biligisayarımın donanımlarını nasıl yükseltebilirim ?

700 TL bütçeniz varmış. Bu durumda elinizdeki parçaları da satıp bunları alabilirsiniz:

CPU:
111 $ ( 202,24 TL)
ANAKART:
85 $ ( 154,87 TL)
BELLEK - RAM:
45 $ ( 81,99 TL)
EKRAN KARTI:
62 $ ( 112,96 TL)
KASA - PSU:
77 $ ( 140,29 TL)

TOPLAM :​
692,36 TL​
KDV (%18) :​
124,62​
NAKİT / HAVALE (TL) : 816,98 TL

Alternatif olarak ikinci el kasalara da bakabilirsiniz. 700 TL'ye mükemmel bir yükseltme yapabilirsiniz.

HD 6850 takmak o sisteme çok yazık olur. Burak abinin verdiği öneriye bakar mısın? Sana komple sistem önerdi ve çok iyi ideal bir sistem. Ya o ikinci el önerisini ya da 700 TL'lik olanı almalısın. Burak abinin önerdiği sistemlerden birini aldıktan sonra ileride paran olunca HD 6850 alman gerek.

Sistemde işlemcinin çok iyi olduğunu söyleyenler çoğunlukta. Dizüstü bilgisayarım olduğu için onu kullanamıyorum. Onun için köşede süs gibi durmasından rahatsız olduğumdan donanımını geliştirmek istedim. En azından oyun oynamak için. Zaten hafta sonu haricinde oyun oynama olanağım da olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok pahalı ekran kartı almana bile gerek yok. Önce sistemdeki RAM sorununu çözdükten sonra sadece ekran kartı takviyesi yapman gereklidir. Her ne kadar 6850 seviyesinde ekran kartı önerilmiş olsa da, durumuna bağlı olarak, bence 9800 gibi bir kart daha mantıklı olacaktır. İşlemcin için en uyumlu ekran kartı bence budur ve 180TL gibi bir fiyata alabilirsin. Daha yüksek seviyede bir ekran kartı ise sistem için gereksiz olacaktır. Eğer oynamak istediğin oyunlar çok ağır değilse böyle bir kart fazlasıyla işini görecektir. 1 ay öncesinde yapmış olduğum testlerde windows 7 derecelendirmesinde bu kart 6.9 puan almıştı. İşlemcin de bu değerlere yakındır.

Çok pahalı ekran kartı almana bile gerek yok. Önce sistemdeki RAM sorununu çözdükten sonra sadece ekran kartı takviyesi yapman gereklidir. Her ne kadar 6850 seviyesinde ekran kartı önerilmiş olsa da, durumuna bağlı olarak, bence 9800 gibi bir kart daha mantıklı olacaktır. İşlemcin için en uyumlu ekran kartı bence budur ve 180TL gibi bir fiyata alabilirsin. Daha yüksek seviyede bir ekran kartı ise sistem için gereksiz olacaktır. Eğer oynamak istediğin oyunlar çok ağır değilse böyle bir kart fazlasıyla işini görecektir. 1 ay öncesinde yapmış olduğum testlerde windows 7 derecelendirmesinde bu kar 6.9 puan almıştı. İşlemcin de bu değerlere yakındır.

Abi sorunun RAM'den kaynaklandığı kesin mi acaba? Ben zaten bugün işten zaman bulursam gidince sökeceğim. Benim anladığım kadarıyla üniversiteden geldiğim zaman bilgisayar tam kapatılmadan fişi çekilerek kapatılmış. Mavi ekran sorununun kaynağı bundan dolayı olduysa Harddisk'ten sorun kaynaklanabilir mi? 9800'i tavsiye etmişsiniz bu ekran kartına güç ünitesi yeterli olacak mıdır? Saygılar.

Abi sorunun RAM'den kaynaklandığı kesin mi acaba? Ben zaten bugün işten zaman bulursam gidince sökeceğim. Benim anladığım kadarıyla üniversiteden geldiğim zaman bilgisayar tam kapatılmadan fişi çekilerek kapatılmış. Mavi ekran sorununun kaynağı bundan dolayı olduysa Harddisk'ten sorun kaynaklanabilir mi? 9800'i tavsiye etmişsiniz bu ekran kartına güç ünitesi yeterli olacak mıdır? Saygılar.

Harddisklerin bozulması pek mavi ekran sorunu oluşturmaz. Eğer ciddi bir bozukluk olursa "No Boot Media" hatası verir. Mavi ekran sorunu genellikle RAM veya başka donanımlardan kaynaklanır. Ancak arada bir yapması sorunu ise farklıdır. Bunun için RAM testinden sonra sana özel konu açacağım. Sistemin nasıl temiz olarak yeniden formatlanması konusu.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı