Casper Excalibur G870 alınır mı?

Ne gibi sorunlar hocam? Benim geçmişte Casper dizüstü bilgisayarım olmuştu açıkçası çok sorun yaşadığım için korkuyorum.

Kalitesiz anakartları olduğu için her tür sorun yaşatabilir. Ayrıca soğutma sistemi de kötü olduğu için yük altında sürekli limitlemelerle boğuşur.

Tercih meselesi, 4060'dan güçlü ancak ben güncellikten yana olduğum için 4060 tavsiye ediyorum, işlemcisi de 4060'lı cihazlardakine göre kötü. Bütçe 30k civarıysa bu fiyata 4060 bulunmadığı için alınabilecek cihaz.

Kalitesiz anakartları olduğu için her tür sorun yaşatabilir. Ayrıca soğutma sistemi de kötü olduğu için yük altında sürekli limitlemelerle boğuşur.
Limit sorunu Victus 16'larda da çok kötü. Bu forumda konuşulmuyor. Ama Casper'ların anakartları kötü zaten biosu aşırı dandik olduğunu gösteriyor ama her dandik anakartı olan cihaz bozulacak ve sorunlu anlamına gelmez sadece kalitesiz denebilir.

Limit sorunu Victus 16'larda da çok kötü. Bu forumda konuşulmuyor. Ama Casper'ların anakartları kötü zaten BIOS'u aşırı dandik olduğunu gösteriyor ama her dandik anakartı olan cihaz bozulacak ve sorunlu anlamına gelmez sadece kalitesiz denebilir.

R5 7640HS'lerde limit göz ardı edilebilecek düzeyde. Anakartı kötü cihazın birinde touchpadi bozulur, diğerinde USB girişi yanar, başka birinde direkt olarak işlemci veya ekran kartına zarar verir. Laptopta anakart maliyetin 3'te 2'sinden fazla olduğu için herhangi bir geri dönülemez sorunda yeni laptop parası kadar masrafa sokar. Evet çoğu bozulmuyor olabilir ancak bu alınabilir demek anlamına gelmez.

R5 7640HS'lerde limit göz ardı edilebilecek düzeyde. Anakartı kötü cihazın birinde touchpadi bozulur, diğerinde USB girişi yanar, başka birinde direkt olarak işlemci veya ekran kartına zarar verir. Laptopta anakart maliyetin 3'te 2'sinden fazla olduğu için herhangi bir geri dönülemez sorunda yeni laptop parası kadar masrafa sokar. Evet çoğu bozulmuyor olabilir ancak bu alınabilir demek anlamına gelmez.
Zaten bende R5 7640HS modelinden bahsediyordum yani ben kullanmadım, aynı benim Casper için açtığım "neden alınmaz ?" Konusunun benzerini senin elindeki cihaza açmışlar bende takip ediyorum haliyle. Limit yiyen cihazlarda genelde ya soğutmasından ya da o tür şeylerden yediği için eleştirilmesini normalde buluyorum. Ayrıca limitten ziyade internet sağlayıcısının çok kötü olduğunu da söylüyorlar.

G870'in alınıp alınmaması ile ilgili de bir mesajım olmamasına rağmen alınabilir anlamını nereden çıkardınız veya neyi kast ettiniz anlamadım ama ben Casper zaten önermedim. Ancak eleştiriniz sırf HP'ye yönelik cümlelerimden dolayı gibi duruyor. Kalitesiz demek zaten sorun çıkarma ihtimali yüksek bir şey anlamına geliyor bende cümlemde bu anlamda kullandım ama siz daha da açmışsınız. Anakartın laptop kadar masraf çıkartmasını açıkçası özellikle G770'te duymuştum yeni bir şey değil. Kalitesiz anakart ile Casper'larda bu daha çok yaşanıyor maalesef ancak diğer markalarda da yaşanabilir bir sorun gibi görünüyor.

Bu arada işlemciden limitli cihazın Casper'dan performans açısından çokta bir avantajı kalmıyor bence. Ama kalite farkı olabiliyor tabii ki anakart örneği gibi.

Son düzenleme:
Zaten bende R5 7640HS modelinden bahsediyordum yani ben kullanmadım, aynı benim Casper için açtığım "neden alınmaz?" Konusunun benzerini senin elindeki cihaza açmışlar bende takip ediyorum haliyle. Limit yiyen cihazlarda genelde ya soğutmasından ya da o tür şeylerden yediği için eleştirilmesini normalde buluyorum. Ayrıca limitten ziyade internet sağlayıcısının çok kötü olduğunu da söylüyorlar.

G870'in alınıp alınmaması ile ilgili de bir mesajım olmamasına rağmen alınabilir anlamını nereden çıkardınız veya neyi kast ettiniz anlamadım ama ben Casper zaten önermedim. Ancak eleştiriniz sırf HP'ye yönelik cümlelerimden dolayı gibi duruyor. Kalitesiz demek zaten sorun çıkarma ihtimali yüksek bir şey anlamına geliyor bende cümlemde bu anlamda kullandım ama siz daha da açmışsınız. Anakartın laptop kadar masraf çıkartmasını açıkçası özellikle G770'te duymuştum yeni bir şey değil. Kalitesiz anakart ile Casper'larda bu daha çok yaşanıyor maalesef ancak diğer markalarda da yaşanabilir bir sorun gibi görünüyor.

Bu arada işlemciden limitli cihazın Casper'dan performans açısından çok da bir avantajı kalmıyor bence. Ama kalite farkı olabiliyor tabii ki anakart örneği gibi.

Ben sadece iki ürünün kıyasını daha da açık şekilde yaptım, yazdıklarınızdan farklı bir şey çıkarmadım. Benim elimdeki cihaz, ben deneyimlemesem bile, r5e kıyasla gerçekten fazlasıyla limit yiyen cihaz. Bu yüzden aynı fiyata Nitro 5 veya başka kaliteli ürün varsa onu öneriyorum. Fakat R5 bulunduğu bütçede genelde en F/P cihaz olduğu için bolca öneriliyor.

İnternet sağlayıcısı derken Wi-Fi kartından bahsediyorsanız açıkçası ben çok memnunum, 10 metreden neredeyse hiçbir kayıp yaşamadan interneti kullanabiliyorum. Ayrıca konuştuğum kişilerden de bu şikayeti duymadım, genelde paneli ve limitlerinden şikayetçi oluyorlar.

Anakart arızası pek tabii her cihazda yaşanabilir ancak bir tarafta nadir de olsa yaşandığında değişim konusunda yardımcı olmak, diğer tarafta ise özellikle yerli 2 markanın Çin'den aldıkları anakart üzerine koyup sattıktan sonra bakım ve macun değişimi dışında ilgilenmemek var.

Casper da yük altında termal throttle yiyor, her türlü Victus ile Casper aynı seviyede cihaz değiller.

Casper da yük altında termal throttle yiyor, her türlü Victus ile Casper aynı seviyede cihaz değiller.

Casper işlemcilerine limit koymuyor Intel'de canavar gibi W tüketen bir işlemci olduğundan haliyle 100W+ görüp sıcaklıktan throttleye kafa atıyor sende bunu HP'nin halihazırda limit koyduğu AMD işlemcili laptopla karşılaştırıyorsun. Yani ne bekliyorsun ki? Çok farklı laptoplar yani ister aynı seviyede olsun, ister olmasın ikisini karşılaştırman başta mantıksız ve hata. Ben zaten karşılaştırma gibi bir amacım yok çünkü bu işin içinden çıkılmaz bir hale gidebilir ama limitli cihazların limit olma sebebi belli hocam ki HP bence limit koyarak iyi bile yapıyor soğutmasına göre limiti var. O limitlere rağmen o işlemci 80 derecelerde diye biliyorum yani HP Victus 16 önermeyenleri ben normal karşılıyorum aynı Casper gibi ama siz elinizde olan cihazı savunmanızda doğal. Amacım bunu anlatmak, ben şahsen HP'nin Victus serisini beğenmiyorum, beğenmek zorunda değilim. Lakin siz hala Casper ile HP'yi yan yana koyuyorsunuz. Bence ikisi de alınmaz her ne kadar sevseniz de. Eleştiri konularına bir göz atmanızı öneririm bu yüzden.
CPU limiti az bile olsa Stutter'a yol açabilir, FPS droplara sebep olabilir. Alternatif olarak Nitro ve Lenovo varken bence tek seçenek o değilse yani alternatifi varsa gerek yok. Özellikle 16 serisinin iyileştirmeleri sayesinde hala 15 serisinin satılmaya çalışılması beni Victus serisinden soğutuyor.

Ben sadece iki ürünün kıyasını daha da açık şekilde yaptım, yazdıklarınızdan farklı bir şey çıkarmadım. Benim elimdeki cihaz, ben deneyimlemesem bile, r5e kıyasla gerçekten fazlasıyla limit yiyen cihaz. Bu yüzden aynı fiyata Nitro 5 veya başka kaliteli ürün varsa onu öneriyorum. Fakat R5 bulunduğu bütçede genelde en F/P cihaz olduğu için bolca öneriliyor.

İnternet sağlayıcısı derken Wi-Fi kartından bahsediyorsanız açıkçası ben çok memnunum, 10 metreden neredeyse hiçbir kayıp yaşamadan interneti kullanabiliyorum. Ayrıca konuştuğum kişilerden de bu şikayeti duymadım, genelde paneli ve limitlerinden şikayetçi oluyorlar.

Anakart arızası pek tabii her cihazda yaşanabilir ancak bir tarafta nadir de olsa yaşandığında değişim konusunda yardımcı olmak, diğer tarafta ise özellikle yerli 2 markanın Çin'den aldıkları anakart üzerine koyup sattıktan sonra bakım ve macun değişimi dışında ilgilenmemek var.

Zaten bir de HP'nin gördüğüm kadarıyla eleştirisini yapmakta zor. 30 sayfa yazı var altında, hepsini tek tek okudum işsiz gibi nasıl cesaret etmişler hala anlamadım. Konu sahibinin mağduriyetini anlamayan mı dersin yoksa hak veren mi? Hepsi gelmiş. Ama çok uğraşılmış konuya. Bende kendi Casper neden alınmaz? Konumu tamamen bu konudan ilham alarak yapmıştım ama Technopat'a özel oldu. Kendisinin işlemcisi 90W değerlerini göremiyormuş limitlerden ama performansında yine de o kadar sorun yok. Bende 60W veya 90W görmem gerekirken daha altını görüyorum.
HP Victus serisinin Intel işlemcili versiyonu varsa onlarla ilgili bir fikrimde yok belirtmek istedim.

Casper'a sorsan o da alınmaz der.

Sponsorlu içerikleri görsen sen kafayı yersin. 🤣
Reklama verdikleri eforu laptoplara verseydiler keşke.

Son düzenleyen: Moderatör:
Casper işlemcilerine limit koymuyor Intel'de canavar gibi W tüketen bir işlemci olduğundan haliyle 100W+ görüp sıcaklıktan throttleye kafa atıyor sende bunu HP'nin halihazırda limit koyduğu AMD işlemcili laptopla karşılaştırıyorsun. Yani ne bekliyorsun ki? Çok farklı laptoplar yani ister aynı seviyede olsun, ister olmasın ikisini karşılaştırman başta mantıksız ve hata. Ben zaten karşılaştırma gibi bir amacım yok çünkü bu işin içinden çıkılmaz bir hale gidebilir ama limitli cihazların limit olma sebebi belli hocam ki HP bence limit koyarak iyi bile yapıyor soğutmasına göre limiti var. O limitlere rağmen o işlemci 80 derecelerde diye biliyorum yani HP Victus 16 önermeyenleri ben normal karşılıyorum aynı Casper gibi ama siz elinizde olan cihazı savunmanızda doğal. Amacım bunu anlatmak, ben şahsen HP'nin Victus serisini beğenmiyorum, beğenmek zorunda değilim. Lakin siz hala Casper ile HP'yi yan yana koyuyorsunuz. Bence ikisi de alınmaz her ne kadar sevseniz de. Eleştiri konularına bir göz atmanızı öneririm bu yüzden.

CPU limiti az bile olsa Stutter'a yol açabilir, FPS droplara sebep olabilir. Alternatif olarak Nitro ve Lenovo varken bence tek seçenek o değilse yani alternatifi varsa gerek yok. Özellikle 16 serisinin iyileştirmeleri sayesinde hala 15 serisinin satılmaya çalışılması beni Victus serisinden soğutuyor.

Zaten bir de HP'nin gördüğüm kadarıyla eleştirisini yapmakta zor. 30 sayfa yazı var altında, hepsini tek tek okudum işsiz gibi nasıl cesaret etmişler hala anlamadım. Konu sahibinin mağduriyetini anlamayan mı dersin yoksa hak veren mi? Hepsi gelmiş. Ama çok uğraşılmış konuya. Bende kendi Casper neden alınmaz? Konumu tamamen bu konudan ilham alarak yapmıştım ama Technopat'a özel oldu. Kendisinin işlemcisi 90W değerlerini göremiyormuş limitlerden ama performansında yine de o kadar sorun yok. Bende 60W veya 90W görmem gerekirken daha altını görüyorum.

HP Victus serisinin Intel işlemcili versiyonu varsa onlarla ilgili bir fikrimde yok belirtmek istedim.

Bir kere farklı laptoplar diyerek baştan farklı düşündüğümüzü söylemek isterim. Bu laptopların ikisi de aynı müşteri kitlesine aynı amaçlarla satılıyor, fiyatları da çok yakın olduğu için tabii ki kıyaslanması gerekiyor.

Ben elimdeki cihazı savunmuyorum hatta yer yer gömüyorum. Bu cihazı almamın üstünden 1 ay geçtikten sonra Nitro 16 cihazlar yakın fiyatlarla çıkmıştı, onları inceledikten sonra bunu 2. elden fazla fiyatı düşmeden satıp onu mu alsam diye içimden geçirmişliğim bile var. Sevmemenize bir şey diyemem ancak ikisi de alınmaz demek çok yanlış olur. Şu anki piyasadan konuşalım, mesela 35k bütçeye laptop önerisi isteyen adama ne önerelim? Monster, Casper, Victus ve LOQ serileri var. Bildiğim kadarıyla şu anda stokta olan Monster ve Casper cihazların hepsi Clevo kasa, kafadan eledim. LOQ ve Victus'larda da aynı seviyede limit ve panel mevcut. O yüzden aralarındaki donanım farkına göre 12450H'lı LOQ yerine 7640HS'li Victus önermek çok daha mantıklı geliyor bana. Zaten önerilerimde sürekli cihazların kötü özelliklerinden ve muadillerinden bahsediyorum. LOQ'u da mutlaka atıp altına "işlemcisi Victus'tan kötü ancak panel ve limit konusunda eşitler, tercih size kalmış." yazıyorum. O yüzden taraflı davrandığım konusunda size katılmıyorum.

Eleştiri konusunda HP özelinde değil de hiçbir markayı eleştirmek kolay olmuyor. Hemen fanboyları gelip sizin haksız olduğunuzu söylüyorlar. Adam kullandığı süre boyunca bir kez bile laptopun sınırlarını zorlamamış, gelmiş diyor ki ısınma yok siz uyduruyorsunuz kullanan kimse bu konuda şikayetçi olmuyor :D.

Victus'un Intel işlemcili cihazları var ancak onlarda sıcaklıklar bir nebze daha yüksek oluyor, limitleri konusunda benim de bilgim yok. Yine de sırf iki M.2 slotu olduğu için alıcısı var.

Bir kere farklı laptoplar diyerek baştan farklı düşündüğümüzü söylemek isterim. Bu laptopların ikisi de aynı müşteri kitlesine aynı amaçlarla satılıyor, fiyatları da çok yakın olduğu için tabii ki kıyaslanması gerekiyor.

Ben elimdeki cihazı savunmuyorum hatta yer yer gömüyorum. Bu cihazı almamın üstünden 1 ay geçtikten sonra Nitro 16 cihazlar yakın fiyatlarla çıkmıştı, onları inceledikten sonra bunu 2. elden fazla fiyatı düşmeden satıp onu mu alsam diye içimden geçirmişliğim bile var. Sevmemenize bir şey diyemem ancak ikisi de alınmaz demek çok yanlış olur. Şu anki piyasadan konuşalım, mesela 35k bütçeye laptop önerisi isteyen adama ne önerelim? Monster, Casper, Victus ve LOQ serileri var. Bildiğim kadarıyla şu anda stokta olan Monster ve Casper cihazların hepsi Clevo kasa, kafadan eledim. LOQ ve Victus'larda da aynı seviyede limit ve panel mevcut. O yüzden aralarındaki donanım farkına göre 12450H'lı LOQ yerine 7640HS'li Victus önermek çok daha mantıklı geliyor bana. Zaten önerilerimde sürekli cihazların kötü özelliklerinden ve muadillerinden bahsediyorum. LOQ'u da mutlaka atıp altına "işlemcisi Victus'tan kötü ancak panel ve limit konusunda eşitler, tercih size kalmış." yazıyorum. O yüzden taraflı davrandığım konusunda size katılmıyorum.
Alınmaz kelimesini sadece ben kullanmıyorum o yüzden benim dememe çok takılmanıza gerek yok. Casper ve Monster'ların ise tamamen kasası clevo değildir bunu araştırmamışsınız zaten belli. Aynı seviyede panel mevcutta diyemezsiniz, 2 tane G870 modelini karşılaştırdım ben bu forumda ikisinin de farklı ufo testleri çıktı. Ayrıca AMD işlemci ile İntel işlemci kıyaslaması performans olarak mantıklı olsa da çektiktleri w değerleri ve limitleri çok farklı olduğundan ve iki laptopta işlemciden darboğaz yemediğinden önemli olan sıcaklık ve limitler olmalı diye düşünmekteyim. Bir cihazda sıcaklık limiti var diğerinde apayrı marka limiti var.

Eleştiri konusunda HP özelinde değil de hiçbir markayı eleştirmek kolay olmuyor. Hemen fanboyları gelip sizin haksız olduğunuzu söylüyorlar. Adam kullandığı süre boyunca bir kez bile laptopun sınırlarını zorlamamış, gelmiş diyor ki ısınma yok siz uyduruyorsunuz kullanan kimse bu konuda şikayetçi olmuyor :D.
Zaten özellikle belli başlı markaların ürünlerine asla çöp gibi ağır ifadeler kullanarak eleştirmemeye dikkat eden biriyimdir. Her ürünün şanslı alıcıları vs. olabiliyor çok fason ve merdiven altı değilse eğer ürün. Burada demek istediğim şey eleştirinin her türlüsü mağduriyet içeriyorsa dinlenmeli ve kulak verilmeli bence. Tabii uymak veya uymamak insanlara kalan bir şey. O bahsettiğim konu sahibi limit konusunda mağduriyet yaşamış. Ben açıkçası o yüzden beğenemedim ama önermeme gibi bir şey yapmam zaten. Kullanmadım hatta Casper'dan ucuza bile satıldığına şahit ettiğim oldu HP'nin inanın. 😀

Victus'un Intel işlemcili cihazları var ancak onlarda sıcaklıklar bir nebze daha yüksek oluyor, limitleri konusunda benim de bilgim yok. Yine de sırf iki M.2 slotu olduğu için alıcısı var.
İntel işlemcili giriş laptoptlarından ben korkar oldum zaten. 100.5W çekip intihar etti benim laptopta mesela.

Casper ile HP'nin müşteri kitlesi kesinlikle aynı olamaz. Biri global pazara ait ki global markaları bu yüzden bende öneririm, yerli pazar ürünleri bende genelde çok zor zamanlarda ve şartlarda alıyorum veya da öneriyorum. Ha oyuncu açısından bakacaksak evet fiyatları benzer laptoplar o açıdan karşılaştırmanızda sorun yok. Ben sadece donanımlarından dolayı mantıksız buluyorum. Hani bence en sorunlu seri olan AMD RX560 ile Nvidia GTX 1050ti karşılaştırıyor gibi oluyor ama işlemci tarafında AMD'de başarılı fark o.

Son düzenleme:
Alınmaz kelimesini sadece ben kullanmıyorum o yüzden benim dememe çok takılmanıza gerek yok. Casper ve Monster'ların ise tamamen kasası Clevo değildir bunu araştırmamışsınız zaten belli. Aynı seviyede panel mevcutta diyemezsiniz, 2 tane G870 modelini karşılaştırdım ben bu forumda ikisinin de farklı UFO testleri çıktı. Ayrıca AMD işlemci ile Intel işlemci kıyaslaması performans olarak mantıklı olsa da çektikleri W değerleri ve limitleri çok farklı olduğundan ve iki laptopta işlemciden darboğaz yemediğinden önemli olan sıcaklık ve limitler olmalı diye düşünmekteyim. Bir cihazda sıcaklık limiti var diğerinde apayrı marka limiti var.

Orada Clevo kasa derken aslında 35k civarındakilerden bahsetmiştim, yanlış anlaşılmışım kusura bakmayın. Bir dönem Tongfang kasa da vardı ancak akıbeti ne oldu hatırlamadığım için Clevo üzerinden örnek verdim. Panel konusunda da bahsettiğim LOQ vs Victus karşılaştırması renk doğruluğu üzerineydi. Yanılmıyorsam LOQ da Victus gibi %45 NTSC gibi kötü bir panele sahip. Ghosting olayı bambaşka bir şey, her iki markada da kolay kolay ghosting sorunu yaşandığını duymadım görmedim.

Limitler konusunda haklısınız ancak burada kıyasladığımız iki cihaz üzerinden gidecek olursak sadece limit farkı bulunmadığından bahsediyorum. Buyurun Rehber: ASUS TUF A15 2023'te En az düzeyde performans kaybı ile sıcaklık düşürme yöntemi 7 ay önce yaptığım Witcher 3 testini paylaşayım. Görüldüğü üzere ekran kartı yük altında iken işlemci yüzünden herhangi bir darboğaz yaşamıyor. Sıcaklıklar da olması gerektiği gibi 85 dereceyi geçmiyor. Burada limitleme mutlaka vardır ancak performansa etkisi tahminimce 100 derecelere ulaşıp thermal yiyen Casper'e göre çok daha iyidir. Eğer eşit veya Casper'in daha iyi performans verdiğini görürsem Victus hakkında fikirlerim değişir.

Casper ile HP'nin müşteri kitlesi kesinlikle aynı olamaz. Biri global pazara ait ki global markaları bu yüzden bende öneririm, yerli pazar ürünleri bende genelde çok zor zamanlarda ve şartlarda alıyorum veya da öneriyorum. Ha oyuncu açısından bakacaksak evet fiyatları benzer laptoplar o açıdan karşılaştırmanızda sorun yok. Ben sadece donanımlarından dolayı mantıksız buluyorum. Hani bence en sorunlu seri olan AMD RX560 ile NVIDIA GTX 1050 Ti karşılaştırıyor gibi oluyor ama işlemci tarafında AMD'de başarılı fark o.

Ben örneklediğiniz gibi bir tarafta fiyatını hak eden cihaz, diğer tarafta ise çoğunlukla sorunlu cihaz görüyorum. Ne zaman Casper cihazlar parasını hak eder o zaman öneririm, aynı şekilde ne zaman Victus'larda fiyatını hak etmeyen değişimler görürüm o zaman önermekten vazgeçerim. Vaktinde TUF ve Monster'de bunu çekinmeden yaptım. Burada aslında farklı düşündüğümüz nokta bütçe noktası, şu anda 30-35k aralığına önerecek olsanız hangi laptopu önerirdiniz mesela?

Orada Clevo kasa derken aslında 35k civarındakilerden bahsetmiştim, yanlış anlaşılmışım kusura bakmayın. Bir dönem Tongfang kasa da vardı ancak akıbeti ne oldu hatırlamadığım için Clevo üzerinden örnek verdim. Panel konusunda da bahsettiğim LOQ vs Victus karşılaştırması renk doğruluğu üzerineydi. Yanılmıyorsam LOQ da Victus gibi %45 NTSC gibi kötü bir panele sahip. Ghosting olayı bambaşka bir şey, her iki markada da kolay kolay ghosting sorunu yaşandığını duymadım görmedim.
Tongfang kasalar MSI'ya ait çok kaliteli kasalar. Akıbeti iyi yani. Casper'ın Quanta kasasınında bilinen tek kronik sorunu şu an fan sesi. Diğerleri dediğiniz gibi anakart vb. şeylerden kaynaklanıyor o hala dandik. Panel konusunda ufo testide çok önemlidir hocam, iki aynı laptopun ufo testi farklıysa panelleride kesinlikle farklı demektir. Renk doğruluğu kadar panelin hızı yani ufo testi, ghosting testide çok önemlidir. Örneğin Asus TUF A15 var arkadaşımda paneli renk doğruluğu olsun, yansıması olsun, srgb oranı olsun çok başarılı. Ama ufo testi kötü yani ufo testi çok kritik maalesef ülkemizde bilinmese de. Lenovo LOQ ile ghosting sorunu yaşayanı ben size göstereyim bu arada onu iyi dediniz. Ayrıca %45 NTSC oranına sahip panelli laptoplara biz kötü değil zayıf diyoruz. Yoksa bence %45 NTSC yeterlidir tasarım harici işlerde genelde ghosting testinde patlıyor çoğu monitör ve laptop paneli.
Bu sayfada belirtilmiş zaten dediğim gibi ben bu problemi ideaped 3 ile gördüm ilk.

Merhaba beyler.png

Bu da Lenovo'nun üst seviye oyuncu laptopunu kullanan dikkatli bir hocamız, Lenovo laptoplarında ne kadar başarılı cihazlar olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım 🙂.
Pek iyi değil demiş ama ben seviyorum yine de, pek iyi olmayabilir elbette kusurları var ama ghostingli falan kullanan bir sürü arkadaşım var. Dikkatli kullanıcılar ufo testindeki ghostingi yakalayıp takılabiliyor hatta iade edebiliyorlar maalsef. Bu yüzden bu da laptoplarda önemli kriterlerden biri oldu artık. Lenovo LOQ ile intel işlemcinin gücünü ve soğutmasını o kadar sağlıklı ayarlamış ve koymuş ki sıcaklıktan limit yemiyor gibi bir şey cihaz. Ha 100W çıkarsa bu da limit yer tabii bence ama oyunlarda İntel işlemciye rağmen başarılı bir performansı var. Bunu Casper'dan ayıran şey tabii ki sıcaklık değil yüksek wat'a sahip adaptöre sahip oluşu aynı zamanda. Bu yüzden oyunlarda sıcaklıktan limit yiyecek olsa bile adaptör yetersizliği yaşamadığından kendini toparlar ben bu yüzden Lenovo öneririm. Soğutma sistemi de daha başarılı ama İntel'in 12. nesil H işlemcisi 90 dereceleri bunda da buluyor maalesef. İntel ve soğutma sorunu klasik. Öyle bir wat canavarı bir işlemci ki Allah ıslah etsin canavarı.🤗
Limitler konusunda haklısınız ancak burada kıyasladığımız iki cihaz üzerinden gidecek olursak sadece limit farkı bulunmadığından bahsediyorum. Buyurun Rehber: ASUS TUF A15 2023'te En az düzeyde performans kaybı ile sıcaklık düşürme yöntemi 7 ay önce yaptığım Witcher 3 testini paylaşayım. Görüldüğü üzere ekran kartı yük altında iken işlemci yüzünden herhangi bir darboğaz yaşamıyor. Sıcaklıklar da olması gerektiği gibi 85 dereceyi geçmiyor. Burada limitleme mutlaka vardır ancak performansa etkisi tahminimce 100 derecelere ulaşıp thermal yiyen Casper'e göre çok daha iyidir. Eğer eşit veya Casper'in daha iyi performans verdiğini görürsem Victus hakkında fikirlerim değişir.
Bu kadar güçlü işlemcilere sahip laptoplarda darboğaz olmaz zaten ve Casper'ın 100 dereceye vurma sebebi tamamen soğutmanın zayıflığından ve limit koyulmamasından kaynaklıdır. Bir cpu ne kadar wat çekerse o kadar performanslıdır ama bu demek değildir ki wat limitine girince performans veremeyeceği ve darboğaz yaşatabileceği. Wat kısar ancak kullanım artar ama o ekran kartı yine darboğaz yemez Casper'ın da yaşadığı durum bu. Limit koymamışlar cihaza hata yapıp böyle olunca da 100 dereceye gidesiye kadar kafa atıyor işlemci. Diğer firmalar bu yüzden genelde limit zaten koyar intel ise işlemci ama AMD tarafında bu genelde yok. Masaüstü işlemciler bile zar zor 100W üzerine çıkarken benim laptop 100 dereceye vurmak için 100.5W çekti R24 testinde böyle bir saçmalık anca Casper'da olur. Oyunlarda ise limit yemesi çoğu laptopta olan bakır borunun aynı hattan hem ekran kartı hem gpu soğutmaya çalışmasından kaynaklı denebilir. Hangisini sıcaklığı daha yüksekse o onun derecesini arttırıyor ama sonuçta kasma veya donma yaşamıyorsunuz sadece FPS değerlerinden çok az kayıp verebilirsiniz onunda sebebi işlemcinin kullanımı harici wat yükseltmemesi kaynaklıdır. HP Victus'ta Casper'da birbirinden iyi performans vermez bana kalırsa. Siz hala İntel işlemci ile AMD işlemciyi kıyaslıyorsunuz o çok kötü bir şey bence. AMD işlemciler 100W'a kafa atmıyor diye biliyorum veya sıcaklığa kafa atmıyorlar. Laptop için çok stabil Ryzen işlemciler. HP ile zaten Casper'da birbirine denk markalar değil yani karşılaştırılması komik ama dediğim gibi ikisi de pek önerim değil. Ben HP'nin bir tek omen 15 eski kasasını çok beğendim G870'e benzer hatta çok daha kaba bir kasası vardı uçak gibi fanları dönerdi. Aşırı premium kasaydı onu zaten kullanma fırsatı bulmuştum.
Ben örneklediğiniz gibi bir tarafta fiyatını hak eden cihaz, diğer tarafta ise çoğunlukla sorunlu cihaz görüyorum.
Sizin cihazında ben sorunsuz olduğunu düşünüyordum ama "neden alınmaz ?" Konusunu görene kadar. Bu G870'te de böyle, G870 Quanta kasa diye forumda öneren çok köklü hocalar gördüm bu algıyı ben yıkmaya çalıştım. Kalkıp Victus 16 limitlenmesini görüp hocam çok iyi cihaz mı diyeyim ? 😀
Ortada dediğim gibi mağduriyet yaşayan biri varsa o laptop ile ilgili bende bir tık geriye düşer o laptop. Bu yüzden benim önerilerimde asla HP Victus 16 neredeyse yoktur. Bakın önerilmez anlamına gelmiyor ama ben beğenmiyorum. Özellikle fiyatı uygun laptoplara baktığımda 4060 kategorisinde HP Victus nedense ya tek satıcıya ait ya da internete özel. Mağazalarda satılanlar hepsi normal fiyatlandırmada Victus 16 için. Böyle olunca ben Acer ve Lenovo öneriyorum genelde fiyat rakibi olan. Ama Casper'ın fiyat olarak rakibi bence Monster'dan başkası değil.

Ben örneklediğiniz gibi bir tarafta fiyatını hak eden cihaz, diğer tarafta ise çoğunlukla sorunlu cihaz görüyorum.
Ben katılmıyorum bu görüşünüze.

Vaktinde TUF ve Monster'de bunu çekinmeden yaptım. Burada aslında farklı düşündüğümüz nokta bütçe noktası, şu anda 30-35k aralığına önerecek olsanız hangi laptopu önerirdiniz mesela?
Lenovo'yu önerirdim ve Nitro 5 önerirdim ben. İster ideapad olsu ister LOQ ghosting sorununa rağmen önerirdim.
Limitler konusunda haklısınız ancak burada kıyasladığımız iki cihaz üzerinden gidecek olursak sadece limit farkı bulunmadığından bahsediyorum. Buyurun Rehber: ASUS TUF A15 2023'te En az düzeyde performans kaybı ile sıcaklık düşürme yöntemi 7 ay önce yaptığım Witcher 3 testini paylaşayım. Görüldüğü üzere ekran kartı yük altında iken işlemci yüzünden herhangi bir darboğaz yaşamıyor. Sıcaklıklar da olması gerektiği gibi 85 dereceyi geçmiyor.?
Bu arada Witcher 3'ü kaç saat oynadınız bilemedim ama benim 300 400 saate yakın saatim var ve eğer Witcher 3 için test yapacaksanız Novigrad'ın göbeğine gidip test yapmanız lazım. Zira benim laptopun işlemcisi 100 dereceyi bulmadan o alanlarda 60W'ı görürken sizin cihaz 30W çekmiş bunun sebebi orada fazla npc olmaması muhtemelen çünkü işlemci kullanım da düşük. Test ettiğiniz alan yanlış bence. Sıcaklıklarınız güzel onu da söyleyeyim.

Limitler konusunda haklısınız
Limit olmayan giriş seviyesi oyuncu laptopu intel işlemciye sahipse alev almaya mahkumdur bence.😆

Orada Clevo kasa derken aslında 35k civarındakilerden bahsetmiştim, yanlış anlaşılmışım kusura bakmayın.
Kusura bakılacak bir şey yok hocam. İnsan gibi konuşuyoruz ve anlaşıyoruz sıkıntı yok. 😉

Son düzenleme:

Geri
Yukarı