Rehber ASUS TUF A15 2023'te En az düzeyde performans kaybı ile sıcaklık düşürme yöntemi

Her ne kadar bu cihazlar 95 derecede bile çalışabilseler de bu durum uzun vadede iyi değildir, cihazın ömrünü azaltır. Şahsen bir ASUS TUF kullanıcısı olarak en tedirgin olduğum nokta ise sıcaklıklar ki pek çok kişi için böyle. Sıcaklıklar yüzünden bu cihazdan vaz geçen pek çok kişi gördüm. Bu yazımda sizlere sadece birkaç FPS fark ile sıcaklıklarınızı ciddi oranda nasıl düşürebileceğinizi göstereceğim. Öncelikle Oyunların genellikle en yüksek- Ultra ayarlarda test edildiğini belirtmek istiyorum. DLSS desteği olanlarda DLSS kullandım, FSR olanlarda ise FSR açmadım. Ayrıca yazıda belirteceğim MHz değerleri benim kendi cihazıma özeldir. Siz de cihazınıza göre bu değeri değiştirebilirsiniz. Ek olarak Intel işlemcili bir cihazda denemedim, o yüzden Intel konusunda performans nasıl olur bilmiyorum.

Testlerde Kullandığım Cihaz: ASUS TUF A15 --> RTX 4060 Ryzen 7 7735HS 24 GB 4800 MHz DDR5 RAM. Turbo Mod açılmıştır ve cihaz prizde kullanılmıştır.

Öncelikle bu yöntemi bizlere gösteren Vaçolo Gaming teşekkür ederim. Bu olayın yapılışını video olarak izlemek isterseniz de videoya bu linkten ulaşabilirsiniz. Videoya vakit ayıramayacaklar için ise testler ile birlikte yapılışı anlatacağım.

1. Adım: İlk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisinden bir ayarı açmamız gerekiyor. Bu ayar sayesinde işlemcimizin MHz değeri ile oynayabileceğiz.
Windows'un arama kısmında Kayıt Defteri Düzenleyicisi/regedit yazın. Daha sonra alttaki satırı koplayıp üstte bulunan kısma yapıştırın.

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\75b0ae3f-bce0-45a7-8c89-c9611c25e100

Bu noktaya geldiğinizde ise sağda bulunan Attributes dosyasını "1" olan değeri "2" yapın ve kapatın.
İlk adım.png

2. Adım: Denetim Masası'na gidin. Denetim Masası'ndan --> Donanım ve Ses --> Güç Seçenekleri yolunu izleyin. Burada Turbo modun yanında bulunan "Plan ayalarını değiştir" seçeneğine tıklayın. Daha sonra "Gelişmiş güç ayarlarını değiştir" seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Açılan pencerede birkaç ayar göreceksiniz. Görseldeki gibi "İşlemci güç yönetimi --> En yüksek işlemci frekansı" yolunu izleyin. Daha sonra ise "Prize takılı" ibaresinde "0" değerini silip işlemcinize göre bir değer girin. Ben Ryzen 7 7735HS işlemcide 4200 MHz yaptım, lakin 4150 ve 4000 gibi seçenekler de denebilir, size kalmış.
Güç seçenekleri.png
4. Adım: Uygula seçeneğine basın ve artık tamamdır. Sıcaklıklarınızda düşüş göreceksiniz. Kaldırmak için ise değeri tekrar "0" yapabilirsiniz.

Şimdi ise karşılaştırmalı görebileceğiniz şekilde performansları inceleyelim;

Görebileceğiniz üzere performans değeri sadece 1-2 FPS ama sıcaklık değerleri 5 bazen 10 dereceyi bulabiliyor. Siz de bu yöntem ile cihazınızın ömrünü arttırabilirsiniz. Ayrıca cihaz daha serin çalışacağı için rahatsız edici fan sesinden de kurtulabilirsiniz! Daha farklı değerleri deneyerek sıcaklık daha da düşürebilirsiniz. Umarım bu rehber sizlere yardımcı olur.

@Artoria Pendragon hocam siz sitede daha aktifsiniz. Eğer ASUS TUF A15 cihazlarda sıcaklık sorunu yaşayan olursa bu konuya yönlendirirseniz sevinirim. Maksat insanlara yardımcı olalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Henüz başında olsam da ben bir elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Burada sıcaklığın iyi bir şey olmadığını anlatamadım. Hatta yıllardır bilgisayarcılık yapan biri affedersiniz ileride benden bir cacık olmayacağını bile söyledi:D Acaba yanlış mı biliyorum diye kendimden şüphe ettim en son.

Hocam doğru bildiğinizden şüphe etmeyin. Şu konuda dünden beri 4 tane arkadaşa 90-95 derecenin laptoplar için yüksek değer olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama biri çıkıp diyor ki benim bir tanıdığın kasası bile 90 derecede çalışıyor laptopta mı normal olmayacak. Yemediğim laf kalmadı, rapor yasağım bitince hepsini kötü sözden ve kışkırtmadan raporlayacağım :D.

Hocam doğru bildiğinizden şüphe etmeyin. Şu konuda dünden beri 4 tane arkadaşa 90-95 derecenin laptoplar için yüksek değer olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama biri çıkıp diyor ki benim bir tanıdığın kasası bile 90 derecede çalışıyor laptopta mı normal olmayacak. Yemediğim laf kalmadı, rapor yasağım bitince hepsini kötü sözden ve kışkırtmadan raporlayacağım :D.
Son zamanlarda eski kalitesi kalmadı sosyalin maalesef...

@Lejax hocam 2 gündür MUX gibi sıkıntıları çözüp bugün Witcher 3'te test ettim. Hepsinde aşağı yukarı 3 dakikalık aynı yolu dolaşıp aynı yerde sonlandırdım. MUX açık Full grafikte RTX kalite modunda ve DLSS açık şekilde test yaptım. Açıkçası ne FPS yükseldi ne fan yavaşladı ne de sıcaklıklar düştü, acaba başka oyunda mı denesem dedim :D. Farklı oyunda test isterseniz gün içinde yapabilirim.

Ekran görüntüsü 2023-08-06 151153.png

İlk testte herhangi bir sınırlama mevcut değil.

Ekran görüntüsü 2023-08-06 151522.png

İkinci test 4250 MHz sınırıyla diğerlerine göre en performanslısı buydu galiba.

Ekran görüntüsü 2023-08-06 151848.png

Üçüncüsünde 4000 MHz sınırındayken sonuçlar 1.yle çok yakın.

Ekran görüntüsü 2023-08-06 152246.png

Son olarak 3500 MHz denedim fakat 4000 civarlarında dolaşıp arada 3400 MHz'lere düştü. Kısacası bu değerde işe yaramadı.

@Lejax hocam 2 gündür MUX gibi sıkıntıları çözüp bugün Witcher 3'te test ettim. Hepsinde aşağı yukarı 3 dakikalık aynı yolu dolaşıp aynı yerde sonlandırdım. MUX açık Full grafikte RTX kalite modunda ve DLSS açık şekilde test yaptım. Açıkçası ne FPS yükseldi ne fan yavaşladı ne de sıcaklıklar düştü, acaba başka oyunda mı denesem dedim :D. Farklı oyunda test isterseniz gün içinde yapabilirim.

Eki Görüntüle 1892026

İlk testte herhangi bir sınırlama mevcut değil.

Eki Görüntüle 1892028

İkinci test 4250 MHz sınırıyla diğerlerine göre en performanslısı buydu galiba.

Eki Görüntüle 1892029

Üçüncüsünde 4000 MHz sınırındayken sonuçlar 1.yle çok yakın.

Eki Görüntüle 1892030

Son olarak 3500 MHz denedim fakat 4000 civarlarında dolaşıp arada 3400 MHz'lere düştü. Kısacası bu değerde işe yaramadı.
Hocam ilginiz ve uğraşınız için çok teşekkür ederim. Başka bir oyunda deneme şansınız var mı? O da olmazsa TUFlara özel bir şey olduğunu düşüneceğim:D

Hocam ilginiz ve uğraşınız için çok teşekkür ederim. Başka bir oyunda deneme şansınız var mı? O da olmazsa TUF'lara özel bir şey olduğunu düşüneceğim:D

Witcher'da normal ayarlarda deneyip ardından Control'de normal ve Ultra ayarlarda deneyeceğim hocam. Belki de normale alınca FPS farkı hissedilecektir.

Bu modelin 8 GB ramli halini kullanan var mı? Windows 11 kurulu ama çok fazla ram tüketiyor, bazı oyunlarda stuttering yaşıyorum. Aynı sorunu yaşayan var mı veya Windows 10 kurulur mu bu laptopa?

Bu modelin 8 GB ramli halini kullanan var mı? Windows 11 kurulu ama çok fazla ram tüketiyor, bazı oyunlarda stuttering yaşıyorum. Aynı sorunu yaşayan var mı veya Windows 10 kurulur mu bu laptopa?
Hocam ben 8GB olarak aldım. Ardından hemen yanına bi 16GB RAM aldım. Bütün sorunlar RAMden ötürü.

Hocam ben 8GB olarak aldım. Ardından hemen yanına bi 16GB RAM aldım. Bütün sorunlar RAMden ötürü.
Hocam alması sıkıntı değil de takması sıkıntı benim için. Servise göndersem uzun süre geri dönmeyecek. Kendin takayim desem bir yerine zarar versem yanlışlıkla elimde patlar diye korkuyorum.

Hocam alması sıkıntı değil de takması sıkıntı benim için. Servise göndersem uzun süre geri dönmeyecek. Kendin takayim desem bir yerine zarar versem yanlışlıkla elimde patlar diye korkuyorum.
Ben bu videodan yararlandım hocam. Ben de biraz pinpirikliyim ama hallettim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı