Casper G770 i7 10750H sisteme undervolt yapmak

Her halinizden hayatınızda Gaming laptop kullanmadığınız belli oluyor. Intel H serisi işlemcilerde bu sıcaklıklar normal. Lütfen bilginiz yokken konuşmayın :D.
İşlemci ne model olursa olsun 96 derece yüksek bir sıcaklıktır ve işlemciye zararlıdır. Intel bu derecelere normal diyor diye bu derecenin normal olduğu anlamına gelmez. Siz burada hem insanları yanlış yönlendiriyorsunuz, hem de doğru söyleyene bilgisiz diyorsunuz, asıl bilgisiz olan sizsiniz. Azıcık bilginiz olsa 90 derece ve üstünün işlemciler için zararlı olduğunu bilirsiniz. Bunu bizzat kendim yaşadım. 90 üstü derecelere normal gözüyle bakıyordum, 3 hafta sonra anakartım yanmıştı, anakart yakabilen bir sıcaklığa siz normal diyorsunuz.

İşlemci ne model olursa olsun 96 derece yüksek bir sıcaklıktır ve işlemciye zararlıdır. Intel bu derecelere normal diyor diye bu derecenin normal olduğu anlamına gelmez. Siz burada hem insanları yanlış yönlendiriyorsunuz, hem de doğru söyleyene bilgisiz diyorsunuz, asıl bilgisiz olan sizsiniz. Azıcık bilginiz olsa 90 derece ve üstünün işlemciler için zararlı olduğunu bilirsiniz. Bunu bizzat kendim yaşadım. 90 üstü derecelere normal gözüyle bakıyordum, 3 hafta sonra anakartım yanmıştı, anakart yakabilen bir sıcaklığa siz normal diyorsunuz.
2 Yıldır işlemcim 95 derece herhangi bir problem olmadı. Bu sıcaklıklar normal tekrar söylüyorum.

Throttoestop programında bu kısımlar seçilemiyor ama gözüküyor. Açmanın bir yolu var mı?
Attığınız resimde Unlcok Adjustable Voltage yazısının solundaki kutucuğa tik işareti atılıyor mu? Onu işaretleyebilirseniz UV yapabilirsiniz ama ben o işlemi Throttlestop'tan yaptığım zaman sıcaklıklar daha da yükseldi onun yerine şunu öneririm:
1625220121707.png

Valorant oyununda 83-85 CPU 75-85 GPU iken işlemciyi yüzde 99 yaptığımda CPU 63-66'ya GPU ise 60-65 civarı sıcaklıklara düştü FPS pek değişmedi

Bu arada konuyu kirleten alakasız mesajları raporlayın bence

Son düzenleme:
Aylardır 96 derece kullanan ben. Yanma olmadı
Attığınız resimde Unlcok Adjustable Voltage yazısının solundaki kutucuğa tik işareti atılıyor mu? Onu işaretleyebilirseniz UV yapabilirsiniz ama ben o işlemi Throttlestop'tan yaptığım zaman sıcaklıklar daha da yükseldi onun yerine şunu öneririm:Eki Görüntüle 1093388
Valorant oyununda 83-85 CPU 75-85 GPU iken işlemciyi yüzde 99 yaptığımda CPU 63-66'ya GPU ise 60-65 civarı sıcaklıklara düştü FPS pek değişmedi

Bu arada konuyu kirleten alakasız mesajları raporlayın bence
Bunu daha önce denemiştim ama 60 da yapsam 0 etkisi va4

Bazı markaların belirli modelleri dışında 10.nesil işlemciler için bilinen, risksiz ve yaygın bir yol bulunmuyor. Oyun esnasında kasanın altına destek koyarak altını yükseltmeniz ısınmayı geciktirecektir. Bir diğer yol ise işlemci çekirdek hızlarını alt seviyelerde dengeleyerek nispeten az ısınmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin tüm çekirdekleri 3.6 - 3.8 GHz değerine sabitlemek gibi …

Yukarıdaki arkadaşların da dediği gibi hem UV işlemine izin verilmemesi, hem de cihazların fabrikada UV yapılmadan gönderilmesinden dolayı 10.nesil ve üstü Excalibur tercih edilmemelidir.

Bazı markaların belirli modelleri dışında 10.nesil işlemciler için bilinen, risksiz ve yaygın bir yol bulunmuyor. Oyun esnasında kasanın altına destek koyarak altını yükseltmeniz ısınmayı geciktirecektir. Bir diğer yol ise işlemci çekirdek hızlarını alt seviyelerde dengeleyerek nispeten az ısınmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin tüm çekirdekleri 3.6 - 3.8 GHz değerine sabitlemek gibi …

Yukarıdaki arkadaşların da dediği gibi hem UV işlemine izin verilmemesi, hem de cihazların fabrikada UV yapılmadan gönderilmesinden dolayı 10.nesil ve üstü Excalibur tercih edilmemelidir.
Bir başka çözüm de Throttlestop programından turbo boost kapatmak ama birazcık performans düşüşü oluyor

Yeni konular

Geri
Yukarı