Furkand06

Femtopat
Daha fazla  
Casper Excalibur G770.
i7-11800h (45W)
RTX3050 (70W)
16 GB DDR4 3200 MHz RAM
1 TB HDD + 500 GB SSD
144 HZ
120W Adaptör / 52Wh batarya.

Cihazda fabrikasyon battery Boost denilen bir durum var. Cihaz şarja takılı iken 100'den 50'ye kadar işlemci batarya desteği ile Max 30W değerine ulaşabiliyor.
Örneğin God of War oyununda ekran kartı 65W işlemci 25-30W aralığında seyir ediyor, Ekran 144Hz'de bununda önemi var çünkü ekran 60Hz iken cihaz bir 5W daha kazanıyor ve bunu ekran kartına verebiliyor.
Şimdi gelelim sorun olan noktaya, şarj 50 olupta battery Boost kapandığında ise bu sefer ekran kartı yine 65W ancak işlemci hiçbir şekilde 20W değerini geçmiyor.

ThrottleStop ve XTU programlarından da teğitini yaptım Package TDP Max 20W.
Cihazın battery Boost özelliğini BIOS'tan kendim kapattığımda ise bu durum şarj 100 de olsa sürekli bir hale geliyor. Evet şarj artık gitmiyor ancak, Ekran kartı tam güçte çalışabilirken, Normali 45W ve Turbo frekansı 4.6 olan işlemci 20W ile MHz olarak 2.7-3.1 aralığında geziyor üstüne çıkamıyor. Hatta zorlandığı zamanda 15W TDP değerine düşüyor ve çekirdek hızı 2300MHz üstüne çıkmıyor yani Turbo Boost kapatıyor. Bir süre sonra kendini topluyor ve tekrar 20W.
Benim sizlerden yardım istediğim nokta ise bu 20W TDP sınırını kaldırabilir miyiz?
Cihazın anakartı dolayısıyla ve Max güç aktarımı bağlamında elimizdeki toplam güç 95W olarak düşünün.
144 Hz iken 95W.
60 Hz iken 100W Total güç.
144 Hz'yi baz alarak;
Ekran kartı 70W ancak 144Hz'de 65W değerini genelde geçmiyor bu yüzden ekran kartını 65W olarak kabul edelim.
Geriye elimizde 30W kaldı, bakın düz mantık gidiyorum farkındayım ancak detaya girersem siz okurken sıkılacaksıniz direk sonuç odaklı yazıyorum.

Ekran kartından undervolt ile mesela 65'ten 60'a düşürdüğümde oradan artan 5W ile işlemciyi otomatik besledi cihaz. Ekran kartı 60W işlemci 25W şeklinde 3100 MHz altına inmeden 1 el sorunsuz PUBG atabildim (battery Boost kapalı).
Ancak God of warda bunu sağlayamadım çünkü ekran kartı tam güçte çalışmaz ise oyun oynanmıyor.
Velhasıl kelam, Ekran kartı 65W onu ellemeden, battery Boost kapalı konumda bu işlemciyi 20W sınırını kaldırarak,min 25 Max 30W çekebilmesini sağlamak gerekiyor. Ve bunu sürekli yapabilmeli.

Şu anki vaziyet:
Battery Boost kapalı.
144Hz ekran 65W ekran kartı 20W işlemci.
Benim istedigim:
144Hz ekran 65W ekran kartı 25w/30w işlemci.
Hatta mümkünse 70W ekran kartı tam güç + 25W işlemci (min 3100MHz).
Bunu kim yapabilir nasıl olur vallahi bende bilmiyorum ama, kullanım ve deneyimlerim sonucunda şu işlemci 5 ya da 10W daha alabilse battery Boost olmadan fişek gibi çalışacak inşallah.
Ha bir de sıcaklık değerleri 70 bandında geziyor çünkü dediklerimden de anlamışsınızdır cihazın işlemcisi bayağı bir kısılmış durumda, ısınmaması da bundan sebep.

Son olarak şunu özellikle belirtmek isterim, cihaz battery Boost açık;
1.5 saat God of War / 2 saat civarı PUBG / 2.5 saat civarı Valorant oynatıyor benim denediğim oyunlar şimdilik bunlar.
Bu süreler bataryanın 50'ye ulaştığı ve bilgisayarın kontak kapattığı süreler. Bayağı bildiğiniz çöküyor yani.
Konunun çözümü ve hedefi bu battery Boost olayından kurtulup işlemciye gereken gücü sağlayıp sorunsuz 3-5-10 saat canımız istediği gibi oyun oynayabilmek.
Buraya kadar okuyan kardeşim varsa gözlerine sağlık :) iyi forumlar herkese...

Son düzenleme:
Hocam HDD ile SSD arasında Watt farkı var sanırsam eğer HDD yerine SSD takabilirseniz bir miktar etkileyecektir. Fakat bilgisayarınızın adaptörü sanki yeterli değil gibi acaba belki yükseltme ile sorunu çözersiniz.

Hocam HDD ile SSD arasında Watt farkı var sanırsam eğer HDD yerine SSD takabilirseniz bir miktar etkileyecektir. Fakat bilgisayarınızın adaptörü sanki yeterli değil gibi acaba belki yükseltme ile sorunu çözersiniz.
Öncelikle, görüş ve öneri için teşekkürler. Hocam adaptör 120w, dediğiniz şey aklıma ilk gelen şeydi. 150w adaptör düşündüm, hatta rtx3050 / 11.nesil monster modellerinde 150w adaptör olmasıda bunu destekledi. Ancak firma ile iletişime geçtiğimde cihazın biosu ve güç aktarımları 120w adaptöre göre ayarlandığı için 150w adaptör takmamın birşeyi değiştirmeyeceğini söylediler. Hatta ben direk kendilerinden alacaktım ücreti karşılığında ama maalesef durum bu. Ek olarak bu cihaz 2 hafta onların Ar-Ge biriminde test edildiği söylenen ve hiçbir sorun görülmedi denilen cihaz. Yapılan işlem ise format atmak ve zaten sitelerinde driver bölümde bulunan v171 bios sürümünü tekrar yüklemek. Cihazın battery boost kapalı iken olan performansı bu cihazın asıl performansı zaten dediler birde. Yani 20w işlemci normalmiş. Neyse, Ar-Ge düzeltemedi ama ben inanıyorum biz düzeltecez bu cihazı. :)

Öncelikle, görüş ve öneri için teşekkürler. Hocam adaptör 120w, dediğiniz şey aklıma ilk gelen şeydi. 150w adaptör düşündüm, hatta rtx3050 / 11.nesil monster modellerinde 150w adaptör olmasıda bunu destekledi. Ancak firma ile iletişime geçtiğimde cihazın biosu ve güç aktarımları 120w adaptöre göre ayarlandığı için 150w adaptör takmamın birşeyi değiştirmeyeceğini söylediler. Hatta ben direk kendilerinden alacaktım ücreti karşılığında ama maalesef durum bu. Ek olarak bu cihaz 2 hafta onların Ar-Ge biriminde test edildiği söylenen ve hiçbir sorun görülmedi denilen cihaz. Yapılan işlem ise format atmak ve zaten sitelerinde driver bölümde bulunan v171 bios sürümünü tekrar yüklemek. Cihazın battery boost kapalı iken olan performansı bu cihazın asıl performansı zaten dediler birde. Yani 20w işlemci normalmiş. Neyse, Ar-Ge düzeltemedi ama ben inanıyorum biz düzeltecez bu cihazı. :)
Hocam dediğim gibi içerisindeki HDD çıkarma şansınız var ise bu bir miktar enerji kazandırır size. Bilgisayarın yanında gelen sarj cihazının bilgisayarı tam güçte çalıştıracak kadar beslememesi tam bir saçmalık olmuş. Eğer yüklediğim resimdeki programı destekliyorsa bilgisayarınız kullanmanızı tavsiye ederim.

Dosya Ekleri

• sd.png
    sd.png
    623,5 KB · Görüntüleme: 55
Hocam dediğim gibi içerisindeki HDD çıkarma şansınız var ise bu bir miktar enerji kazandırır size. Bilgisayarın yanında gelen şarj cihazının bilgisayarı tam güçte çalıştıracak kadar beslememesi tam bir saçmalık olmuş. Eğer yüklediğim resimdeki programı destekliyorsa bilgisayarınız kullanmanızı tavsiye ederim.

Programı indirip deneyeceğim, aslında şarj cihazından ziyade güç dağıtımı noktasında bir sorun var yani boşta 5-10W bir güç var ancak işlemci package TDP 20W kilitli olduğu için alamıyor o gücü. O sınır 20 değil de 30 olsa tüm sorunlar ortadan kalkacak diyebilirim. HDD sökme meselesini yapamam hocam sanırım. Hemde alırken ona da para ödedik hafıza lazım diye :) kullanmak isterim yani açıkçası.
Hocam dediğim gibi içerisindeki HDD çıkarma şansınız var ise bu bir miktar enerji kazandırır size. Bilgisayarın yanında gelen sarj cihazının bilgisayarı tam güçte çalıştıracak kadar beslememesi tam bir saçmalık olmuş. Eğer yüklediğim resimdeki programı destekliyorsa bilgisayarınız kullanmanızı tavsiye ederim.
Hocam programı bulamadım, nerden indirebilirim link paylaşabilir misin?

Son düzenleme:
Programı indirip deneyeceğim, aslında şarj cihazından ziyade güç dağıtımı noktasında bir sorun var yani boşta 5-10W bir güç var ancak işlemci package TDP 20W kilitli olduğu için alamıyor o gücü. O sınır 20 değil de 30 olsa tüm sorunlar ortadan kalkacak diyebilirim. HDD sökme meselesini yapamam hocam sanırım. Hemde alırken ona da para ödedik hafıza lazım diye :) kullanmak isterim yani açıkçası.

Hocam programı bulamadım, nerden indirebilirim link paylaşabilir misin?
buyurun hocam.

Üzüldüm hocam. Sorun ile ilgili gelişme var mı ?
Maalesef hocam. Konu güncel. Ek olarak bir video hazırlıyorum yarına yetiştirmeye çalışacağım. YouTube'a atınca haber ederim sende bir izlersin, inşallah...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

yaptığım detaylı videonun linki bakmak isterseniz buyurun.

Son düzenleme:
Maalesef hocam. Konu güncel. Ek olarak bir video hazırlıyorum yarına yetiştirmeye çalışacağım. YouTube'a atınca haber ederim sende bir izlersin, inşallah...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

yaptığım detaylı videonun linki bakmak isterseniz buyurun.
Hocam sanırsam Casper'in üşengeçliği ve umursamaması yüzünden bu sorunu yaşıyorsunuz. Zaten çoğu insanın fark etmeyeceği bir sıkıntı. Bence cihazı satıp denk bir cihaz bakın.

Geri
Yukarı