Casper monitörde ekran taşması

Majesty

Hectopat
Herkese iyi günler. 3 gün önce sistemimi yenilemek amacıyla toplamda şunları aldım. Sapphire RX570 Pulse 8 GB GDDR5 - MSI A320M Pro-E -AMD Ryzen 3 2200 g işlemci. Thermaltake 550W RGB PSU - shaarkon TG4 kasa - g-skill 8 GB GDDR4 RAM - SanDisk 240GB SSD Plus. Malum bu kadar şeye bütçem dayanmadı ve monitör alamadım. Bende Inca marka HDMI to VGA alarak ekran kartımdan monitörüme görüntü sağladım. Monitörüm Casper marka, sadece VGA girişi var ve 20inç boyutunda. Sistemi kurup tüm Driver vesaire hallettikten sonra, sistemi resetledim ve çözünürlüğüm olması gerektiği gibi 1920X1080'e ayarlandı fakat ekranın sağ kısmı, alt ve üst kısımları tam oturmasına rağmen, sol taraf ekranın dışına taştı. Fakat bu sorun ekran kartını güncelledikten sonra ortaya çıktığı için acaba kurduğum sürüm mü yanlış diyerek pek çok yeri araştırdım. İlk olarak ekran kartıyla gelen CD ile kurdum, daha sonrasında AMD'nin kendi sitesinden önerilen sürümü kurdum. Radeon ayarlarıyla tüm gün uğraştım açılmış konulara, videolara yabancı sitelere dahi baktım. En yakınımdaki bilgisayardan anlayan insanlara danıştım hepsi ilk defa böyle bir şey gördüklerini söyledi. Sol tarafta başlat menüsünden itibaren görev çubuğundaki arama kısmının yarısına kadar olan kısım ekranın dışında kalmış durumda. Monitörde yapabildiğim tek ayar şunlar; Auto, yatay konum dikey konum, saat ve faz. Daha sonrasında Vestel marka televizyonu, halihazırda bir HDMI kablosu olmadığı için, aynı aktif adaptör ile ekran kartına bağladığımda bu sorun yoktu. Aktif adaptörden kaynaklandığını düşünerek nivatech marka HDMI to VGA alarak denedim fakat aynı sorun devam etti. Fakat birçok içerikte, daha iyi ekran kartlarıyla, daha berbat monitörlerde aynı aktif adaptör aracılığıyla görüntü sağladıklarını gördüm. Sizce sorun kurduğum yazılımda mı, ekran kartımda mı, monitörde mi yoksa aktif adaptör mü etkisiz kalıyor? Şunu da belirteyim ki, ekranın dışarıda kalan kısmına erişim sağlayabiliyorum. Ekran alıntısı aracıyla görüntü aldığımda dışta kalan kısmı da aldı fakat ben kendi gözümle gördüğüm yerden itibaren yakaladım. Bilgisayarımı az önce formatladım her şeyi yeni baştan kurdum fakat hep aynı manzara hep aynı sorun. Umarım yardımcı olabilirsiniz. Monitör almamı tavsiye ederseniz artık yapacak bir şey yok elime para geçene kadar sabredeceğim.

Dosya Ekleri

• Sorun.PNG
    Sorun.PNG
    13,6 KB · Görüntüleme: 73
Son düzenleyen: Moderatör:
Yaptığım hiçbir ayar işe yaramıyor, dediklerinizi çok kez denedim. Dvı to hdmı kablo alsam olur mu acaba? monitörüm hdmı ile gelen görüntüyü kaldıramıyor olabilir mi?

Aynı sorunu yaşayanlar olacaktır. Eski bir monitörünüz varsa, bağlantıyı desteklemeyen HDMI ve DP girişlerinde sorun yaratıyor. Ekranın boyuyla ya da çözünürlüğüyle bir alakası yok. 3 adet aktif adaptör kullandım en pahalısı dahi aynı soruna sebep verdi. Çözüm monitörü değiştirmekte kesinlikle başka çaresi yok. Yeni monitör alın, ucuz yoldan çözümler denemek hep boşuna masraf yapmamıza sebep veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı