Casper Nirvana Cn.tki-620a Harici Ekran Kartı Gözükmeme Sorunu

Ekins

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 12650H - RTX 4070 Mobile - 16GB DDR5 - 1TB SSD
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Tam Adı: Casper Nirvana Cn.tki-620a
Anakart: H36ST
İşlemci: i7 620a
Ekran kartı: Intel HD Graphics
Yok olan ekran kartı: Ati radeon hd 5650

Öncelikle belirtmeliyim ki durumu en iyi açıklayan başlık budur. Okuyunca anlayacaksınız.

Cihaz win7 yüklü olarak geliyor. Üzerinde ekran kartını elle değiştirmek için bir düğme mevcut. Bu düğmenin üzerinde bir ışık var. Işık yanıyorsa güç tasarruflu ekran kartında, yanmıyorsa harici ekran kartında demek oluyor. (Bunu unutmayın ileride lazım olacak) İlk yıllar sorunsuz kullandım. Sonra yıllar geçtikçe driver problemleri yaşadım. Siyah ekran hatası, ati nin bir türlü yüklenememesi, grafikler arası geçişin yapılamaması vs. neler neler. Biri çalışsa diğeri çalışmıyordu. Modeli yazarsanız zaten her türlü forumda envai çeşit sorunlarla can çekişenleri göreceksiniz. Tüm bunlar yaşanırken driverlar doğru olsa da olmasa da aygıt yöneticisinde iki ekran kartını da gerek adıyla, gerek bilinmeyen aygıt olarak görebiliyordum. Başka işletim sistemleri ve bioslar denediğim halde de gözüküyordu.

Sonsuz denemelerimin sonunda doğru intel ve ati driver kombinasyonunu yapıp her şey düzgün çalışır halde uzun yıllar kullanmaya devam ettim. Sonra windows 10 çıktı. Denedim, yüklenmedi. Yüklemek için tekrar uzun bir uğraş sürecine girdim. Üzerine tez bile yazabilirim. En sonunda uygun bir bios sürümü bulup windows 10 u çalıştırdım. Çoğu driver ı yükledim. Ama ati yi yükleyemedim. Yükleyemediğim gibi, aygıt yöneticisinde de gözükmüyordu.

Sonra bütün işlemleri geri aldım. (Çok kısa anlatıyorum. Bu olaylar yıllarca ve uzun aralıklarla sürmüştür.)

Bilgisayarı nasıl aldıysam; aynı işletim sistemi, ayni bios, aynı driverlar ile tekrar çalıştırdım. Ama gelin görün ki HD 5650 hiç bir yerde gözükmüyor. Yok. Uçtu kart.

Diyeceksiniz ki "ne kadar büyüttün kardeşim yanmıştır işte". Ancak şöyle bir drurum var. Bahsettiğim ekran kartları arasında geçişi sağlayan tuşun üzerindeki ışık var ya. O ışık donanımsal olarak intel aktifse yanıyor, ati aktifse yanmıyor demiştim hani. Gelin görün ki ışık yanmıyor. Yanıyor olsa ve diğerine geçmese, diyeceğim ki "ha intel çalışıyor, ati ye geçmiyor, yandı demek ki" Ama yok o ışığa güvenerek söylüyorum ki, teknik olarak şuan ati de olması lazım. Işık yanmadığı için acaba intel ekran kartına mı bişey oldu diyeceğim ama yok, o gayet düzgün çalışıyor.

Gerek yetkili servis, gerekse anlattığım bilgisayarcılar sorunu bulamadılar. Böyle bir şey yaşayıp da çözmüş olan kişilere yardım çağrısı yapıyorum.

Teşekkürler.

Ekleme: Bir ara sanal cihazla mac os çalıştırmıştım. Onun harici ekran kartı desteği yok. Kurulum esnasında donanıma bir mesaj gönderip pasif hale geçirmiş olabilir mi kartı? Biraz uçak bir şey ama aklıma başka bir neden gelmiyor böyle olması için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, aynı sorundan muzdariptim. Çözümü önce intel HD graphics driver kurmakta buldum. Onu da bu linkten indirebilirsiniz:
Downloads for Graphics for Previous Generation Intel® Processors
Buradan kendi işlemtim sisteminize ve 32-64 bit uygunluğuna uyan driver'ı indirerek kurduğunuzda AMD ati ekran kartınızı da kurabileceksiniz. Tavsiyem amd'nin sitesinden en güncel olan beta sürümlü olanı indirmenizdir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Şuan aynı sorunu aynı modellerle bende yaşıyorum lanet bi driver güncelleme programı sonrasında oluştu.. sadece fark 640a benimki...6 gündür uyumadım doğru düzgün neredeyse 2 kitap ederinde forumlarda çözüm aradım bulamadım 4 kere format attırdım .. neler neler hala eskisi gibi değil bu çözüm işe yaradı mı yada kesin çözüm verebilecek var mı?

Şuan aynı sorunu aynı modellerle bende yaşıyorum lanet bi driver güncelleme programı sonrasında oluştu.. sadece fark 640a benimki...6 gündür uyumadım doğru düzgün neredeyse 2 kitap ederinde forumlarda çözüm aradım bulamadım 4 kere format attırdım .. neler neler hala eskisi gibi değil bu çözüm işe yaradı mı yada kesin çözüm verebilecek var mı?
Denetim masası>program ekle kaldır dan >windows özelliklerini aç veya kapat'a girip net framework 2.0'ı aktif edin. Ardından driver booster programıyla yüklemeyi deneyin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı