Casper Nirvana N220 yanlış donanım algılama ve hatalı sürücü sorunu

Adaranos

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kastamonu
Daha fazla  
Uzun süredir sorunsuz kullandığım Casper Nirvana N220 model 2'si 1 arada Intel atom işlemcili ve Windows 10 kurulu bir tablete sahibim. Son Windows güncellemesi olan 2004 ve 20H2 güncellemesini yaptığımdan beri bir sürü sürücü ve donanım algılama sorunu ile karşı karşıyayım. 2'si 1 arada bir cihaz çözümü olduğundan ötürü Windows'un laptop ve tablet fonksiyonlarını yerine getirecek sürücülere ve yazılımlara sahipken son güncellemeden sonra cihazın bu fonksiyonları etkisiz hale geldi. Dokunmatik ekranın çalışmaması, bataryanın algılanmaması, taşınabilirlik özelliklerinin çalışmaması, ses vermemesi, çözünürlüğün değişmemesi, ekranın dönmemesi, hızlı uyanma özelliğinin çalışmaması, tablet haline geçmemesi gibi bir sürü sürücü ve özellik sorunu ile karşı karşıya kaldım. Cihazın içinde OEM Windows 10 Home Single Language olduğundan dolayı orijinal yazılımı bozmak istemiyorum. Cihazı gelişmiş başlangıcı kullanarak 3 kere tam silme ile sıfırlamama rağmen bir değişim yaşanmadı. Ayrıca BIOS'u sıfırlamam da bir değişiklik yaratmadı. Aygıt yöneticisinde "donanım değişikliklerini tara" ile tarama yapmama rağmen herhangi bir sorunu algılayamıyor. Ayrıca görüntü bağdaştırıcıları sekmesi, fiziksel algılayıcılar sekmesi gibi sekmeler de donanımlar var olmasına rağmen gözükmüyorlar ve tarama ile de düzelmiyorlar. Piller sekmesi altında AC bağlantılı şeklinde, yani bir masaüstü bilgisayar gibi, çalıştığı gösteriliyor. Dokunmatik panel algılayıcı sürücü "satıcı tarafından tanımlanan cihaz" şeklinde isimlendirilip cihazı kaldırıp tekrar yüklememe, devre dışı bırakıp tekrar aktive etmeme rağmen düzelmiyor. Son çare olarak driver pack solution yazılımdan sürücü güncelleme yoluna başvurdum fakat o yazılım bile donanımları doğru algılayamadı. "sfc /scannow" komutu ile de kontrol gerçekleştirdiğimde de herhangi bir hata ile karşılaşmadım. Neticesinde Windows sürücüleri yanlış algılıyor ve sürücü algılama özellikleri doğru çalışmamakla birlikte var olan sürücüler de eksik, bozuk ya da hatalı sürücüler. Böylesine bir sorunla daha önceden karşılaşıp çözebilen ya da çözüm yolunu bilen varsa yardımcı olursa çek sevinirim.

Cihazın kendi sitesinde sürücüleri var mı, varsa yüklediniz mi?

Cihazın kendi sitesinde sürücüleri var mı, varsa yüklediniz mi?
Kontrol ettim fakat maalesef ki sürücüler sitede ya da başka bir mecrada bulunmuyor. Ayrıca batarya gibi sürücü gerektirmeyen donanımlar da yanlış algılanıyor ki onları sürücü ile düzeltemem.
Windows yedeğin varsa geri yükleme yapmayı deneyebilirsin.
Windows'u yerel dosyalardan sıfırlamam dahi işe yaramadı ki sıfırlamalardan sonra dosyalar muhtemelen silinmiştir sanırsam.

Keşke sıfırlamadan önce konuyu açsaydın. Gelecek güncellemelerle inşallah düzelir. Zaten her güncellemede bir kısmı düzeltip bir kısmı bozuyorlar. Bıktıktırdılar cidden.
Normalde hiç tavsiye etmem ancak bazen Driver Booster gibi uygulamalar şans eseri düzgün sürücüyü yükleyebiliyorlar. Son çare onu deneyebilirsin.

Keşke sıfırlamadan önce konuyu açsaydın. Gelecek güncellemelerle inşallah düzelir. Zaten her güncellemede bir kısmı düzeltip bir kısmı bozuyorlar. Bıktıktırdılar cidden.
Normalde hiç tavsiye etmem ancak bazen Driver Booster gibi uygulamalar şans eseri düzgün sürücüyü yükleyebiliyorlar. Son çare onu deneyebilirsin.
Microsoft'un sorun çözümleme rehberinde de sıfırlama öneriliyordu ki depolama boyutu kısıtlı olduğundan dolayı geri yükleme noktası oluşturmadıydım. Windows'un hata algılama sihirbazları da hiçbir sorun bulamayınca ben de sıfırlamaya başvurdum. Son çare o yazılımı da deneyeceğim ama Intel'in sürücü anımsama yazılımı dahi doğru sürücüyü bulamadığı için ümitlenmeyi bir kenara bırakmış durumdayım.

Bu linkten arama N220 yazarak sürücüleri indirip kurmayı dene bakalım belki sorun çözülür .
Düzenleme: Linkteki dosyaları indirmeye çalışınca sunucu hatası veriyormuş. Sonradan fark ettim.
Canlı desteğe bağlanıp sürücüleri isteyebilirsin. Belki bir ihtimal onlarda vardır.

Bu linkten arama N220 yazarak sürücüleri indirip kurmayı dene bakalım belki sorun çözülür .
Bu masaüstü çözümü olan N200. Benimki ise 2'si 1 arada tablet olan N220. İkisi ayrı cihazlar fakat yine de çok sağ olun.
Bu masaüstü çözümü olan N200. Benimki ise 2'si 1 arada tablet olan N220. İkisi ayrı cihazlar fakat yine de çok sağ olun.
Attığınız bağlantıdaki arama çubuğuna seri numarasını yazarak kategori dışı sürücüleri bulabildim fakat sürücü haricindeki sorunları şimdilik daha hala çözemiyorum.
Sürücüleri bulup indirdim fakat Windows, kurmak istediğim sürücülerden daha güncel sürücülerin yüklü olduğu hakkında uyarı verip sürücü kurulumlarını kabul etmiyor. Bir süre önce cihazı bir daha açmaya çalıştım fakat cihaz her açmayı deneyişimde cihaz kurtarma moduna düşüyor. Başlangıç kurtarmayı çalıştırmama rağmen sistem dosyalarının eksik olduğundan dolayı Windows'un başlatılamadığını söylüyor. Galiba bu sefer mutlak sona ulaştım :)
Sürücüleri bulup indirdim fakat Windows, kurmak istediğim sürücülerden daha güncel sürücülerin yüklü olduğu hakkında uyarı verip sürücü kurulumlarını kabul etmiyor. Bir süre önce cihazı bir daha açmaya çalıştım fakat cihaz her açmayı deneyişimde cihaz kurtarma moduna düşüyor. Başlangıç kurtarmayı çalıştırmama rağmen sistem dosyalarının eksik olduğundan dolayı Windows'un başlatılamadığını söylüyor. Galiba bu sefer mutlak sona ulaştım :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı