Casper Nirvana One laptopa yeni RAM taktıktan sonra kendiliğinden kapanıyor

HasanGvnV

Femtopat
Daha fazla  
Eski RAM 4 GB Crucial DDR3 1600MHz 1.35v
Aldığım RAM Kingston 8 GB DDR3 1600MHz 1.35v ikisini takıp açtığımda 5 sn sonra kendiliğinden kapanıyor yeni RAM'i tek başına denedim durum yine aynı.
Casper Nirvana One PC 2015.
RAM'da uyum problemi var yoksa bozuk mu?

Aldığım RAM Kingston 8 GB DDR3 1600MHz 1.35v ikisini takıp açtığımda 5 sn sonra kendiliğinden kapanıyor yeni RAM'i tek başına denedim durum yine aynı.
Ramin içinde bir kısa devre olabilir mi? Sıfır mı aldınız RAM'i?

RAM sahte de olabilir, port temassızlık yapıyor da olabilir, RAM ucu kirlenmiş de olabilir, olabilir Allah olabilir. Tek başına çalışmaması ekstra garip.

Ha ben olayı yeni anladım. CPUz veya Aidia64 gibi programlar anakartın single/dual channel çalıştığını gösterir. Aynı zamanda desteklenen en yüksek rami gösterir. Dual channel çalışan bir anakarta aynı ram miktarı ve aynı frekansta 2 ram takmalısınız. Single ise sıkıntı yok. Desteklenen maksimum ram miktarı ve 1 port üzerinden ne kadar desteklendiği de yazar. Bu kontrollerden sonra da eminseniz, ramde bir kısa devre olabilir.

RAM ucu kirlenme sorununa çözüm için sınav silgisiyle parlak kısımları nazikçe silip tekrar deneyin hocam.
Pamuk/kulak çubuğu+kolonya/alkol daha iyi olur. Pinleri incitme ihtimali de azalır.

Ha ben olayı yeni anladım. CPUz veya Aidia64 gibi programlar anakartın single/dual channel çalıştığını gösterir. Aynı zamanda desteklenen en yüksek rami gösterir. Dual channel çalışan bir anakarta aynı ram miktarı ve aynı frekansta 2 ram takmalısınız. Single ise sıkıntı yok. Desteklenen maksimum ram miktarı ve 1 port üzerinden ne kadar desteklendiği de yazar. Bu kontrollerden sonra da eminseniz, ramde bir kısa devre olabilir.

Pamuk/kulak çubuğu+kolonya/alkol daha iyi olur. Pinleri incitme ihtimali de azalır.
Kolonya alkol işine girerse konu sahibi iyi kurulasın sistem havaya uçmasın sonra.
kolonya sürmek ne kadar sağlıklıdır bilemeyeceğim içinde kaç tane kimyasal var.

Kolonya alkol işine girerse konu sahibi iyi kurulasın sistem havaya uçmasın sonra.
kolonya sürmek ne kadar sağlıklıdır bilemeyeceğim içinde kaç tane kimyasal var.
Alkollu bir bileşik olduğu için zaten üzerine nazikçe üflese bile buharlaşır zaten çabuk kuruduğu için teknolojik alet tamirlerinde varsa alkol yoksa kolonya kullanılır. Sizin dediğiniz çok ince çipset işlerinde olabilir bunun gibi dümdüz pin temizlerken kolonya saflığı vs önemli değildir. Olması gereken oradaki kiri söküp sonra hızlıca buharlaşması. Bir problem yok rahat olabilirsiniz.

Alkollu bir bileşik olduğu için zaten üzerine nazikçe üflese bile buharlaşır zaten çabuk kuruduğu için teknolojik alet tamirlerinde varsa alkol yoksa kolonya kullanılır. Sizin dediğiniz çok ince çipset işlerinde olabilir bunun gibi dümdüz pin temizlerken kolonya saflığı vs önemli değildir. Olması gereken oradaki kiri söküp sonra hızlıca buharlaşması. Bir problem yok rahat olabilirsiniz.
Islak mendille laptop işlemcisi üstü silmişliğim de bulunuyor da yani başkasına önerirken şüphe duyuyor insan :D

Islak mendille laptop işlemcisi üstü silmişliğim de bulunuyor da yani başkasına önerirken şüphe duyuyor insan :D
Daha yumuşak olması açısından pamuk daha iyi olur. Dediğiniz şeyi dün termal macun değiştirirken ben de işlemciye yaptım yine bir sıkıntı yok. Şunu bile söyleyeyim kolonya/alkol dolu bir kovanın içine rami sokup bekletip çıkarsa sonra kurutsa, bana mısın demez. Bir sıkıntı yok. YouTube'da ekran kartı temizlerken bazen biraz da dalgasına ekran kartının üzerine dümdüz kolonya boşaltıyorlar. Güzelce diş fırçası ile fırçaladıktan sonra ilk günkü gibi çalışıyor.

Ramin içinde bir kısa devre olabilir mi? Sıfır mı aldınız RAM'i?
RAM'i sıfır aldım

RAM ucu kirlenme sorununa çözüm için sınav silgisiyle parlak kısımları nazikçe silip tekrar deneyin hocam.
Hocam hafifçe silip tekrar denedim olmadı. Ram portları tertemiz

Ha ben olayı yeni anladım. CPU-Z veya AIDA64 gibi programlar anakartın single/dual channel çalıştığını gösterir. Aynı zamanda desteklenen en yüksek RAM'i gösterir. Dual channel çalışan bir anakarta aynı RAM miktarı ve aynı frekansta 2 RAM takmalısınız. Single ise sıkıntı yok. Desteklenen maksimum RAM miktarı ve 1 port üzerinden ne kadar desteklendiği de yazar. Bu kontrollerden sonra da eminseniz, RAM'de bir kısa devre olabilir.

4 GB RAM takılıydı yanına 2 GB başka bir RAM taktım şu an düzgün bir şekilde çalışıyor.

Düzeltme: RAM Kingston değil Game Master
SSD'yle karıştırmışım

Dosya Ekleri

• IMG_20230321_185100.jpg
    IMG_20230321_185100.jpg
    200,4 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20230321_185112.jpg
    IMG_20230321_185112.jpg
    187,1 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20230321_185131.jpg
    IMG_20230321_185131.jpg
    167,9 KB · Görüntüleme: 13