Casper notebook Prize Takılı Olmadan Çalışmıyor

thedarkfire19

Hectopat
Daha fazla  
Kız arkadaşımın Casper bir laptobu var. Format atmam için bana vermişti yavaş açılıyor dedi ben de Windows açılış hızının yavaş olduğunu sanmıştım oysa ki bilgisayarın düğmesine basınca marka logosu geliyorya BIOS gibi o ekran gelmiyor. Bilgisayar kendini başlatamıyor. Şu şekilde daha açıklayıcı olayım düğmeye basıyorsunuz, bataryası sağlam sıkıntısı yok ama ilk açılışta prize takılı olmadan çalışmıyor düğmeye bastığınızda fanı 1 tur dönüyor 1 ışığı yanıyor tekrar sönüyor, elektriğimsi çok hafif bi ses gelip reset atıyor. Bu şekilde defalarca reset atıyor. 30 dakika ile 1 saat aralığında ancak açılıyor. RAM ve HDD çıkardım yerine elimdeki sağlam RAM ve HDD denedim onlarda sıkıntı yok. Slot değiştirerek denedim yine sorun yok. Bilgisayarın termal macununu felan yeniledim bu sayede hem açarken bir kablo veya benzeri bir şey çıkmışsa yada yerinden oynamışsa tekrar toparlarken düzeltirim diye yine olmadı.

Ya sorun anakartta bir devrede problem olabilir çünkü batarya sağlam olmasına rağmen fişini takmadan açılmıyor ama açıltıktan sonra fişini çekince 2 saate yakın gidiyor batarya. Ya da adaptöründe diye tahmin ettim. Aslında elimde 2 adet adaptör var. Baktım laptobunki 19 volt elimde de 19 volt bir adaptör vardı ama girişi uymadı bende zorlamadım. 20 volt bir tane daha var onun girişi oluyor ancak 1 volt fazlalıktan zarar gelelebilir diye denemedim. Sizce sorun nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun batarya ile ilgili. Sebebi de şu şekildedir; laptop ilk açılışta sistem dosyalarının açılması sırasında daha fazla güç çekip normalde batarya voltajının biraz düşmesine neden olur. Ama bataryanızın mevcut "amper*saat" kapasitesi bunu karşılamaktan çok uzak görünüyor. Voltaj çok fazla düştüğü için güç de (P=volt*amper) daha düşük olduğundan laptopa daha az güç giderek ilk açılışta bu nedenle kapanmasına neden oluyor, bu anlatımınıza göre. Yani sıkıntı kesinlikle bataryadadır, bu mevcut anlatımınıza göre. Bataryayı orijinali (sıfırı) ile değişirseniz, adaptörle ile batarya ile de ilk açılışta herhangi bir sıkıntı kalmayacaktır. Kolay gelsin.

Sorun batarya ile ilgili. Sebebi de şu şekildedir; laptop ilk açılışta sistem dosyalarının açılması sırasında daha fazla güç çekip normalde batarya voltajının biraz düşmesine neden olur. Ama bataryanızın mevcut "amper*saat" kapasitesi bunu karşılamaktan çok uzak görünüyor. Voltaj çok fazla düştüğü için güç de (P=volt*amper) daha düşük olduğundan laptopa daha az güç giderek ilk açılışta bu nedenle kapanmasına neden oluyor, bu anlatımınıza göre. Yani sıkıntı kesinlikle bataryadadır, bu mevcut anlatımınıza göre. Bataryayı orijinali (sıfırı) ile değişirseniz, adaptörle ile batarya ile de ilk açılışta herhangi bir sıkıntı kalmayacaktır. Kolay gelsin.

Mantıklı konuşmussununuz da, yine de bir mantık hatası var gibi geldi bana. Çünkü benim laptopun pili o kadar bitik ki fişten çektikten, 1 dk sonra kapanıyor yani hiç şarj almıyor artık ki bu batarya bile ilk açılışta sorun yaratmıyorken, 2 saat dayanan bir batarya bu sebeble ilk açılışta çok voltaj düşüreceğini sanmam. Kaldı ki bu motor değil yani ilk kalkışta zorlanıp, hani yıldız üçgen meselesi gibi değildir :), ne çekerse odur diye düşünüyorum.

Onun gerçek sebebi de şu şekildedir.(Çok fazla uzun olmasın diye bunu ayrıca açıklayıp yazmamıştım.) Adaptör ile yeni şarj olduğu için batarya uçları voltajı o anda çok yüksek olur. Ama uzun süre boşta (Adaptörle şarjlı olmadan) bekletildiğinde ise bu kutup başı voltajı daha düşük kalır. Kullanıcımızın tam bu şartta sözü edilen bu bataryadan gereği gibi yararlanamaması da bu nedenledir. Yani uzun süre kullanılmadan kaldığında batarya uçları (kutupları) arasındaki voltajı ve mevcut "amper*saat" kapasitesini yeni şarj aldığı anlardaki gibi, yani çok uzun süreliğine şarjsız olarak bırakıldığında tam olarak koruyamıyor, olayın gerçek nedeni de budur aslında.

Yıldız/üçgen yol vermeyle demeraj akımını azaltma (3 fazlı asenkron motorlara (4 k W üstü) yol verilmesi) benzetmesi biraz ekstrem olmuş. Yıldız/üçgen değişimle çekilen ilk akım (Demeraj akımı), 1/3 oranında azalıyor, zaten asıl amaç da budur, çok iyi bildiğiniz gibi. Kolay gelsin.

Onun gerçek sebebi de şu şekildedir.(Çok fazla uzun olmasın diye bunu ayrıca açıklayıp yazmamıştım.) Adaptör ile yeni şarj olduğu için batarya uçları voltajı o anda çok yüksek olur. Ama uzun süre boşta (Adaptörle şarjlı olmadan) bekletildiğinde ise bu kutup başı voltajı daha düşük kalır. Kullanıcımızın tam bu şartta sözü edilen bu bataryadan gereği gibi yararlanamaması da bu nedenledir. Yani uzun süre kullanılmadan kaldığında batarya uçları (kutupları) arasındaki voltajı ve mevcut "amper*saat" kapasitesini yeni şarj aldığı anlardaki gibi, yani çok uzun süreliğine şarjsız olarak bırakıldığında tam olarak koruyamıyor, olayın gerçek nedeni de budur aslında.

Yıldız/üçgen yol vermeyle demeraj akımını azaltma (3 fazlı asenkron motorlara (4 k W üstü) yol verilmesi) benzetmesi biraz ekstrem olmuş. Yıldız/üçgen değişimle çekilen ilk akım (Demeraj akımı), 1/3 oranında azalıyor, zaten asıl amaç da budur, çok iyi bildiğiniz gibi. Kolay gelsin.

O zaman bunu denemenin bir yolu var, batarya A/h değeri yetmiyorsa, batarya takılı iken bir müddet sonra, adaptör bağlı değilken bir stress testi yaparsa arkadaş, kapanıp kapanmadığı belli olur zannımca.

Elbette ki, bu daha sağlıklısı olur. Ama bu testi yapmak için de bu laptop uzun zaman şarjsız kaldığında değil de, şarja o anda bağlı kaldığı anlarda yapılması daha uygundur. Çünkü arkadaşımızın bu anlatımına göre uzun süre bağlı kalmadığında anında bu laptop zorlanıp kapanmaya çalışıyor. Yalnız laptop bayaryası için değildir, araçlardaki kurşunlu aküler için de ayni durum geçerlidir. Akünün bir veya birkaç gözü diğerlerine göre sağlıksız kalıyorsa eğer, ilk çalışıp (ilk çalıştırma,start işlemi de ya iterek ya da takviye ile olmuştur mutlaka, akü kötü durumdaysa) stop edildikten 3-5 saat sonra belki tek anahtar çevirmeyle (marşla) çalışabilir, ama aradan birkaç gün, 1 hafta geçince itmeden veya takviye kablosuyla destek almadan hiç çalışamaz, örneğin.

Arkadaşımızın bataryası da ayni bu benzetmedeki gibidir, yani içindeki lityum-iyon pillerin bir veya birkaçı ömrünü tam doldurmuş, tam şarj almıyordur, çok büyük ihtimalle. Yalnızca bu pillerin değişimi bile bu bataryayı kurtarabilir belki, ama bu işlem uzmanlık ve çok iyi tecrübe isteyen (Pc servisinin asıl işi gibi) bir işlemdir. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı