Cat6 Ethernet kablosu önerisi

Daha fazla  
Merhaba, evimdeki modem ve bilgisayar arasındaki kabloyu degiştirmek istiyorum. Cat6 kablo almak istiyorum. İnternet saglayıcım çok parazit oldugundan kablonu degiştirmemi söyledi. Cat6 bir sürü marka ve ürün var hangisi almalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer 16 Mbit ve altı ise hızınız, modem ile bilgisayar arasındaki kablo o kadar önemli değil diyebilirim. Asıl önemli olan apartman kutusundan modeme kadar gelen kablo kalitesi olacaktır.

Eğer 16 Mbit ve altı ise hızınız, modem ile bilgisayar arasındaki kablo o kadar önemli değil diyebilirim. Asıl önemli olan apartman kutusundan modeme kadar gelen kablo kalitesi olacaktır.
Kablo kalitesi çok önemlidir. Kendim 13 Mbps kullanıyorum lakin modemle bilgisayar arasına dandik bir kablo koyunca pingler artmış, paket kaybı olaylarını aşırı fazla yaşamıştım. Sonra kaliteli ile değiştirip bu sorundan kurtuldum.

Kablo kalitesi önemli fakat modem ile bilgisayar arasına Cat5 kablo yeterli olacaktır.

Screenshot_18.jpg

Dubleks evde oturuyorum. Modem bilgisayarın yanında idi, üst kattan sağlıklı çekmediği için merdivenin oraya aldım modemi. Modem ile bilgisayar arasınada elimde bulunan 50 metrelik Cat5 kabloyu çektim. (İsterseniz fotoğrafını da atarım.) Kabloyu kesmedim, ileride lazım olur diye. Değerlerde hiç bir değişiklik olmadı.

Elimde 10cm, 50cm, 150cm boyutlarında CAT5 kablolarıda var. Modem bilgisayarın yanında iken onları da test ettim. Değerlerde gene değişiklik yok. Bu ürünler kaliteli ürünler bu arada.

Kablo kalitesi önemli fakat modem ile bilgisayar arasına Cat5 kablo yeterli olacaktır.

Eki Görüntüle 329804

Dubleks evde oturuyorum. Modem bilgisayarın yanında idi, üst kattan sağlıklı çekmediği için merdivenin oraya aldım modemi. Modem ile bilgisayar arasınada elimde bulunan 50 metrelik Cat5 kabloyu çektim. (İsterseniz fotoğrafını da atarım.) Kabloyu kesmedim, ileride lazım olur diye. Değerlerde hiç bir değişiklik olmadı.

Elimde 10cm, 50cm, 150cm boyutlarında CAT5 kablolarıda var. Modem bilgisayarın yanında iken onları da test ettim. Değerlerde gene değişiklik yok. Bu ürünler kaliteli ürünler bu arada.
CAT5 100 metreden sonra sıkıntı yaratıyor. Ama almışken CAT6 almak daha mantıklı.

Af edersiniz ama evin içinde kaç metreye ihtiyaç olacak? Dediğim gibi dubleks evde oturuyorum. Bu elimdeki 50 metre kablo ile mutfaktan girerim, misafir odasından çıkarım, oradan üst kattaki salona oradan da tekrar alt kattaki salona dönerim. :D

@Silinen üye alacağınız kablo 5-10 metre ise zaten düşünmeden standart kablo alınız. Fiyat farkı yok ise tabii ki Cat6 tercih ediniz. Ama illa Cat6 alacam diye fazla para vermenin anlamı yok.Bilginize.

Af edersiniz ama evin içinde kaç metreye ihtiyaç olacak? Dediğim gibi dubleks evde oturuyorum. Bu elimdeki 50 metre kablo ile mutfaktan girerim, misafir odasından çıkarım, oradan üst kattaki salona oradan da tekrar alt kattaki salona dönerim. :D

@Silinen üye alacağınız kablo 5-10 metre ise zaten düşünmeden standart kablo alınız. Fiyat farkı yok ise tabii ki Cat6 tercih ediniz. Ama illa Cat6 alacam diye fazla para vermenin anlamı yok.Bilginize.
Herşeyi yaptım iç tesisatı degiştirdim modemi degiştirdim bi türlü şu pingi hız düşüşünü halledemedim halen snr margin degeri 6.00 larda geziyor daha ne yapmam lazım anlamış değilim benim arkadaş 30.00 snr marginle takılıyo hiç pingi hız düşüşü yok biz mafoluyoz burda şu fotodaki crc degerini görüyormusunuz adama diyorum 10 saatte crc 181998 nedir allah aşkına hiç birşey yapmıyorlar bu arada kabloyu degiştiren adam hytech hy-cat600 cat6 kablo kullandı kalitelimi bilmiyorm ama birşey degişmedi performansta belki kabloluk degildi sorun bilmiyorum
4.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun büyük ihtimal ise apartman modem arasındaki kablo oluyor.

Bu durumda ne yapabilirsiniz.?

Download 75, Upload 25 sınırlanması yaptırabilirsiniz. Bu durumda SNR değerleriniz biraz olsun düzelir. Bu arada hangi ISS ve ne kadar ödüyorsunuz?

Noise Margin (Gürültü değerleri)
0 dB - 6 dB Dsl bağlantısı gerçekleşmez ya da sürekli düşer.
7 dB - 14 dB Dsl bağlantısı gerçekleşir fakat düşme meydana gelebilir.
15 dB - 25 dB Hat kalitesi iyi.
26 dB - 30 dB Hat kalitesi çok iyi.
31 dB - 35 dB Hat kalitesi mükemmel.

Attenuation (Zayıflama değerleri)
0 dB - 20 dB Santrale çok yakın.
20 dB - 30 dB Santrale yakın.
30 dB - 40 dB Santral mesafesi iyi.
40 dB - 60 dB Santral mesafesi ortalama.
60 dB - 65 dB Santrale uzak.

Benim değerler;

-----DSL Information-----
DSL Driver Version:A2pD035a.d23f
DSL VPI/VCI:8/35
DSL Status:Up
DSL Mode:ADSL_2plus
DSL UpStream Rate (Kbps):797
DSL DownStream Rate (Kbps):16383

Down Up
DSL Noise Margin: 14.6 17.2
DSL Attenuation: 9.0 5.4
DSL Transmit Power): 19.0 12.3

Sorun büyük ihtimal ise apartman modem arasındaki kablo oluyor.

Bu durumda ne yapabilirsiniz.?

Download 75, Upload 25 sınırlanması yaptırabilirsiniz. Bu durumda SNR değerleriniz biraz olsun düzelir. Bu arada hangi ISS ve ne kadar ödüyorsunuz?

Noise Margin (Gürültü değerleri)
0 dB - 6 dB Dsl bağlantısı gerçekleşmez ya da sürekli düşer.
7 dB - 14 dB Dsl bağlantısı gerçekleşir fakat düşme meydana gelebilir.
15 dB - 25 dB Hat kalitesi iyi.
26 dB - 30 dB Hat kalitesi çok iyi.
31 dB - 35 dB Hat kalitesi mükemmel.

Attenuation (Zayıflama değerleri)
0 dB - 20 dB Santrale çok yakın.
20 dB - 30 dB Santrale yakın.
30 dB - 40 dB Santral mesafesi iyi.
40 dB - 60 dB Santral mesafesi ortalama.
60 dB - 65 dB Santrale uzak.

Benim değerler;

-----DSL Information-----
DSL Driver Version:A2pD035a.d23f
DSL VPI/VCI:8/35
DSL Status:Up
DSL Mode:ADSL_2plus
DSL UpStream Rate (Kbps):797
DSL DownStream Rate (Kbps):16383

Down Up
DSL Noise Margin: 14.6 17.2
DSL Attenuation: 9.0 5.4
DSL Transmit Power): 19.0 12.3
Tamam ama yazdım ya daha dün geldi arkadaş 0 cat6 kablo çekti diye daha nasıl olucak yani bi sorun ISS Turknet 65tl ödüyorum 80mbit 30k upload veriyorlar

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı