CAT6 kablo döşemek neyi değiştirir?

Yahu benim değerlerimde yükleme hızında SNR Margin 34.5, indirme hızında 10.4-10.7 civarı fakat bana da 50 Mbps altyapının desteklediği hız çıksa da, aldığım hızlar 50-93 Mbps arasında ve herhangi bir kopma yaşamıyorum. TT biraz kurusıkı atıyor aslında, keşke TürkNet yada Millenicom gibi farklı bir ISS'dan abone olup 100 Mbps'a kadar paket alıp deneseydiniz. Ben şahsen, bu hat değerlerinizle pek sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum ama, belli de olmaz tabii.
Hocam altyapınızın türü nedir peki? Birde saha dolabına uzaklığınız kaç acaba? Sizde CAT6 kablo döşeli mi acaba?

Hocam altyapınızın türü nedir peki? Birde saha dolabına uzaklığınız kaç acaba? Sizde CAT6 kablo döşeli mi acaba?
Vallahi benim tesisat çok eski, CAT6 döşeli olduğunu katiyen zannetmiyorum. Santral/Saha dolabına mesafe: 365 Metre (sizinki gibi)
Altyapı Türü: VDSL2
bu linkten kendi altyapı türünüzü sorgulayabilirsiniz. Sorgulayıp bir SS gönderin bakalım, hem bir ek yapmış olursunuz konuya.

Vallahi benim tesisat çok eski, CAT6 döşeli olduğunu katiyen zannetmiyorum. Santral/Saha dolabına mesafe: 365 Metre (sizinki gibi)
bu linkten kendi altyapı türünüzü sorgulayabilirsiniz. Sorgulayıp bir SS gönderin bakalım, hem bir ek yapmış olursunuz konuya.
Hocam oradan sorgulattığımda VDSL2 altyapımın olduğunu ve 50 MBps'ye kadar hız alabileceğimi söylüyor tıpkı NetSpeed'de olduğu gibi. Peki evin içinde CAT6 kablo vb. kullanıyor musunuz hocam? Vallahi 365m uzaklıkta olup 50-95 MBps hız alabilmeniz gerçekten çok iyiymiş ya. Bende de aynı durum olabilir mi diye düşünüyorum şuanda. Peki hocam Modem Hat Değerlerinizde max. kaç aldığınızı gösteriyor?
Bu arada kullandığınız ISS'yi de sormayı unutmuşum. Rica etsem onu da söyleyebilir misiniz hocam?

Hocam sorgulama sitesine dayanarak aslında 50 Mbps hızın altyapımın desteklediğini söylemiyorum. Modem hat değerlerim de Max 47 Mbps geldiğini söylüyor bana. TT ekiplerine binadaki internet kutusundan ölçüm yaptırmam gerçek hız değerlerini mi gösterir bana?

Bir de evdekiler Instagram, YouTube ve Netflix gibi platformlar kullanılırken Online oyunlarda aldığınız ping değerleri de sizin alt üst oluyor mu acaba?

Gerçek hızını gösterir ölçüm yapılırsa ve Netflix falan izlendiğinde pingim çıkmıyor. Sadece 1 ms artıyor o da hissettirmiyor. Ve Max 47 Mbps gösteriyor sana şöyle bir şey var. Bende Max 44 gösteriyor ama altyapı 60 Mbps'ye yakın kaldırıyor. Kablo eskimeye başlayınca hızın düşer. Oksitlenme gibi bir şeydi yanlış söyle miyim? Dediğim gibi ekip çağırıp ölçüm yaptırmak daha mantıklı değiştirmeye gerek yok ise seni masrafa sokmaz boşuna. Gerek olup olmadığını o zaman anlarsın.

Hocam oradan sorgulattığımda VDSL2 altyapımın olduğunu ve 50 MBps'ye kadar hız alabileceğimi söylüyor tıpkı NetSpeed'de olduğu gibi. Peki evin içinde CAT6 kablo vb. kullanıyor musunuz hocam? Vallahi 365m uzaklıkta olup 50-95 MBps hız alabilmeniz gerçekten çok iyiymiş ya. Bende de aynı durum olabilir mi diye düşünüyorum şuanda. Peki hocam Modem Hat Değerlerinizde max. kaç aldığınızı gösteriyor?
Hat değerlerim ektedir. TürkNet ve Millenicom'un altyapı sorgulama sistemlerini de bir kullanın derim fakat, bence alabilirsiniz diye düşünüyorum. Modemim ile bilgisayarım arasındaki kablo bağlantısını ise, şu kablo ile (CAT6) sağlıyorum.
Modemim ile bilgisayarım arasındaki mesafe 22 metre, özel ölçü yaptırdım tam denk geldi ama, ona göre sipariş veriyorsunuz tabii. Ben 20 metre ayrı, 1 metre ayrı sipariş verdim. 1 Metre kabloya da kargo bedeli dahil olduğu için, onu 2 metre sipariş vermişim gibi sayıp, 22 metre CAT6 RJ-45 kabloyu, 2 siparişi tek kargo takip numarasına atayıp gönderdiler.
Dediğim gibi, ben alabileceğinizi düşünüyorum. Zira, çok hatta neredeyse hiç kayıp yaşamamışsınız hızlarda. Sırf TT'nin çakallığına kurban gitmişsiniz bence. Size tavsiyem, farklı bir ISS denemeniz. Fakat taahhüdünüz varsa bitmesini bekleyin tabii ki. Eğer taahhüdün bitişi yakınsa, cayma bedelini öğrenin. Bazı ISS'lar cayma bedelinin bir kısmını (100-200 TL arası) karşılıyor çünkü.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    30,2 KB · Görüntüleme: 28
Hat değerlerim ektedir. TürkNet ve Millenicom'un altyapı sorgulama sistemlerini de bir kullanın derim fakat, bence alabilirsiniz diye düşünüyorum. Modemim ile bilgisayarım arasındaki kablo bağlantısını ise, şu kablo ile (CAT6) sağlıyorum.
Modemim ile bilgisayarım arasındaki mesafe 22 metre, özel ölçü yaptırdım tam denk geldi ama, ona göre sipariş veriyorsunuz tabii. Ben 20 metre ayrı, 1 metre ayrı sipariş verdim. 1 metre kabloya da kargo bedeli dahil olduğu için, onu 2 metre sipariş vermişim gibi sayıp, 22 metre CAT6 RJ-45 kabloyu, 2 siparişi tek kargo takip numarasına atayıp gönderdiler.
Dediğim gibi, ben alabileceğinizi düşünüyorum. Zira, çok hatta neredeyse hiç kayıp yaşamamışsınız hızlarda. Sırf TT'nin çakallığına kurban gitmişsiniz bence. Size tavsiyem, farklı bir ISS denemeniz. Fakat taahhüdünüz varsa bitmesini bekleyin tabii ki. Eğer taahhüdün bitişi yakınsa, cayma bedelini öğrenin. Bazı ISS'lar cayma bedelinin bir kısmını (100-200 TL arası) karşılıyor çünkü.

SNR değerini 10 düşürsünler direkt olarak tam 100 Mbps al. 100 Mbps girildiğinde 102 Mbps olarak girıyorlar.

Modemim ile bilgisayarım arasındaki mesafe 22 metre, özel ölçü yaptırdım tam denk geldi ama, ona göre sipariş veriyorsunuz tabii. Ben 20 metre ayrı, 1 metre ayrı sipariş verdim. 1 Metre kabloya da kargo bedeli dahil olduğu için, onu 2 metre sipariş vermişim gibi sayıp, 22 metre CAT6 RJ-45 kabloyu, 2 siparişi tek kargo takip numarasına atayıp gönderdiler.
Hocam şöyle diyeyim. Yusuf Kıraç'a yazdım ve öyle VDSL'e geçiş yapabildim. Yani normalde VDSL portu yoktu bile. Benim için bir tane VDSL portu oluşturdular ve beni bu porta geçirdiler. TürkNet, Milleni, NetSpeed vb. şuanda sorgulattığımda hep max. 16 MBps ADSL hizmet alabileceğimi söylüyorlar çünkü VDSL port yok. Ama port olduğu zaman da her yerden sorgulatmıştım. Tüm sorgulatma siteleri aynı şeyi söylediler bana. Alabileceğiniz max. hızı bana 50 MBps olarak söylüyorlar. Ben de öyle olduğuna inandım tabii. Sanırım CAT6 döşersem kapasitem daha da artabilir.
Anlayamadım, SNR değerini onlar düşüremiyor kİ :) Zaten altyapı daha yeni geldi, yaklaşık olarak 2-3 ay oluyor VDSL2 bölgemize geleli.
Saha dolabı tipini bilmiyorsunuz birde değil mi hocam? Belki sizin bağlı olduğunuz saha dolabını kullanan belki çok yoktur. O yüzden hız size olumlu olarak yansıyor olabilir hocam VDSL2 altyapınız yeni geldiği için. Gerçi üzerinden 3 yıl geçince de ben aynı hızları alacağınızdan eminim de. :D

Hocam şöyle diyeyim. Yusuf Kıraç'a yazdım ve öyle VDSL'e geçiş yapabildim. Yani normalde VDSL portu yoktu bile. Benim için bir tane VDSL portu oluşturdular ve beni bu porta geçirdiler. TürkNet, Milleni, NetSpeed vb. şuanda sorgulattığımda hep max. 16 MBps ADSL hizmet alabileceğimi söylüyorlar çünkü VDSL port yok. Ama port olduğu zaman da her yerden sorgulatmıştım. Tüm sorgulatma siteleri aynı şeyi söylediler bana. Alabileceğiniz max. hızı bana 50 MBps olarak söylüyorlar. Ben de öyle olduğuna inandım tabii. Sanırım CAT6 döşersem kapasitem daha da artabilir.

Saha dolabı tipini bilmiyorsunuz birde değil mi hocam? Belki sizin bağlı olduğunuz saha dolabını kullanan belki çok yoktur. O yüzden hız size olumlu olarak yansıyor olabilir hocam VDSL2 altyapınız yeni geldiği için. Gerçi üzerinden 3 yıl geçince de ben aynı hızları alacağınızdan eminim de. :D
Hayır, artmaz. Aradaki fark zaten 6'nın 1000 Mbps'a kadar, 5'in ise 100 Mbps'a kadar hızı desteklemesi. Bu yüzden bence böyle düşünmemelisin ancak, eğer port sana özel açılmışsa da, aboneliğini iptal ettirdiğinde, abone olmak isteyen başka biri port bekliyorsa senin port'u anında kapabilir. Kısacası durumun riskli ama, O zaman sana tavsiyem ise TT'den 50 Mbps'a hızını yükseltmelerini, bunu da hızı sabit olarak alıp alamayacağını denemek için yaptığını belirtmen. Eğer yükseltmezlerse de paketini yükseltmeyi deneyebilirsin. Tabii bu paket ücretini de yükseltecek orası ayrı ama, ben alabileceğini düşünüyorum.
Hızını tamamen versinler diyorum sana. 2 Mbps kayıplı girmiş Türk Telekom sana.
Benim kaybettiğim bir şey yok ki, zaten alabileceğim hız maksimum 50 Mbps gösteriyor. TT'ye de sorduğumda maksimum 100'e kadar verebiliyoruz diyorlar. Ben zaten maksimum 93 Mbps alabiliyorum ki bana yetiyor da artıyor bile. Steam'de 11.7 Mbps'a kadar maksimum gördüğüm indirme değeri. 10.5-11.7 arası da geziyor ama genelde 11 civarı indirme hızım. Kısacası internet konusunda herhangi bir sıkıntım yok. Kaldı ki, 100 Mbps hiçbir zaman alamıyorum zaten, maksimum 93.

Yeni konular

Geri
Yukarı