CAT6 kablo ile ADSL bağlantısı

ClayXV

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Evimde 16Mbps kullanıyorum. TürkNet 35 verebildiğini söylüyor, 20.04.2020'tarihine kadar da VDSL kullanıyordum ve 25Mbps ve 3Mbps yükleme alıyordum garanti. Belirttiğim tarihte upload hızları yükselince VDSL bağlantısında sorunlar yaşamaya başladım ve ADSL geri düşürdüm. Normalde oturduğum ev 3 senelik daha yeni bir ev bina içerisindeki regletten eve geçen kablo CAT6 markasını bilmiyorum sadece regletten bakınca CAT6 gördüm. Lakin boattan eve paylaştırılan kablolar CAT3 sanırım kalitesiz kablolar. Yüksek hızlarda problem yaratıyor, TürkNet ekipleri geldiğinde regletten direkt kendi modemleri ile kontrol ettiğinde 28Mbps aldıklarını gördüm. Büyük ihtimalle iç tesisatta sorun yaşıyorum.

Modemde 2 senesini dolduracak Türk Telekom'un modemi ADSL modem ama VDSL destekliyor deniliyor lakin kurulum ekranında VDSL falan seçtirmiyor kısıtlı modem. Ek olarak modemide değişeceğim. Bir de regletin ucundan eve kablo çekeceğim. Sorun bu şekilde çözülür mü?

Bir de CAT6 kablonun ucuna modem için sinyal RJ11 olması lazım bunu takabilir miyim? Sinyalde sorun yaşar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ankastre kutunuz varsa oradan direk modeme CAT6 kablo çekin eğer kutu yoksa dışardan gelen internet kablosunu yine aynı yöntemle modeme çekin. Evet RJ11 takacaksınız, CAT6'nın içindeki 2 ucu kullanacaksınız.

Ankastre kutunuz varsa oradan direk modeme CAT6 kablo çekin eğer kutu yoksa dışardan gelen internet kablosunu yine aynı yöntemle modeme çekin. Evet RJ11 takacaksınız, CAT6'nın içindeki 2 ucu kullanacaksınız.
Altyapı olmadığından uzaktan siyah dışı kaplı bir kablo çekildi evime. Regletin giriş uçunda o takılı çıkış uçuna ben takıp eve çeksem sorun düzelecek lakin ev sahibi izin vermiyor bende boattan çekmeyi düşünüyorum ama sorun devam eder mi bilmiyorum.

Boat dediğiniz nedir? Şuan modeme gelen kablo nerden geliyorsa onu çıkarın yeni CAT6 kabloyu o yol üzerinden çekin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı