Cayma hakkı kalkmayabilir

370335

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba sayın forum üyeleri. Biliyorsunuz bundan 1 2 hafta önce cayma hakkının 2022 1 Ekim'de kalkacağının haberini duyduk bundan bir süre geçtikten sonra tüketici haklarının genel başkanı danışman tam bilmiyorum ama kalkmasını itiraz ediyorlar ki bence de haklılar ve eğer bu itiraz çok fazla etkileşim görürse kalkacağını sanmıyorum
Kaynak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uygulama kendi içinde çelişiyor gibi geliyor bana artık.
1 hafta boyunca başkasının kullandığı bir telefon iade edilip sana satılıyor(sıfır adı altında).
Kaldırılması da sorunlu yine elektronik ürünlerde yaşanan sorunlar zorunlu olarak teknik servis raporu istenecek bu da çok uzun bir süreç ne yazık ki. Hukuk süreçleri zaten malum.

Hocam cayma hakkının bu kadar kolay olması da bizim için sıkıntılı. Tamamen kalkması da bizim için sıkıntılı. Çözümü tam ne olur bilemiyorum.

Adam mesela ürünü sipariş ediyor. Masaya sığmadı deyip iade ediyor. Ee almadan ölçüsü zaten belli. Sonra biz o açılmış ve az da olsa kullanılmış ürünü sıfır diye alıyoruz. Bu konuyu hem alıcıyı hem de satıcıyı mağdur etmeden çözmeleri lazım.

Bence kaldırılmayıp cayma hakkının süresi düşürülmeli.

Uygulama kendi içinde çelişiyor gibi geliyor bana artık.
1 hafta boyunca başkasının kullandığı bir telefon iade edilip sana satılıyor(sıfır adı altında).
Kaldırılması da sorunlu yine elektronik ürünlerde yaşanan sorunlar zorunlu olarak teknik servis raporu istenecek bu da çok uzun bir süreç ne yazık ki. Hukuk süreçleri zaten malum.
Bence arızalı ürünlerin teknik servis onaylı olarak, kullanıcı hatası olmadığının kanıtlanması ile değiştirilmesi en güzeli. Kullanılmış ürünlerin koşulsuz, şartsız iade edilebilmesi hem iade edilen ürünü satın alacak olan kullanıcıyı hem de firmaları zor duruma sokuyor. Ben destekliyorum, çok mantıklı karar.

Bence arızalı ürünlerin teknik servis onaylı olarak, kullanıcı hatası olmamasının kanıtlanması ile değiştirilmesi en güzeli. Kullanılmış ürünlerin koşulsuz, şartsız iade edilebilmesi hem iade edilen ürünü satın alacak olan kullanıcıyı hem de firmaları zor duruma sokuyor.

Bu kısım doğru buna bir lafım yok ancak teknik servise ürünlerin gidip para iadesi veya değişim onayı alması çok uzun sürüyor ve servisler kullanici hatası olmasa bile kullanıcı hatası diye sorun çıkarabiliyorlar bundan kendini aklamak çok zor kullandığın her saniye ürünü videoya alman gerek. Bu süreci hakkı ile yapmayan yerler ve süreç içinde müşterinin mağdur edilmesi olması gereken şey mi?

Hocam cayma hakkının bu kadar kolay olması da bizim için sıkıntılı. Tamamen kalkması da bizim için sıkıntılı. Çözümü tam ne olur bilemiyorum.

Adam mesela ürünü sipariş ediyor. Masaya sığmadı deyip iade ediyor. Ee almadan ölçüsü zaten belli. Sonra biz o açılmış ve az da olsa kullanılmış ürünü sıfır diye alıyoruz. Bu konuyu hem alıcıyı hem de satıcıyı mağdur etmeden çözmeleri lazım.

Bunun çözümü maalesef yok.

Bence arızalı ürünlerin teknik servis onaylı olarak, kullanıcı hatası olmadığının kanıtlanması ile değiştirilmesi en güzeli. Kullanılmış ürünlerin koşulsuz, şartsız iade edilebilmesi hem iade edilen ürünü satın alacak olan kullanıcıyı hem de firmaları zor duruma sokuyor. Ben destekliyorum, çok mantıklı karar.

Teknik servise ne versen abi bu normal deyip geçiyorlar ya da klasik kullanıcı hatası bahanesi oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı