Cayma Hakkı

mustafa80

Hectopat
Merhaba,

8-9 aydır forumu takip ediyorum ve bilgisayar toplarken oldukça faydalandım ve sonunda bilgisayarı topladım. Ancak şimdi monitör arıyorum. Şu anda 1440x900 çözünürlükte Philips 190C diye 8-9 yıllık bir monitör kullanıyorum. Haliyle GTX 1070 ekran kartımın hakkını veremiyor. Şimdiki amacım bu sisteme uygun bir monitör bulmak ancak 6 aydır araştırıyorum ve sorunsuz bir monitör yok. ( mevcut panel teknolojileri ve firmaların kalite kontrol sorunları nedeniyle)

Hal böyle olunca satıcının politikası önem kazanıyor. Hepsiburada.com'a mail atıp monitörden memnun kalmaz isem "cayma hakkı kapsamında" iade alıp alamayacağımı sordum. Ve bu hakkı tanımadıklarını öğrendim. Servis raporu isteyeceklermiş oysa ki 6502 sayılı kanunda yer alan cayma hakkı kullanımı için böyle bir zorunluluk yok. Ürünü kullanıp, deneyip, beğenmemiş olmanız yeterli. ( ürüne zarar vermediğiniz sürece)

Vatan Bilgisayar'a da yazdım. ( yazılı yanıt olması ileride yaşanacak sorunlarda elimde belge olmasını sağlayacak ) Ancak onlar net yanıt dahi veremiyor. "Sitemizde belirtilen koşullara uyacak şekilde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz" şeklinde yuvarlak cevaplar veriyorlar ancak sitelerindeki bilgi ürünün kullanılmamış olmasını gerektiriyor ki kanunda böyle bir zorunluluk da yok.

Tek çarem gene bilgisayarımı da toplattığım ve hakkında internette de hiçbir şikayet görmediğim Inventus ancak onların da envanterinde GTX 1070'in hakkını verecek bir monitör yok. Ancak kendileriyle yaptığım yazışmada beni şaşırtmadılar ve cayma hakkına sonuna kadar saygı gösterdiklerini söyledir.

Bildiğiniz, tüketici haklarına, cayma hakkına saygı gösterip, kendilerince, yasal hakkımızı kullanmamız konusunda keyfi eklemeler yapmayan başka online satış mağazaları var mı?

Konuyu bu başlığa açma sebebim durumun online alışverişte yaşanan bir sorun olması ve alışveriş yapacak kişilerin bunu bilmesi. Satıcılar keyfi olarak kanuni hakkımıza saygı göstermiyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öyle bir durumda sert çıkarak ya da şikayette bulunarak sorununu çözebilirsin diye düşünüyorum.

Başka site oalrak ben Ebrar Bilgisayar'a sormuştum beğenmezsem, sıkıntılı olursa geri iade edebiliyor muyum? diye. 14 gün içerisinde geri aldıklarını belirttiler (Sitede ki chat panelinden yazmıştım) Onun dışında burada çok kişinin alış veriş yaptığı ve şikayette bulunanı görmediğim Sinerji ve Teknobiyotik siteleri var. Onlarla da iletişime geçebilirsiniz, dediğim gibi şikayet eden görmedim.

Cayma hakkının detaylarını %90 belki daha fazla tüketici bilmiyor.

Mesafeli satışlar yönetmeliğinde herşey çok net ve açık , tüketiciye inanılmaz büyük kolaylıklar sağlanıyor aslında ama çoğu tüketici ; ben bu ürünü beğenmedim ama artık kutusunu açtım , fişe takıp kullandım bunu almazlar zaten diyip içine sinmeyen bir ürüne para vermiş oluyorlar ve zorla kullanmak zorunda kalıyorlar.

Oysa ki biraz araştırma yapsalar ürünün 14 gün boyunca kullanım talimatlarına uygun bir biçimde kullanımdan kaynaklanan değişim ve bozulmalardan tüketici hiçbir şekilde mesul değildir ibaresinin yer aldığını görecekler , örneğin ürünün kutusu dahi olmasa satıcı onu geri almak zorunda ya da örneğin vakumlu paketler açılınca tekrar paketlenememe sorunu var , bu durumu çok sorun ediyor satıcılar fakat bu bile geçerli bir sebep değil iade almama için.

Dediğim gibi tüketicilerin çoğu bundan bîhaberler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı