C'deki klasörleri D'ye aktarmak

AbsoluteMystery

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar tam olarak şöyle bir problemim var. SSD aldım ve Windows'u SSD'ye yükledim fakat geri kalan bütün şeyler otomatik olarak SSD'ye yükleniyor. Ben sadece Windows klasörünün SSD'de bulunmasını istiyorum. Program Files, Kullanıcılar, Gibi klasörleri sabit disk (D)'ye aktarabilir miyim ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Otomatik yükleme dizinini değiştirebilirsiniz:

Varsayılan Yükleme Konumu Değiştirme

Bunun dışında Kullanıcılar klasörü içindeki alt klasörlerin içeriğini başka bir dizine taşıyabilirsiniz:

1534108412649.png

Öncelikle dediğiniz işlem, SSD'den alacağınız performansı düşürecektir. Tavsiye etmiyorum.

Windows açılışta sadece Windows klasörünü yüklemiyor diğer klasörlere de bağı mevcut. Bunu keserseniz açılış hızınız fazla düşer.

SSD ömrüne katkı sağlamak istiyorsanız şu dediklerime bakın:
  • Superfetch(Prefetch), Windows Search ve otomatik Windows güncellemelerini kapatın.
  • CCleaner ile fazla sık temizlik yapmayın ki temizlik sonraları Windows bayağı yazma yapıyor.
  • Sanal bellek (Pagefile) dosyasını HDD'ye yani ikincil depolamaya taşıyın.
  • Hibernate, Hiberboot özelliklerini devre dışı bırakın.
  • Bu linkteki özelliği devre dışı bırakın. (Bilgisayarınızı profesyonel başka kişieler kullanıyorsa gizliliğinizi azaltabilir. Ev dışı güvenliği düşürmez. Amaç bilgisayar kapandığında bu dosyanın silinmesini her açılışta da tekrar oluşturulmasını önlemek.)
  • Cloud servislerinizi HDD'ye taşıyın.
  • İndirilenler klasörünü ve IDM geçici dosya alanını HDD'ye taşıyın.
Screenshot_20.png

• SSD için dosya endekslemesini devre dışı bırakın. (SSD'de dosya arama hızını 2-3 kat yavaşlatır ama yazma işlemini de aynı orana azaltır.)
Screenshot_21.png

• Winaero Tweaker gibi bir araçla Cortana ve web aramalarını kapatın. Hatta StartIsBack++ kurmanız Windows Search kapattıktan sonra yavaşlayan başlat açılışını bir kademe hızlandırıyor. (Windows 7 başlatı kullanmak istemiyorsanız kurmayın!)
Dediğin işlem için de şu makaleye göz atabilirsin: Change default Program Files directory in Windows 10/8/7

Ancak bunu yapmanı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Buna ihtiyacın olduğunu da sanmıyorum. Benim SSD'de birçok program kurulu. Geçtiğimiz güne kadar C# ve Android araçları için Visual Studio kuruluydu Sadece bu program 32GB bir alan kaplıyordu en son. İşim bittiğinde kaldırdım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı