Sayısal Cebirsel ifadeler sorusu nasıl çözülür?

• Konuyu başlatan riLke
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 535
Cevabınız doğru ama ben hala tam anlayamadım. (X-3) okey ama (X-5) nereden geldi orası net değil.

Parantez içi önce yapılır diye açıklama yaptım kafalar karışmasın diye. Önce parantez içi yapılır (X-3-2)

Bu tür sorularda sayı koyarak yapmamanız gerekiyor. X bir sayı ondan 3 çıkarsa kaç olur? X-3. sonra gideceksin X olan her yere X-3 yazacaksın.
(X-3)*(X-3-2) olacak.
(X-3)*(X-5) bunu da çarparsan.
X^2-5X-3X+15 olur.
O da x^2-8X+15'e eşittir.
Cevap e.
çok teşekkürler şimdi anladım olayı.

aslında doğru yazmışsınız, niye yapamadınız ki?
pratik eksikliğinden olsa gerek. yeni öğreniyorum bu tür bir soru karşıma çıkmamıştı daha önce. çözdüğüm kitap da video çözümü değil o yüzden arada zorlanıyorum.

Hocam bu cebirsel ifadeler kaçıncı sınıfa ait. AYT matematik mi TYT matematikmi.
valla bilemiyorum ben youtube'daki sıfırdan matematik serilerini komple youtube kitaplığa kaydettim toplama çıkarmadan başlıyor cebirsel ifadeler, basit denklemler vs vs diye gidiyor. antrenmanlarla matematik, matematik 0 gibi kitaplarla da destekliyorum işte.

pratik eksikliğinden olsa gerek. yeni öğreniyorum bu tür bir soru karşıma çıkmamıştı daha önce. çözdüğüm kitap da video çözümü değil o yüzden arada zorlanıyorum.
olsun hocam zamanla olur hepsi, kimse bu bilgileri bilip doğmadı. Siz anlamadığınızı her zaman atın

Hocam bu cebirsel ifadeler kaçıncı sınıfa ait. AYT matematik mi TYT matematikmi.
Tyt'dir.

Yeni konular

Geri
Yukarı