Celal Şengör sizce objektif bir tarihçi mi?

Panconn

Nanopat
Daha fazla  
Ben bu adamın çok ters söylemlerini gördüm. Doğruluğundan da pek emin değilim.

Peki sizin düşünceleriniz neler?

Celal Şengör bir tarihçi değil. Kendisini jeoloji alanının dışında konuştuğu hiçbir konuda dinlemem.

Tarih konusunda katıldığım yönleride var katılmadığım yönleride. Bazen hafif yanlışları olabiliyor. Ama onun dışında kendisi çok çok severim.

Kendi alanı olmadığı için karıştırdığı şeyler var. Kendisi de diyor zaten ben tarihçi değilim diye. İnancından ve inancını açıkça dile getirmesinden dolayı insanların kendisine ekstra ön yargılı olduklarını düşünüyorum.

Kendi alanı olmadığı için karıştırdığı şeyler var. Kendisi de diyor zaten ben tarihçi değilim diye. İnancından ve inancını açıkça dile getirmesinden dolayı insanların kendisine ekstra ön yargılı olduklarını düşünüyorum.
Adam inanmama sebebini anlatıyor bile ve bizim insanlar biraz şey olduğu için şey gözüyle bakıyor elemena.

Adam inanmama sebebini anlatıyor bile ve bizim insanlar biraz şey olduğu için şey gözüyle bakıyor elemena.
Şey ne ? Beni inancı ilgilendirmez, inancıyla ilgili konuşması 2 veya 3 tanedir, geri kalan çoğu uzmanlık alanı dışı. Alanındaki başarısına saygım sonsuz.

Celal hoca bir tarihçi değil jeolog, hatta bu konuda seçkin bir insan. Özellikle Cengiz Han, Fatih ve Timur'a karşı ekstra bir hayranlığı olduğu doğru ve tarafsız bir tarih yorumlaması yaptığı söylenemez. Ancak Celal Şengör tarih konuşmasın, Jeolog'dan tarih öğrenilmez diyenler önce bir yandaş kanallarda her şeykolok olarak her gün depremden savaş stratejilerine kadar konuşan radyo televizyon mezunlarına laf etsin. Muhtemelen jeofizik okuduğu halde TV'de çıkan pek çok kişiden daha fazla tarih eğitimi almıştır. Bir de bu adamı tırnak içinde 'jeolojici' diye aşağı görmeye kalkıyorlar ya, adamın akademik kariyeri bu tayfanın ortalama yaşından daha uzun.

Damlamışlar ben tarihi tarihçiden dinlerim başka kimseden dinlemem diyenler gören sanacak alayı Popper. Adamın tarih konusunda yaptığı okumalari, gezileri bu ülkeyi bırak dünyadaki çoğu tarihçi yapmamıştır. Canlı yayınlarda bazen heyecanlandığı zaman olayları yanlış anlatıyor ama bu tarih bilgisinin eksik olduğu anlamına gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı