Celal şengör: "yaklaşık her 250 senede bir büyük bir deprem vuruyor İstanbul'u

İstanbul'un güney kıyıları çok fazla etkilenecek. Su seviyesi yüksekliği de öngörülüyor. Ümraniye, Ataşehir, Beykoz, Kağıthane vb. birçok tepede bulunan yerlerin altı kaya olduğundan şiddetli olacağını sanmıyorum. Ama yerleşim eski olduğundan ve nüfus kalabalık olduğundan yine yıkım ve hayli fazla can kaybı yaşanır.

Benim düşüncem ise şu; öncelikli olarak emekliler İstanbul'dan gönderilsin. Anadoluda çalışma imkanı olan iş yerleri ve işçilere İstanbul'dan taşınmaları için gerekirse teşvik verilsin. İstanbul'un nüfusunun olabildiği kadar Türkiye'nin diğer şehirlerine yayılması lazım. Yoksa şu anki durumda hiçbir kentleşme çalışması yapılamaz, mümkün değil.

Ve.

İstanbul'un güney kıyıları çok fazla etkilenecek. Su seviyesi yüksekliği de öngörülüyor. Ümraniye, ataşehir, beykoz, kağıthane vb. birçok tepede bulunan yerlerin altı kaya olduğundan şiddetli olacağını sanmıyorum. Ama yerleşim eski olduğundan ve nüfus kalabalık olduğundan yine yıkım ve hayli fazla can kaybı yaşanır.

Benim düşüncem ise şu; öncelikli olarak emekliler İstanbul'dan gönderilsin. Anadolu'da çalışma imkanı olan iş yerleri ve işçilere İstanbul'dan taşınmaları için gerekirse teşvik verilsin. İstanbul'un nüfusunun olabildiği kadar Türkiye'nin diğer şehirlerine yayılması lazım. Yoksa şu anki durumda hiçbir kentleşme çalışması yapılamaz, mümkün değil.

Bu da imkansız bir şey buyüzden şu an devlet bizi bildiğin ölüme teşvik ediyor.

Geri
Yukarı