Celal Şengör'ün taşınma kararı alması ve deprem riski

@Grim Reaper açık konuşayım: Marmara depremi olursa bir lira bile bağış yapmayı düşünmüyorum ve benim gibi düşünen birçok kişi var. Bu ülkede yıllarca deprem vergisi toplandı. O vergilere ne oldu? Zamanının Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, televizyona çıkıp duble yola gittiğini söylemişti. YouTube'a yazarak bakabilirsiniz. Deprem vergileri, deprem vergisi adı altında toplandı ve sözde duble yollara gitmiş. Halk kendi kendine yetecekse devlet neden var diye sorar insan. Bir de seçim zamanı olanları da unutmuyorum. Belki en çok üzülen biz olduk ama kendi hâllerinden oldukça memnunlar. Memnunlarsa da bize bir şey demek düşmez. Son olarak da şunu söylemek istiyorum ki benim gibi düşünen kişi sayısı çoğunlukta ve Allah göstermesin ki Marmara depremi olursa da muhtemelen ülkenin sonu olacak. Sadece İstanbul'da vereceğimiz kayıp bile felaket olacakken diğer şehirleri düşünmek bile istemiyorum. Sonuçta Marmara depreminden etkilenen tek il İstanbul olmayacak.
Aynı düşünüyorum. Yukarıdaki arkadaş bizim demek istediğimizi malesef anlamıyor. Yayın yapıldı bunca bağış toplandı kim bilir nerede o paralar şimdi. 6 ay mağduruz üzgünüz dediler seçim zamanı yıkılmış binaların arasından araçlarla çıkıp koyduk mu dediler. Ölenlere üzülüyorum ama geride kalan bazı kesime gram acımıyorum artık. Kendi tercihleri bize söz düşmez.

Şu anda deprem olsa minimum 3 milyon ölü olur bence ve İstanbul'un birçok yerine asla yardım ve erzak gidemez, ülke tamamen çökebilir. Zaten 10 tane il yıkıldı onun acısını ve ekonomik vurgununu yaşıyoruz bir de üstüne bu gelirse yandık. Rabb'im sonumuzu hayır etsin.

Kentsel dönüşüme de AKP karşı çıktı değil mi?

İmar affını CHP çıkardı değil mi?

@Grim Reaper acımız büyük. Kayıplarımızın acısını hâlâ yüreğimizde hissediyoruz da elden de bir şey gelmiyor. Bu tarz durumlarda devletin kendisinin varlığını göstermesi lazım. Vatandaşlarına yanındayım diyebilmeli. Sürekli biz yardım yapacaksak da devletin varlığının ne anlamı var?

Celal Şengör'ün taşınma kararı almasıyla kesin gerçekleşecek, İstanbul depremi bir kez daha gündeme geldi. Peki bu deprem Türkiye'ye ne gibi zararlar verecek, önlemler yeterli mi, geri toparlanabilecek miyiz? Bunlar çok önemli sorular çünkü genel anlamda Türkiye'nin kalbi gibi bir konumda İstanbul sizin düşünceleriniz neler?

Lütfen depremden bahsetmeyin sizler deprem dedikçe akşamları gözüme uyku girmiyor. :( İstanbul'da olacak depremi düşünmesi bile korkutucu.

Doğma büyüme istanbulluyum Avrupa yakasında yaşıyorum. Bizim mahallede sadece 3-4 tane ev yeni. Onlardan biriside zaten bizim. Eski olanların hepside çürük. E5'e çok yakınız. Muhtemelen E5'te eğer yollarda bir şey olmazsa ve muhtemelen olacak kaos çıkacak. Yardımlar, ambulanslar gidemeyecek daha çok var. Ben açıkçası ilk hafta havadan helikopterlerle yardım yapılacağını düşünüyorum. Avrupa yakasının daha fazla zarar göreceğini düşünüyorum özellikle avcılar, küçük çekmece, büyük çekmece, esenyurt. Hem birçok bina eski, yüksek yapılar hem de denize oldukça yakın.

Doğma büyüme istanbulluyum Avrupa yakasında yaşıyorum. Bizim mahallede sadece 3-4 tane ev yeni. Onlardan biriside zaten bizim. Eski olanların hepside çürük. E5'e çok yakınız. Muhtemelen E5'te eğer yollarda bir şey olmazsa ve muhtemelen olacak kaos çıkacak. Yardımlar, ambulanslar gidemeyecek daha çok var. Ben açıkçası ilk hafta havadan helikopterlerle yardım yapılacağını düşünüyorum. Avrupa yakasının daha fazla zarar göreceğini düşünüyorum özellikle avcılar, küçük çekmece, büyük çekmece, esenyurt. Hem birçok bina eski, yüksek yapılar hem de denize oldukça yakın.

Bahçelievler'de eski çok yeni bina yok gördüğüm kadarıyla 5'e yakın bina yenileniyor.

@M3HM3TY kafadan 3 milyon insan tehlikede. Bir de bunun diğer şehirleri var, depremden etkilenen tek il İstanbul'da olmayacak. Marmara bölgesinin tamamı tehlikede.

Oturduğum bölge 99 depreminde Kocaeli'den çok hasar yiyen bölge. Avcılardaki binaların özellikle harami dere tarafları hep yüksek binalar. Avcılar, silivri buralar Marmara denizine çok yakın ve fay hattı bildiğim kadarıyla zaten Marmara Denizin'de. Bizim evi bilen bilir zaten yeni yaptırdık 4-5 ay oldu her şeyin en kalitelisini seçtik. Bizim bir önceki evde sağlamdı 99 depreminde hiç hasar görmemişti para varken yaptıralım dedik. Kolonları delici zor delmişti. İstanbul'da dedemin 2-3 tane apartmanı var hepsinde birileri oturuyor şükür biz sağlam yaptırdık hepsini hiç malzemeden kaçmadık ama maalesef malzemeden kaçılan çok bina var. 5-6 yılda bile toplanacağını düşünmüyorum İstanbul'un. Ekonomik olarak zaten demeye gerek yok. Türkiye'nin tüm sanayi hatları neredeyse Marmara da. Çok büyük bir kayıp olacak zaten ekonomi bitik daha da bitecek. Ben açıkçası depremin 5 yıl içerisinde olacağını düşünüyorum. Her saniye depremin olma olasılığı artıyor. Umarım sabah olur deprem. Akşam olursa çok büyük kayıplar olacak.

@M3HM3TY sizin yerinizde olsaydım, İstanbul'dan bir şekilde kaçma yoluna bakardım. Celâl Şengör bile taşınma kararı aldıysa artık İstanbul'da durmanın çok bir mantığı yok gibi gözüküyor. Diyelim ki sizin eviniz yıkılmadı, deprem olduğunda orada oluşacak görüntüyü düşünmek bile istemiyorum. Can güvenliği vs. hepsi tehlikeye girecek. Depremden bir şekilde sağ kurtulanlar da canını korumaya çalışacak ve evlerinin yağmalanmaması için uğraşacak. Bunlar şaşırılacak şeyler değil, 6 ay önceki depremde bunlar olmadı mı? Hepsi oldu ve orada ciddi nüfus yoğunluğu olmamasına rağmen gene de önüne geçilemedi. İstanbul'da kesinlikle geçilemeyecek.

Oturduğum bölge 99 depreminde Kocaeli'den çok hasar yiyen bölge. Avcılardaki binaların özellikle harami dere tarafları hep yüksek binalar. Avcılar, silivri buralar Marmara denizine çok yakın ve fay hattı bildiğim kadarıyla zaten Marmara Denizin'de. Bizim evi bilen bilir zaten yeni yaptırdık 4-5 ay oldu her şeyin en kalitelisini seçtik. Bizim bir önceki evde sağlamdı 99 depreminde hiç hasar görmemişti para varken yaptıralım dedik. Kolonları delici zor delmişti. İstanbul'da dedemin 2-3 tane apartmanı var hepsinde birileri oturuyor şükür biz sağlam yaptırdık hepsini hiç malzemeden kaçmadık ama maalesef malzemeden kaçılan çok bina var. 5-6 yılda bile toplanacağını düşünmüyorum İstanbul'un. Ekonomik olarak zaten demeye gerek yok. Türkiye'nin tüm sanayi hatları neredeyse Marmara da. Çok büyük bir kayıp olacak zaten ekonomi bitik daha da bitecek. Ben açıkçası depremin 5 yıl içerisinde olacağını düşünüyorum. Her saniye depremin olma olasılığı artıyor. Umarım sabah olur deprem. Akşam olursa çok büyük kayıplar olacak.

Malzemeden kaçmamanızı tebrik ediyorum. Fazla para demek kaliteli parça ve ölmemek demek.

Geri
Yukarı