Celeron N4000 Sisteme İşletim Sistemi Ne Kurulmalı?

Mehmet Ali Uslu

Centipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhabalar, aşağıda vermiş olduğum özelliklerde bir "FreeDOS" bilgisayar aldım ve bazı sorular sormak istiyorum (sorularımı özelliklerin altında belirttim.)

Aldığım bilgisayarın özellikleri
Markası
: I-Life.
Disk kapasitesi: 500 GB.
İşlemci: Intel Celeron.
İşlemci bilgileri: N4000 (4 m önbellek, 1.1GHz, Turbo 2.60 GHz)
SSD: Yok.
İşlemci modeli: Intel Celeron N4000.
Ekran boyutu: 15.6" Inc.
Bellek: 4 GB (boş slot yok)
Ekran kartı: Intel® UHD Graphics 600.
Ekran tipi: 15, 6 1920*1080.

Arkadaşlar ben bu bilgisayarda video indirip (ders videosu) ve indirdiğim videoları akıcı bir şekilde 1080P kasmasan oynatmak istiyorum arada bir de belki LoL gibi düşük sistem özellikleri isteyen bazı oyunları en düşük ayarlarda kasmadan oynamak istiyorum ama genel olarak akıcı bir şekilde video indirip oynatmak istiyorum ve bunun için aşağıdaki sorularıma cevaplar arıyorum.

Sorularım
1080P videoları ve LoL'ü (en düşük grafiklerde) akıcı bir şekilde oynatmak için,

Hangi işletim sistemini kurmalıyım? Win 7, Win 8, Win 10.

İşletim sisteminin hangi versiyonunu kullanmalıyım? Home, Pro vs.

İşletim sisteminin hangi Bit değerini yüklemeliyim? X86, X64.

İşletim sistemine gelen güncellemeleri kapatmalı ve yüklememeli miyim? (Kasmaması için.)

İşletim sisteminden maksimum performans almak için neler yapmalıyım? ya da hangi ayarları yapmalı, hangi hizmetleri kapatmalıyım?

Biliyorum aldığım bilgisayar ortalamanın biraz altında özelliklere sahip ama bütçem şu anlık buna el verdi. Şimdiden yardımcı olacak herkese çok teşekkür ediyorum, sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:
Win 10 Pro 64 Bit UEFI Windows kurulumu yaparsanız Cihaz'dan Max verim elde edersiniz.
Kurulum sonrası Driver'ları kurmayı da unutmayınız.
Mesajınız için teşekkür ederim ama Windows 10 Pro kastırmaz mı? Home daha az sistem özelliği istiyor da. Bir de Driver'ların yüklenmesini nasıl yapıyoruz? (Windows 10 kendisi bulup yüklüyormuş) Program biliyorsanız önerebilir misiniz? Ben bu işlerden pek anlamıyorum da :)

Windows 10 Home 64 bit kur.Ağ kartını ve ses kartını güncelle yeterli.Geri kalanları Windows kendi güncelleyecektir.Sakın Driver booster falan kullanma.

4 GB RAM'e sahip Windows 10 yüklü bir bilgisayar kullandım yakın zamanda. Youtube'de videoları tam ekran yaparken bile takılıyordu, işlemcisi ise i5 10. nesil idi. Bu sistemde Windows 8 veya destek verilmesi kesilmiş olsa da Windows 7 kullanmanız daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.
Not: RAM'i 8 GB yapabilirsen Windows 10 öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı