Cemu ile Wii U oyunlarını bilgisayarınızda oynayın!

Hocam sonunda şu Emulator konusunu paylaşmışsınız. Diğerlerini de bekliyoruz. Elinize sağlık.
Merhabalar, ilk çıktığından beri kullandığım bu emülatör hakkında size detaylı bir anlatımda bulunacağım. Wii U'nun oyunlarını hep sevmişimdir ve bu yüzden herkes oynayabilmesi için böyle bir rehber yapmak istedim.

İhtiyacınız olan uygulamalar ve dosyalar:

Cemu Emulator (Emülatörün kendisi.)
Cemu hook - a plugin for the Wii U emulator (Cemuhook, çeşitli ayar seçeneklerini ekliyor. Lazım.)
https://aka.ms/vs/16/release/vc_redist.x64.exe (Visual Studio 2017 Redist X64)

(Emülatörün sadece 64 Bit sistemleri desteklediğini belirtmemde fayda var.)

Öyleyse başlayalım. İlk önce Visual Studio 2017 Redist'i kurun. Ardından emülatörün olduğu arşiv dosyasını bir klasöre çıkartın ve içine Cemuhook'un dosyalarını atın.

Ardından emülatörü açtığınızda karşınıza böyle bir yer gelecek. "Mlc01 yolu" kısmını seçmenize gerek yok. Emülatörü yüklediğiniz diskte az alan varsa alanı yüksek bir disk seçin. "Game path" kısmında ise oyunlarınızın olduğu klasörü seçin. Ardından "Download community Graphics packs" tuşuna basın ve işlem tamamlayınca sonraki ekrana geçin.

Eki Görüntüle 754678

Bu kısımda ise yapmanız gereken çok bir şey yok. İsteseniz "Oyunları tam ekran olarak başlat" ve "Güncellemeleri otomatik olarak denetle" kutucuklarını işaretleyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 754680

Bu kısmı da geçtiğimizde oyunlarımız görünüyor. Alttaki işaretlediğim kısımdan fontları indiriyoruz.

Eki Görüntüle 754684

Bu işlemleri yaptıktan sonra ayarlarınız ise böyle olmalı. "General Settings" kısmına girip "Graphics API" kısmından Vulkan seçiyorsunuz. V-Sync kapalı. "Upscale filter" ayarını da "Bilinear" yapıyoruz. Ardından kapatıyoruz.

Eki Görüntüle 754695

Ardından Debug kısmından "Experimental" kısmından "Async compile (Vulkan)" seçeneğini, "mm Timer Accuracy" kısmından "1ms" seçeneğini ve "Use Cemuhook H264" ayarını işaretlemeniz gerekli.

Eki Görüntüle 754702

Ardından önce oyun güncellemesini sonra DLC'leri yükleyin.

Eki Görüntüle 754708

Yaptıktan sonra DLC'lerin ve oyunun sürümü bu şekilde güncellenecek.

Eki Görüntüle 754712

Akabinde giriş tuşlarını ayarlamamız gerekiyor. Bunun için klavye fare veya kontrolcünüzü kullanabilirsiniz. Klavye fare için birkaç ayarı bulamadım, bulduktan sonra konunun altına ekleyeceğim.

Eki Görüntüle 754714

Ardından oynayacağınız oyuna sağ tıklayın ve "Edit Game profile" tuşuna basın. Gelen menüde "Mode" kısmını aşağıdaki şekilde seçin.

"Single Core" -> 2C 4T işlemciniz varsa.
"Dual Core" -> 4C 4C işlemciniz varsa.
"Triple Core" -> İşlemciniz, 4C 4T'den fazlaysa bu ayarı seçin.

Bende 6C 12T'e sahip R5 2600 olduğu için Triple Core ayarını seçtim.

Thread Quantum ayarını da 10000 yapın.

Kaynak: https://wiki.cemu.info/images/d/db/Core_Table.png

Ayalarım:

Eki Görüntüle 754718

Kontrolcü kısmından ise ayarladığın kontrolcüyü seçmeniz gerekmekte. Ben DS3 Gamepad'imle bir konfigürasyon oluşturduğum için "PS3 Gamepad" adındaki yapılandırmamı seçtim.

Eki Görüntüle 754722

Evet, son düzlüğe girdik. :)

Son yapmamız gereken ayar ise grafik paketleri ayarı. Bu ayarlar her oyuna göre değiştiği için konunun altında sormanız daha iyi olur. Ben Zelda BOTW oyunu içini bu grafik paketlerini öneriyorum.
Enhancements -> Clarity, No Depth of Field.
Graphics -> Resolution (Bu ayarı seçtikten sonra yan taraftan çözürünlüğünüzü seçin.) ve Shadow Resolution ayarı.
Mods -> FPS++ -> Bu kısımdan tüm ayarları işaretleyin ve "Set FPS Limit" ayarını tazeleme hızınız olarak seçin.
Workarounds -> Bu kısımdan AMD ekran kartı kullanıyorsanız "Grass Swaying" Intel ekran kartı kullanıyorsanız "Intel GPU Shadows" ayarını işaretleyin. NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız herhangi bir ayara gerek yok.

Bu kısmı da kaydedip çıktıktan sonra oyunuzun tadını çıkarabilirsiniz. İyi oyunlar! :D

Bu işlemin hiçbir korsan yanı olmadığını ve tamamen yasal olduğu hatırlatmakta fayda var. Bir defaya mahsus olarak "shader" yüklemesi yapabilir ayrıca. Bu işlem uzun sürebilir lakin sadece ilk sefer yapıldığından endişe etmeye gerek yok.

Eki Görüntüle 754742

Eki Görüntüle 754743

Eki Görüntüle 754744

Eki Görüntüle 754745

Gördüğünüz üzere hiç kalitesizlik, donma, takılma veya FPS düşüşü yok. (Ayrıca bu kısmı 2 aydır geçemiyorum. :()
@MisakiTaro hocam oyunları nasıl yüklüyoruz? Kendi yüklü mü geliyor? Bu arada geçemediğiniz yer ile alakalı yardım edebilirim. Oyunu Switch üzerinde 2 kere bitirdim.

Hocam sonunda şu emulator konusunu paylaşmışsınız. Diğerlerini de bekliyoruz. Elinize sağlık.

@MisakiTaro hocam oyunları nasıl yüklüyoruz? Kendi yüklü mü geliyor? Bu arada geçemediğiniz yer ile alakalı yardım edebilirim. Oyunu Switch üzerinde 2 kere bitirdim.

Hayır yüklü gelmez geç söledim galiba ama ROM listesi var linkleriyle birlikte atabilirim sorunu çözmediysen kendin yükleyip ROM'u atman gerekiyor.

Korsana giriyor o paylaşmanız durumunda uyarı alabilirsiniz.

Bilgilendirmen için sağ ol.
Dostlar FPS arttırmanın biraz daha fazla yolu yok mu 20FPS alıyorum 18 19 arası falan 30 olsa cuk oturcak şehirde falan cok sıkıntı degil girer çıkarım bikere cokda ugramam yazın wii u alacağım o zamana kadar keyfine varmak istiyorum.
@MisakiTaro dostum yardımına muhtacım Zelda fanıyım lütfen yardımcı ol.

Ekran kartın nedir? Niye konunun bildirimi bana gelmedi? :/

Sistemim şu şekilde.
4 GB DDR3 1333(Anakart sağ olsun 1098'de çalışıyor)MHz RAM.
GTX 750 Ti 2 GB tek fan OC'de ettim.
Core 2 Quad Q9400 (2.66 GHz normalde 2.74 yaptım ustunde hata veriyor)

Çözünürlük nedir?

Dediğim ayarları yaptın mı?

Normalde sabit 30 oynayabilmen lazım.

Hocam DLC olmadan kasmaz dedim belki sadece güncelledim ama bir şey değişmedi.
Bişi fark ettim MSI Afterburner'da startup tuşunu işaretlememişim restart atınca ayar gitmiş şimdi bir daha deneyeceğim bunu yazarken.
Hocam 20 FPS alıyorum 25 26'da başlangıçda ki sheikah slate yerinde.
Dediğinden farklı bir şey yapmadım OpenGL deneyeceğim bir de sen bunu okurken.

Geri
Yukarı