Cemu ile Wii U oyunlarını bilgisayarınızda oynayın!

Makaleler
9
Daha fazla  
Merhabalar, ilk çıktığından beri kullandığım bu emülatör hakkında size detaylı bir anlatımda bulunacağım. Wii U'nun oyunlarını hep sevmişimdir ve bu yüzden herkes oynayabilmesi için böyle bir rehber yapmak istedim.

İhtiyacınız olan uygulamalar ve dosyalar:

Cemu Emulator (Emülatörün kendisi.)
Cemu hook - a plugin for the Wii U emulator (Cemuhook, çeşitli ayar seçeneklerini ekliyor. Lazım.)
https://aka.ms/vs/16/release/vc_redist.x64.exe (Visual Studio 2017 Redist X64)

(Emülatörün sadece 64 Bit sistemleri desteklediğini belirtmemde fayda var.)

Öyleyse başlayalım. İlk önce Visual Studio 2017 Redist'i kurun. Ardından emülatörün olduğu arşiv dosyasını bir klasöre çıkartın ve içine Cemuhook'un dosyalarını atın.

Ardından emülatörü açtığınızda karşınıza böyle bir yer gelecek. "Mlc01 yolu" kısmını seçmenize gerek yok. Emülatörü yüklediğiniz diskte az alan varsa alanı yüksek bir disk seçin. "Game path" kısmında ise oyunlarınızın olduğu klasörü seçin. Ardından "Download community Graphics packs" tuşuna basın ve işlem tamamlayınca sonraki ekrana geçin.

1606555930937.png

Bu kısımda ise yapmanız gereken çok bir şey yok. İsteseniz "Oyunları tam ekran olarak başlat" ve "Güncellemeleri otomatik olarak denetle" kutucuklarını işaretleyebilirsiniz.

1606556032820.png

Bu kısmı da geçtiğimizde oyunlarımız görünüyor. Alttaki işaretlediğim kısımdan fontları indiriyoruz.

1606556160468.png

Bu işlemleri yaptıktan sonra ayarlarınız ise böyle olmalı. "General Settings" kısmına girip "Graphics API" kısmından Vulkan seçiyorsunuz. V-Sync kapalı. "Upscale filter" ayarını da "Bilinear" yapıyoruz. Ardından kapatıyoruz.

1606556568997.png

Ardından Debug kısmından "Experimental" kısmından "Async compile (Vulkan)" seçeneğini, "mm Timer Accuracy" kısmından "1ms" seçeneğini ve "Use Cemuhook H264" ayarını işaretlemeniz gerekli.

1606556844769.png

Ardından önce oyun güncellemesini sonra DLC'leri yükleyin.

1606557091460.png

Yaptıktan sonra DLC'lerin ve oyunun sürümü bu şekilde güncellenecek.

1606557196599.png

Akabinde giriş tuşlarını ayarlamamız gerekiyor. Bunun için klavye fare veya kontrolcünüzü kullanabilirsiniz. Klavye fare için birkaç ayarı bulamadım, bulduktan sonra konunun altına ekleyeceğim.

1606557319098.png

Ardından oynayacağınız oyuna sağ tıklayın ve "Edit Game profile" tuşuna basın. Gelen menüde "Mode" kısmını aşağıdaki şekilde seçin.

"Single Core" -> 2C 4T işlemciniz varsa.
"Dual Core" -> 4C 4C işlemciniz varsa.
"Triple Core" -> İşlemciniz, 4C 4T'den fazlaysa bu ayarı seçin.

Bende 6C 12T'e sahip R5 2600 olduğu için Triple Core ayarını seçtim.

Thread Quantum ayarını da 10000 yapın.

Kaynak: https://wiki.cemu.info/images/d/db/Core_Table.png

Ayalarım:

1606557644943.png

Kontrolcü kısmından ise ayarladığın kontrolcüyü seçmeniz gerekmekte. Ben DS3 Gamepad'imle bir konfigürasyon oluşturduğum için "PS3 Gamepad" adındaki yapılandırmamı seçtim.

1606557716547.png

Evet, son düzlüğe girdik. :)

Son yapmamız gereken ayar ise grafik paketleri ayarı. Bu ayarlar her oyuna göre değiştiği için konunun altında sormanız daha iyi olur. Ben Zelda BOTW oyunu içini bu grafik paketlerini öneriyorum.
Enhancements -> Clarity, No Depth of Field.
Graphics -> Resolution (Bu ayarı seçtikten sonra yan taraftan çözürünlüğünüzü seçin.) ve Shadow Resolution ayarı.
Mods -> FPS++ -> Bu kısımdan tüm ayarları işaretleyin ve "Set FPS Limit" ayarını tazeleme hızınız olarak seçin.
Workarounds -> Bu kısımdan AMD ekran kartı kullanıyorsanız "Grass Swaying" Intel ekran kartı kullanıyorsanız "Intel GPU Shadows" ayarını işaretleyin. NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız herhangi bir ayara gerek yok.

Bu kısmı da kaydedip çıktıktan sonra oyunuzun tadını çıkarabilirsiniz. İyi oyunlar! :D

Bu işlemin hiçbir korsan yanı olmadığını ve tamamen yasal olduğu hatırlatmakta fayda var. Bir defaya mahsus olarak "shader" yüklemesi yapabilir ayrıca. Bu işlem uzun sürebilir lakin sadece ilk sefer yapıldığından endişe etmeye gerek yok.

Screenshot_18.png

Screenshot_19.png

Screenshot_20.png

Screenshot_21.png

Gördüğünüz üzere hiç kalitesizlik, donma, takılma veya FPS düşüşü yok. (Ayrıca bu kısmı 2 aydır geçemiyorum. :()

Geri atlayarak ardı ardına vurma olayı var ya. İşte onu yapamıyorum bir türlü. Yoksa yapması ve geçmesi gayet kolay. Tuş kombinasyonunun nasıl yapıldığını söylersen mutlu olurum.

Geri atlayarak ardı ardına vurma olayı var ya. İşte onu yapamıyorum bir türlü. Yoksa yapması ve geçmesi gayet kolay. Tuş kombinasyonunun nasıl yapıldığını söylersen mutlu olurum.

L2 basılı tutup sol analog aşağı ve zıplama tuşu. Bonus olarak kalkan surf yapmak için de L2 basılı tutup sol analog yukarı.

Dostum konuyla alakasız bir ricam olacak super mario 3D dosyasının uzantısı ne olması gerekiyor bir türlü bulamıyorum. Super mario 3D için yuzu mu cemu mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı