Cennet için paradoks soru

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

VogonYolu

Decapat
Cennette herkes mutlu olacak hiç kimse üzülmeyecek. Peki ya ben başka birisi üzülünce mutlu olacaksam?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cennette herkes mutlu olacak hiç kimse üzülmeyecek. Peki ya ben başka birisi üzülünce mutlu olacaksam?
Cennette insanın içindeki kötülük ve fesatlık duyguları da olmayacak yani sen başkası mutlu olduğu vakit mutlu olacaksın.

"Çift kale maç atarken karşı takımdaki oyuncu bize gol girmesini, bizim oyuncu karşı takıma girmesini isterse kime girer?" gibi bir soru olmuş.
Çocuklar maç yaparken penaltı olsa, kaledeki tutmayı dilese ama şut çeken gol olmasını istese hangisi gerçekleşir?
Aynı anda :)

Çocuklar maç yaparken penaltı olsa, kaledeki tutmayı dilese ama şut çeken gol olmasını istese hangisi gerçekleşir?
1.´si cennette çocuk kavramı yok, insanlar kimi rivayetlerde 30 kimi rivayetlerde ise 23 yaşında olacakları söyleniyor kesin olan ise bu yaşlar veya arasında bir yaş olacağıdır. 2. olarak ise her şeyin mümkün olacağı bir yerde 2 kişinin penaltı çekip biri atmak diğeri ise kurtarmak istemez. Burada "nefis" devreye girer ve kendini üstün gösterme uğraşı olur ve yazdığım cümle tekrar cevabı verir.
Cennette insanın içindeki kötülük ve fesatlık duyguları da olmayacak

Cennette insanın içindeki kötülük ve fesatlık duyguları da olmayacak yani sen başkası mutlu olduğu vakit mutlu olacaksın.
O zaman cennette her istediğim olmayacak. Ve eğer içimizde fesatlık yoksa cennette bize neden huri verecekler huriler bize ikram edilmeyecek mi?
Cennetteyken ben allah olmak istesem olabilir miydim? Sonuçta insanın her istediği olacak ya.

O zaman cennette her istediğim olmayacak. Ve eğer içimizde fesatlık yoksa cennette bize neden huri verecekler huriler bize ikram edilmeyecek mi?
Cennetteyken ben allah olmak istesem olabilir miydim? Sonuçta insanın her istediği olacak ya.
Kötü duyguların yok olacak yani "nefis" kavramı filozofların deyişiyle bizim aşırı egoist ve aşırı kötü tarafın arasında kaldığımız nokta sadece aşırı egoist, iyi ve saf demek, kısım olacak. Senin cinsel arzuların fesatlık olmaz, fesatlığı yanlış anlamışsın. Birisini küçük düşürme veya ona karşı üstünlük kurma isteğidir veyahut aldatmadır fesatlık. Her istediğin oluşacağı için teorik olarak o güce ulaşmış sayılırsın. Bir şirkette müdür isen istediğini yaparsın fakat senden de bir üst olur şirketin sahibi burdan bağlantı kurmaya çalışırsın. Ayrıca bilmeni isterim cennet iyilerin gideceği yer oraya gidenler bu dediklerini yapmak istemez. Paradoks kurmak isterken mantıklı bir cevabı var mı diye araştırmayı deneyebilirsin çünkü senin aklının çözemediği soruların cevaplarına günümüzde teknoloji ile rahatça ulaşabilirsin. Bu tarz gereksiz soruları düşünüp "insanları çıkmaza sürükleme" isteğinden vazgeçip yerine eski tarih kitaplarından filozofların görüşlerini okuyup mantıksal cevaplar bulmaya uğraşsan daha iyi şeyler elde edebilirsin. Sözümü Gılgamış Destanı´ndan bir pasajla bitirmek isterim; "Sen bilgin bir adamsın, bunları bilmen gerek. Ey Gılgamış! Bulamayacağın ölümsüzlüğü aramak için kaybettiğin zamana yazık olmuş." Eğer arada bağlantı kuramazsan alıntı yap bağlantıyı da anlatırım ama önce bir düşün...
Edit: Bu pasaj 11. Sınıf Felsefe Ders Kitabı´nda da varmış, geri kalanını orada bulabilirsin.

Son düzenleme:
kendini üstün gösterme uğraşı olur ve yazdığım cümle tekrar cevabı verir.
Kendini üstün görmeyle alakası yok ki bunun saçma bir cevap olmuş. Ayrıca niye şutu atan gol olmasını istemez ya da kaledeki kurtarmayı istemez? Rakibin menfaati için mi oynuyor bunlar? Ayrıca çocuk kavramı yok tamam onu da "iki kişi" diye düzeltelim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı