Cennet ve Cehennem kavramları var olduğumuz uzayda mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dünya beş katmandan oluşmuyor muydu ? "Paralel evren" in doğru olduğuna ulaşmanızı sağlayan argümanları bizimle paylaşır mısınız ?
Arkadaşın attığı resimde bulunan 7 semadan bahsediyorum, kelime yanlışı olmuş olabilir. Bir çok insan Kur'an okuyor ama yanlış okuyor veya okuyor ama ne yazdığını bilmiyor, bilmek için uğraşmıyor. Uzun zamandır Kur'an ve içinde barındırdığı bilim ile ilgileniyorum. Dini açıdan kanıtlardan bahsediyorum. Bilimsel araştırmalar teori, Kur'an ise bana göre bir olgudur. Kişiden kişiye değişir. Teori kelimesini yanlış anlama, yer çekimi de teoridir ama kanıtlanmış bir durumdur.

Arkadaşın attığı resimde bulunan 7 semadan bahsediyorum, kelime yanlışı olmuş olabilir. Bir çok insan Kur'an okuyor ama yanlış okuyor veya okuyor ama ne yazdığını bilmiyor, bilmek için uğraşmıyor. Uzun zamandır Kur'an ve içinde barındırdığı bilim ile ilgileniyorum. Dini açıdan kanıtlardan bahsediyorum. Bilimsel araştırmalar teori, Kur'an ise bana göre bir olgudur. Kişiden kişiye değişir. Teori kelimesini yanlış anlama, yer çekimi de teoridir ama kanıtlanmış bir durumdur.
İyi de arkadaşın attığı bilimsel bir anlam taşımıyor tamamen mistik bir iddia. "Kainatın haritası" diye bir görsel hazırlamışlar. Dünya seması bildiğimiz uzayın tamamını kapsıyor. Diğer yedi sema birbirinden daha büyük olarak devam ediyor. Bu şema nereden alınmış ? Çeşitli mitolojilerde vs bu gök katları geçerler ama bilimsel olmaktan tamamen uzaklar. Mesela birkaç örnek:
İbrani geleneğinde gök katları

İbrani geleneğine göre, 1’inci gök en yakın göktür, 2’nci gök günahkarların bulunduğu göktür, 3’üncü gök Aden bahçesinin bulunduğu göktür, 5’inci gök aşağı düzeyli meleklerin bulunduğu göktür, 6’ncı gök melek gruplarının ve Kerubi meleklerinin bulunduğu göktür; Tanrı ise 7’nci göktedir.

İslam’da gök katları

İslam mitolojisinde, göğün yedinci katında Sidret'ül münteha bulunur ki, Tuba adlı ters “yaşam ağacı”nın köklerinin bulunduğu bu ortamın Gök katlarının sonu olduğu kabul edilir. Kuran’da Necm (Yıldız) suresi’nin 14. ve 16. ayetlerinde sözü edilen Sidretül Münteha, Muhammed peygamberin miracı sırasında eriştiği menzil olarak belirtilir. Tasavvuf ehline göre, ”büyük berzah” da denilen orası, tüm sâliklerin seyirlerinin, amellerinin ve ilimlerinin sona erdiği menzildir. Orası Miraç (Arapça’da merdiven) yükselişinde ulaşılabilecek son menzildir. Sidre’den sonraki âleme geçebilme, yeryüzündeki varlıklar için olanaksızdır. O âlemde mahlukatın bir vücudu yoktur, mahluk o âlemde adeta erimiş gibidir.

İyi de arkadaşın attığı bilimsel bir anlam taşımıyor tamamen mistik bir iddia. "Kainatın haritası" diye bir görsel hazırlamışlar. Dünya seması bildiğimiz uzayın tamamını kapsıyor. Diğer yedi sema birbirinden daha büyük olarak devam ediyor. Bu şema nereden alınmış ? Çeşitli mitolojilerde vs bu gök katları geçerler ama bilimsel olmaktan tamamen uzaklar. Mesela birkaç örnek:
İbrani geleneğinde gök katları

İbrani geleneğine göre, 1’inci gök en yakın göktür, 2’nci gök günahkarların bulunduğu göktür, 3’üncü gök Aden bahçesinin bulunduğu göktür, 5’inci gök aşağı düzeyli meleklerin bulunduğu göktür, 6’ncı gök melek gruplarının ve Kerubi meleklerinin bulunduğu göktür; Tanrı ise 7’nci göktedir.

İslam’da gök katları

İslam mitolojisinde, göğün yedinci katında Sidret'ül münteha bulunur ki, Tuba adlı ters “yaşam ağacı”nın köklerinin bulunduğu bu ortamın Gök katlarının sonu olduğu kabul edilir. Kuran’da Necm (Yıldız) suresi’nin 14. ve 16. ayetlerinde sözü edilen Sidretül Münteha, Muhammed peygamberin miracı sırasında eriştiği menzil olarak belirtilir. Tasavvuf ehline göre, ”büyük berzah” da denilen orası, tüm sâliklerin seyirlerinin, amellerinin ve ilimlerinin sona erdiği menzildir. Orası Miraç (Arapça’da merdiven) yükselişinde ulaşılabilecek son menzildir. Sidre’den sonraki âleme geçebilme, yeryüzündeki varlıklar için olanaksızdır. O âlemde mahlukatın bir vücudu yoktur, mahluk o âlemde adeta erimiş gibidir.
Tevrat okumadıysan neden bunları açıklıyorsun. Tevrat ve Kur'an Allah'ın her yerde olduğunu söyler. Neyin 7. gökü bu. 7. gökü sende kabul ediyorsun demek ki, sema kelimesin eş anlamlarına bakmanı öneririm. O bahsedilen Miraç dedikleri şey ise. Örnek veriyorum bir işte yükselmen gibi. Temizlikçi olarak başlayıp sonra masa başına geçmen. Sonra müdür yardımcısı olman. Sonra müdür olman gibi. Gök yüzüne çıkmaktan bahsetmiyor. Okuduğunuzu doğru anlayamıyorsunuz. Hiç bir dini kitapta cennet gök yüzündedir yada gök yüzünde olacaktır, cehennem yer altındadır veya altında olacaktır diye yazmaz. Bir şeyleri Google'den parça parça bakmak yerine sana oturup Tevrat, Zebur, İncil sonrada Kur'an okumanı öneririm. Üstelik mezheplerin söyledikleri sözler hadis değil, zırvalıktır. Mitoloji yorumlaması değişken hepsinde. Ayrıca İslamda yorumlamak haramdır. Sidre bitiş demektir zaten.

Son düzenleme:
Cennet cehennem diye birseyin oldugunu dusunmuyorum. Bence sende sorgulamalisin. hersey budunyada mukafatta cezalandirmada. Herkes olumu tadacak. iyide kotude, haksizliga ugrayanda, hak gaspedenlerde, kimi ettigini bularak, kimi bulmadan, ama sunu unutma evrene ne vrerirsen ondan karsilik olarak onu alirsin

O değilde bu uzay, evren oluşum konuları çok karışık. Ya benim kafam basmıyor yada bilim zaten tamamen açıklayamadı. En basitinden: Uzay nereye genişliyor?
Konuya gelirsek mümkün olabilir sonuçta uzay çok büyük. Dini açıdan araştırmak lazım bilmiyorum ama bence dışında olma olasılığı daha yüksek.
Evrenin genişlemesini Friedmann modeli ile açıklayabiliyoruz. Bu modele göre evrenin genişlemesi üzerinde noktalar olan bir balonun şişirilmesi gibi. Balon şiştikçe iki nokta arasındaki uzaklık sürekli artıyor ve bu noktalar birbirinden ne kadar uzaksa birbirinden uzaklaşmaları da o kadar hızlı oluyor. Ve böylece genişlemenin bir merkezi olmasına gerek kalmıyor.

Arkadaşlar yolun sonuna geldim inancım kalmadı 4 yıl geçmiş zaten. Herkese teşekkür ederim fikirleriniz için.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı