Cennette üzüntü yoksa cehenneme giden sevdiklerimiz için üzülmeyecek miyiz?

Makaleler
2
Yer
Ankara
Cennette eğer cehenneme giden sevdiğimiz biri varsa onunla birlikte olamayacağımizdan bahsediliyor. Bunun ne kadar doğru olduğunu bilmemekle beraber bu durum üzüntüyü getirmez mi? Sonuçta sevdiğin insanı göremiyorsun ve üstüne o kişinin eğer ogrenmene izin veriliyorsa cehennemde olduğunu biliyorsun. Bu durum da üzüntü olmayan bir yer de üzülmeni sağlamaz mı? Ya da olduğun de duygusuz bir varlık mi oluyoruz?

Yani teoride bahsettiğimiz kusursuzların da ötesinde kusursuzluğa sahip bir yaratıcı bu. Herhalde evrenleri müthiş bir düzenle yaratabiliyorsa bunu da pekala kusursuz yapabilecektir.
Tanrı özdeşini yaratabilir.
Fakat benim bahsettiğim şey ne kadar aynısı dahi olsa o kişinin her zaman aslında farklı biri olduğunu bilmeyecek miyiz? Ona bakılırsa robot yöntemiyle de sevdiğin birinin neredeyse birebir aynısını yapamaz mıyız?

Fakat benim bahsettiğim şey ne kadar aynısı dahi olsa o kişinin her zaman aslında farklı biri olduğunu bilmeyecek miyiz? Ona bakılırsa robot yöntemiyle de sevdiğin birinin neredeyse birebir aynısını yapamaz mıyız?
Tanrı, tanımı gereği her şeyi yapmaya kudreti yetendir. Dolayısıyla sevdiğin birinin hareketlerine, anılarına kadar birebir yaratır, sen de aradaki farkı anlamazsın. Hatta artırıyorum, senin sevdiğin kişiden başka bir surette bir şey yaratır, ama sana sanki o şey sevdiğin kişiymiş gibi gösterir. Söz konusu her şeyi yapmaya muktedir bir varlığın neler yapabileceğini tartışmaksa olasılıklar sınırsız.

Her şeye potansiyel olarak gücü yetecek bir tanrıdan bahsediyoruz. Bir taklit yaratmadan bile seni o sevdiğin kişinin yanında bulunduğuna inandırabilir.

Fakat benim bahsettiğim şey ne kadar aynısı dahi olsa o kişinin her zaman aslında farklı biri olduğunu bilmeyecek miyiz?
Hayır. Hakkında konuştuğumuz kişi tanrı. O istediğini yapabilecek kapasitede. Tıpatıp aynı olan 2 şey yapabilir. İnsan ya da başka bir şey, fark etmez. O insanın kişiliği, geçmişi vb. aynı olabilir. Tanrı için sorun değil.
Ona bakılırsa robot yöntemiyle de sevdiğin birinin neredeyse birebir aynısını yapamaz mıyız?
Ama senin için sorun. En basitinden bir robota geçmiş veremezsin.
Bu arada, robot yöntemi ne oluyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı