Çentikli tasarım ne işe yarar?

Samethatipoglu

Decapat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar sorum şu. Akıllı telefonlarda çentikli tasarım görüntüyü güzelleştiriyor ama görüntüden başka bir yararı var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çentikli kısımda sensörler ve kamera bulunuyor. Ekran genişliğini en üst düzeye getirmek için yapılmış bir tasarım. Hoş güzel ama bazı modeller sadece çentik olsun diye ürünlerine çentik ekliyor :D

Apple yüz tanıma sensörünü ekrandan başarsaydı eğer, emin olun çentik koymak istemezdi :) bence görüntüyü bozuyor
Önyargılı çok insan vardı evet. Ne yalan söyliyeyim ben de Note 9 tarzı bir tasarımı daha çok beğeniyorum. Fakat geri kalan neredeyse bütün android cihazlar da bu tasarıma geçince peki o zaman dedim:)

Video falan izlerken eminim ki rahatsız ediyordur insanları. Alışma sürecini atlatan kişiler için belki geçerli olmaz. Benim düşüncem de gereksiz bir mühendisliktir.

Bunu beğenmeyip sırf Apple diye alan birçok tanıdığım da var :) Marka algısı önemli.

Video falan izlerken eminim ki rahatsız ediyordur insanları. Alışma sürecini atlatan kişiler için belki geçerli olmaz. Benim düşüncem de gereksiz bir mühendisliktir.

Bunu beğenmeyip sırf Apple diye alan birçok tanıdığım da var :) Marka algısı önemli.
Apple'ın işi bu zaten, var olan teknolojiyi kendileri bulmuş gibi pazarlayıp satmak :)

Xiaomi Redmi Note 6 PRO kullanıyorum onda çentik var. Yalnız sorun şu ki: Ben oyun manyağı birisi olduğum için oyuna giriyorum ve çentik kapanıyor. Anlayacağınız çentikli ekranı sadece menüde görebiliyorum. Yani aşağı yukarı %90 zaten telefon sanki çerçeveliymiş gibi görüyorum.

Soruya gelecek olursak, ekran gövde oranını büyütmek için yapılan bir tasarım diye biliyorum. İlk sanırım Essential Phone yaptı sonra iPhone X derken Android telefonlara yayıldı. Çentiği seviyor musunuz derseniz: Oyunlarda dediğim gibi görmediğimden çok bir şey diyemiyorum o konuda. Sadece menüde görüyorum. Ama güzel duruyor bence.

IPhone, X modeliyle kısıtlı bir alana ilk olarak 2009 yılında Microsoft'un geliştirip çıkarttığı "Kinect" teknolojisini sığdırmayı başardı. Fakat devamında çıkartılan Android tabanlı telefonların hiçbirinde bu tarz bir özellik olmamasına rağmen çentikli tasarıma yüklenmiş durumdalar. Kısacası ilk çıktığında bir özelliği vardı ama şuan bir özelliği kalmadı. Temel olay ekranı kasa oranını düşürerek daha fazla ekran sunabilmek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı