Çeşitli W10 Modlu ISO deneyimlerim ve Valorant FPS değerleri

• Konuyu başlatan Jukac
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 388
  • Görüntüleme 64B
Geri dönüş için teşekkürler. Genelde FX serisi sıcak çalışır, çekirdek fazla ama performansı düşük gibi şeyler söyleniyor. Ekran kartınızı rahatlıkla besliyor sanırım.

R9 270X kart kullanıyorum. Bunu stok hız da bile besler. Bu işlemcinin GTX 1070'e kadar yolu var. Ben Oveclock'u keyfi yapıyorum biraz. Az daha stabil ve hızlı çalışsın diye. AMD ısınıyor lafı senelerdir var. Aslında öyle bir şey yok. En yüksek oyunda bile test ettim işlemci test programlarını da kullandım 45 dereceyi geçmiyor işlemci. Kullanılan soğutucu ve termal macun kalitesi burada çıkıyor aslında. Zalman'ın soğutma ürünleri de çok iyi olduğu için ısınma sorunum yok.

R9 270X kart kullanıyorum. Bunu stok hız da bile besler. Bu işlemcinin GTX 1070'e kadar yolu var. Ben Oveclock'u keyfi yapıyorum biraz. Az daha stabil ve hızlı çalışsın diye. AMD ısınıyor lafı senelerdir var. Aslında öyle bir şey yok. En yüksek oyunda bile test ettim işlemci test programlarını da kullandım 45 dereceyi geçmiyor işlemci. Kullanılan soğutucu ve termal macun kalitesi burada çıkıyor aslında. Zalman'ın soğutma ürünleri de çok iyi olduğu için ısınma sorunum yok.

Anladım, tekrardan teşekkür ediyorum. Uygun fiyatlı bulursam göz atacağım tekrardan.

Atlas'ı denedim hocam hiç beğenmedim. Oyunlar da sürekli FPS düşmesi falan yaşattı bana. Sistemden sisteme göre değişiyor gerçi ama istersen deneyebilirsin. En güzel performansı RekOS 1709 da aldım. Forza Horizon 4 açmadığı için kullanmadım.

Xos'a girdim aslında ama kararsız kaldım. LTSC 2021 kurdum fena değil gibi. Tekrar format atmak falan uğraşmak istemiyorum. 1607 sürümün de bile 500'ün altında gecikme alamadım. BIOS'u sıfırladım ayarları tek tek denedim ama hiç düşmüyor. Bir ara 30'a düşüp geri 500'e yükseliyordu onu neden yaptı bilmiyorum. Hiç sabit değil. Belki de anlık drop ve FPS düşmelerinin sebebi de bu olabilir. Benim sistem de en yüksek gecikmeyi USB 1.1 & 2.0 denilen bir aygıt yapıyor. Bir türlü çözemedim. Xos'un FPS testi falan da yok hiç her yere baktım ama. Bir de güç planı olarak Idle off calypto kullanıyorum %100 kullanması sorun olur mu yoksa tek dezavantajı sıcaklık mı? Benim sıcaklık sorunum yok çünkü sürekli böyle kullansam sorun yapar mı?

Güzel işlemci. 4.5GHz'de kullanıyorum şu an da. En yüksek 45 derece falan gördüm. Zalman cnps10X optima soğutucu ile kullanıyorum tek fan. Zalman stc7 termal macun uyguladım. Termal macun da çok önemli burada.

1709 versiyon olup çok iyi olanlar var ama Valorant'ı oynatmıyormuş maalesef. Valorant için arıyorum ben o yüzden daha yüksek sürüm olması lazım.

@231981 Isınma sorunun yoksa kesinlikle idle off kullan tabiki. Dediğim gibi 500 us olayına aldanma . Pcye set timer resolution service kurup dpc latency açtıgında 15-25 arası gider gelir. Us olayı yanıltmaca. Daha çok önemli olan latencymon daki gecikme değerleri.

@Muhammed Ali Iskın Hocam en çok önerdiğiniz hangisi, en düşük gecikme için hangi ISO? Set Timer Resolution rehberi mevcut mu? Bir de Set Timer Resolution ve güç planı dışında özellikle yapın dediğiniz bir ayar var mı?

Son düzenleme:
@231981 ısınma sorunun yoksa kesinlikle idle off kullan tabii ki. Dediğim gibi 500 us olayına aldanma. PC'ye set timer resolution service kurup dpc latency açtıgında 15-25 arası gider gelir. Us olayı yanıltmaca. Daha çok önemli olan latencymondaki gecikme değerleri.

Ya dostum Str'de yaptım ama benim dpclatency hep 500'de? Düşmüyor bu. Latencymonda'da sürekli 200'lere fırlayıp geri düşüyor. Sistem kafayı yedi resmen. Daha sıfırdan format attım hiçbir şey kurulu değilken bile böyle yapmaya başladı.

@231981 ısınma sorunun yoksa kesinlikle Idle off kullan tabii ki. Dediğim gibi 500 us olayına aldanma. PC'ye set timer resolution service kurup dpc latency açtıgında 15-25 arası gider gelir. Us olayı yanıltmaca. Daha çok önemli olan latencymondaki gecikme değerleri.

Valorant CoD Warzone 2.0 ve cogu FPS oyunlarini oynuyorum hem guncel hem stabil hem de dusuk gecikmeli bir OS onerebilir misin? Şu an AtlasOS kullanıyorum ve gecikmelerim bu sekilde sence fazla mi?

Dosya Ekleri

• gecikme.PNG
    gecikme.PNG
    93 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleme:
@Muhammed Ali Iskın Hocam en çok önerdiğiniz hangisi, en düşük gecikme için hangi ISO? Set Timer Resolution rehberi mevcut mu? Bir de Set Timer Resolution ve güç planı dışında özellikle yapın dediğiniz bir ayar var mı?
Direk sürüm ismi veremem her oyun her sürümü desteklemiyor. Oynadığınız oyunun desteklediği en alt sürümü kullanmanızı öneririm. Ben mesela valorant oynadığım için 1803 veya 1809 kullanıyorum. Set timer res kurulum için rehber mevcut. Ama STR 4-5 sene öncesinin sürümleri için tavsiye ediliyor. Ben şu an danskenin MemoryCleaner uygulamasını kullanıyorum tavsiye ederim. - Set Timer Res. / Windows Hizmetler’de (Services.msc) çalışan Set Timer Resolution Service

Memory Cleaner / Download Memory Cleaner - MajorGeeks Memory Cleaner indirdikten sonra ‘C:/Windows’ klasörüne atın sonra yönetici olarak çalıştırın. Ayarlardaki saniyeyi 10 sec üstündeki zamanı ise 10000 yapın. Ortadaki 2 ayarın tikini kaldırın. En üst 2 ve en alt 3 tikli olması gerek.

@231981[/USER] LatencyMon test sonuçlarını yazarsan daha sağlıklı olur dpc üzerinden karar vermek doğru olmaz.

Valorant CoD Warzone 2.0 ve cogu FPS oyunlarini oynuyorum hem guncel hem stabil hem de dusuk gecikmeli bir OS onerebilir misin? Şu an AtlasOS kullanıyorum ve gecikmelerim bu sekilde sence fazla mi?
Gecikme değerleriniz gayet iyi. Valorant minimum 1803 sürümü istiyor warzone hakkında fikrim yok. Oynadığınız oyunların desteklediği en alt sürümü kullanabilirsiniz. Atlas değerleriniz de güzel bir problem yok. Aklınızda olsun custom iso kullanırken ekran kartı harici driver kurmamaya özen gösterin. Zaten bir çoğu windows içerisinde kurulu geliyor. Customun esprisi bu zaten ekran kartını ve oyunu kur oynamaya başla. Ekstra olarak bazı oyunlar directX isteyebiliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı