Çeşme suyu zararlı mı?

siluette

Hectopat
Yıllar önce Ruhi Çenet'in bir videosunda denk geldiğim çeşme sularına florür katılması hatta Türkiye'de bazı şehirlerde florürün limitinden fazla kullanılması anlatılıyordu. İnternetten de biraz araştırınca florürün sadece diş çürüklerini engellemek için konulduğunu ve çoğu gelişmiş ülkenin florür kullanmadığı yazıyor ama devletimiz o kadar bizi düşünüyor ki dişlerimiz çürümesin diye bize bol bol florür veriyor 😁. Bir de videoda vücuttaki florürün IQ ile ters orantılı olduğu söyleniyor ki bu IQ olayını önceden COVID-19'da da duymuştum hastalanıp iyileşseniz bile -10 IQ civarı kaybınız varmış.

Florür dışındakiler:

Klor: Sudaki bakterileri ve zararlı organizmaları öldürmesi için eklenen katkı maddesi. Klorun organik maddelerle tepkimeye girmesiyle bazı zararlı yan ürünler oluşuyormuş ve uzun vadede kanser riskini arttıyormuş.

Aluminyum sülfat: Uzun vadede alzheimer riski, diğer adı şaptır.

Kireç: Suyun sertliğini arttırır, sert suyun başlıca riskleri ciltte kuruluk, egzama, sindirim problemleri, saç dökülmesi, kıyafetler ve kumaş için zararlı. Su sertliğini ölçmenin en kolay yolu ölçü cihazlarından almak veya deterjanla şişede köpürme denemesi yapmaktır.

Annem ve babamla beraber yaşıyorum ve hiçbir şekilde onlara çeşme suyunun kötü olduğunu anlatamadım. Onlar arıtmanın daha zararlı olduğunu düşünüyorlar, arada çaydanlıkta biriken kirece bakınca bunu ben içiyorum düşüncesine kapılıyorum. En yakın zamanda damacana su almaya başlayacağım, kime sorsam evinde arıtma var. Siz de kullanıyor musunuz ve çeşme suyu hakkında düşünceniz nedir?

Sürekli olmadığı sürece bence tüketilebilir. Yani çay içmek için musluktan, normal içerken arıtma suyu kullanabilirsiniz.

Sürekli olmadığı sürece bence tüketilebilir. Yani çay içmek için musluktan, normal içerken arıtma suyu kullanabilirsiniz.
Arıtmam yok sorun orda ama en azından bir damacana alıcam, sonra arıtma almayı da düşünüyorum ama ters osmoz bir arıtma almak gerekiyormuş ona da ekstra para ayırmak lazım.

Ben 0-13 yaşına kadar çeşme suyu içtim şu anda arıtma ama artık çeşmeyi ağzıma alasım gelmiyor. Eskiden de arıtma içmek istemezdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Köy gibi yerlerde kaynaktan gelip içilebiliyor. Bazen oradakiler bile kötü oluyor da. Şehirdeki sular çok kötü. Yazdıklarınızdan anlamışsınızdır zaten. İçilmemeli.

Deniz suyu arıtmaya doğru gidiyoruz beyler. Doldurun şişeleri, bunlar içtiğimiz son tatlı su kaynakları 👀

Yeni konular

Geri
Yukarı