Fazla maden suyu zararlı mı?

Elbette bir diyetisyen veya doktordan tavsiye almak daha doğru olur. Ancak benim bildiğim kadarıyla maden suyu, fazla tüketildiğinde böbrekteki üre seviyesini yükseltmektedir. Ha günde bir iki tane içerseniz kronik böbrek rahatsızlığınız yoksa bir şey olacağını sanmam. Sodadan bağımsız olarak aşırı tüketilen her şey zararlı olur bir noktadan sonra...

Ben KYK da alacak başka bir şey olmadığı için her gün yemekhaneden 3 tane alır ama genelde günlük Max 2 tane içerdim. 400 ML üstü için böbrek taşı riski yükseliyor diye birkaç doktordan duymuştum. Her gün 2 tane olmak üzere belki de aylarca içtim bir sıkıntı yaşamadım, kan değerlerimde de böbrekler iyi çıkıyor. Net olarak 400 ML üstü de taş yapar diye bir şey yok, sadece riski biraz arttırır. Ayrıca mide asidini arttırıp mideyi deler diye absürt bilgi veren arkadaşın mesajını yanlış bilgi diye raporlayabilirsiniz. Soda mide asidini düzenler, bazik yapar. Hadi bilmiyorsun da neden sallayıp mideyi deler yazıyorsun? 5 sn Google'a yazsan bile doğrusunu öğrenirsin ama yok sallayıp yanlış bilgi vermek daha tatlı herhalde

Geri
Yukarı