[Cevap] PHP ölü bir dil mi?

Makaleler
9
Daha fazla  
Forumda bilip bilmeden bu konuda yorum yapanları sıkça görüyorum. O yüzden cevap şeklinde bir konu açmayı uygun gördüm.

1679668975683.png

2023 yılında PHP'nin pazar payı %79.2, yani ezici bir oran.

1679669050367.png

Yukarıda bulunan sitelerin hepsi PHP kullanılarak yapılmış. İnternetin yarısı WordPress zaten. XenForo, IPB gibi yazılımlar da PHP kullanılıyor.

Peki diğer diller kadar pratik olmamasına rağmen neden hala PHP bu kadar kullanılıyor?

• Bu işin back-end kısmının mimarı. O yüzden sayısız kaynak var.
  • Eklenti ve FW desteği. Composer ile her türlü eklentiyi projenize ekleyebilirisiniz, Laravel ve Symfony ile de kolayca geliştirme yapabilirsiniz..
  • Eski olmasına rağmen yıllardır geliştiriliyor. Aklınıza gelebilecek her türlü fonksiyon dilin içinde mevcut.
  • Çalışma rahatlığı. Hosting bulmak mı? Hiç sorun değil. Tost makinesinde bile host edebilirsiniz.
  • Hızlı olması. PHP 8 ile işe iyice boyut atlattılar ve çalışma süresi önceki sürüme göre yarı yarıya düştü.
Sonuç olarak PHP ölü bir dil falan değildir. Ölmeye yaklaşması için bir 10 yıl süre lazım belki de. Sadece diğer diller kadar yenilik sunmaz. İlerlediği bir yol vardır ve bu yolun içinde süregelen bir çok yapı vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pazarlama medyalarını ayakta tutan nedir onu da araştırın bir.

Peki diğer diller kadar pratik olmamasına rağmen neden hala PHP bu kadar kullanılıyor?
PHP kullanım oranı yüksek olabilir, çünkü bu 15-20 sene önce webi tekelinde tutmasından dolayı.
O zamanlar geliştirilen sistemler sayesinde (Wordpress vs) PHP kullanımı daha da büyüdü.

Ama gel gelelim, yeni bir proje başladığında PHP ne kadar tercih ediliyor? 2022 de başlatılan projelerde, Laravel yaklaşık %10 oranında kullanılmış. Kaynağı unuttum, Linkedin de görmüştüm.

Geri
Yukarı