Çözüldü "Çevrimdışı diskte bu işleme izin verilemez" hatası nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

komilişampuan

Hectopat
SSD veya HDD modeli
SSD: APACER HDD: TOSHIBA
Merhaba. Bir süre önce 1 TB hard diski sıfırlamak isterken istemeden tamamen sistemden kaldırdım veya cihazı sildim. Az önceye kadar sistemde hiçbir portta takılı gözükmüyordu ancak biraz BIOS'u kurcaladıktan sonra HDD'yi görmeye başladı. Fakat hala disk yönetiminde diske hiçbir şekilde müdahale edemiyor ve aktif edemiyorum. Temel diske veya MBR diske dönüştürmek istediğimde ise aşağıdaki hatayı alıyorum ancak disk çevrimdışı bile değil.
Sabahtan beri uğraşıyorum yardımcı olur musunuz?

IMG_20240312_172535.jpg

IMG_20240312_172615.jpg

Çözüm
Çok sağ olun. İçinde Linux olduğunu daha yeni fark ettim o yüzden uğraştık bu kadar. Şimdi sadece diski biçimlendirmem lazım sanırım, sonrasında sorun çözülecek gibi.
Jeton düştü, tabi hala açılmıyorsa... Linux diyince, Win'de USB bootable linux indir, USB ile aç, diske eriş, viola! Tabi bu da olmazsa eh ne diyelim.
  1. Sistemi kapat.
  2. Elektriği kes.
  3. Statiğini al tuşa basarak.
  4. HDD'nin bağlantılarını çıkart.
  5. 2 dakika bekle.
  6. Sistemi aç, Win'e gel açılsın.
  7. Sistemi kapat.
  8. Elektriği kes.
  9. Statiğini al tuşa basarak.
  10. HDD'nin bağlantılarını tak.
  11. Sistemi aç, Win'e gel.
  12. Bakalım.

1. Sistemi kapat.
  2. Elektriği kes.
  5. 2 dakika bekle.
  7. Sistemi kapat.
  8. Elektriği kes.
  12. Bakalım.

Hemen deniyorum.

1. Sistemi kapat.
  2. Elektriği kes.
  5. 2 dakika bekle.
  7. Sistemi kapat.
  8. Elektriği kes.
  12. Bakalım.

Yaptım fakat bir şey değişmedi. Ekranda halen HDD fotoğraftaki gibi gözüküyor.

Disk yöneticisinde HDD'ye sağ tıkladığımda tüm seçenekler gri gözüküyor.
Ve sanırsam disk aktif değil olarak gözüküyor.

1710259237519.png

Son düzenleme:
Hemen deniyorum.

Yaptım fakat bir şey değişmedi. Ekranda halen HDD fotoğraftaki gibi gözüküyor.

Disk yöneticisinde HDD'ye sağ tıkladığımda tüm seçenekler gri gözüküyor.
Ve sanırsam disk aktif değil olarak gözüküyor.

Eki Görüntüle 2139315
İçinde önemli bir şey var yoksa şöyle gidelim demeden önce, device manager'da görünüyor değil mi her şeyi yüklü olarak?

Device manager için windows + r tuşuna bas, açılan pencereye devmgmt.msc yazıp enter'a tıkla, açılan pencerede Disk / IDE ATA/ATAPI contollers varsa onları uninstall edip yeniden başlatınca tekrar bu sürücüleri yükleyecektir, o zaman diske erişim sağlayabilmen gerekiyor diye hatırlıyorum.

SSD ATAPI kullanmadığı için sorun yok.

Son düzenleme:
İçinde önemli bir şey var yoksa şöyle gidelim demeden önce, device Manager'da görünüyor değil mi her şeyi yüklü olarak?

Device Manager için Windows + r tuşuna bas, açılan pencereye devmgmt.msc yazıp Enter'a tıkla, açılan pencerede disk / IDE ATA/ATAPI contollers varsa onları uninstall edip yeniden başlatınca tekrar bu sürücüleri yükleyecektir, o zaman diske erişim sağlayabilmen gerekiyor diye hatırlıyorum.

SSD atapı kullanmadığı için sorun yok.

Onları sildim ve yeniden başlattım, fakat sürücüleri yeniden yüklemedi, sürücüler sadece silindiği şekilde kaldı. Devre dışı şekilde gözüken disk ise hiç gözükmüyor. Şu an Windows Update'i başlattım umarım düzeltir sorunu.

Güncelleme: Şu an sürücüler tekrar yüklendi, fakat diskin durumu değişmedi.
Ne denediysem deneyeyim asla fayda etmiyor. Disk hala paylaştığım görsellerdeki durumda.

Son düzenleme:
Onları sildim ve yeniden başlattım, fakat sürücüleri yeniden yüklemedi, sürücüler sadece silindiği şekilde kaldı. Devre dışı şekilde gözüken disk ise hiç gözükmüyor. Şu an Windows Update'i başlattım umarım düzeltir sorunu.

Güncelleme: Şu an sürücüler tekrar yüklendi, fakat diskin durumu değişmedi.
Ne denediysem deneyeyim asla fayda etmiyor. Disk hala paylaştığım görsellerdeki durumda.
Nasıl bir kaldırdıysan bilgisayarın arabeske bağlayıp aklından kalbinden silmiş.

Diskin disk yazan sol kısmına tıklayıp çevrim içi yap dediğine bir hareket var mı? İçi boş muydu bu arada?

Nasıl bir kaldırdıysan bilgisayarın arabeske bağlayıp aklından kalbinden silmiş.

Diskin disk yazan sol kısmına tıklayıp çevrim içi yap dediğine bir hareket var mı? İçi boş muydu bu arada?

Evet, disk boş. Ayrıca disk zaten çevrim içi gözüküyor, sadece çevrim dışı yap butonu var. Sıkıntı şu, disk devre dışıymış gibi davranıyor, aktif değil.

1710264257988.png

Evet, disk boş. Ayrıca disk zaten çevrim içi gözüküyor, sadece çevrim dışı yap butonu var. Sıkıntı şu, disk devre dışıymış gibi davranıyor, aktif değil.

Eki Görüntüle 2139386
Tamam temel disk oluşturalım dediğimizde erişemiyorum diyorsa, bir çevrim içi, dışı yapıp temeli tekrar oluşturmayı dener misin? Yoksa artık diskpart'a girip bir şeyler düşüneceğiz.

Tamam temel disk oluşturalım dediğimizde erişemiyorum diyorsa, bir çevrim içi, dışı yapıp temeli tekrar oluşturmayı dener misin? Yoksa artık Diskpart'a girip bir şeyler düşüneceğiz.

Bunu da denediğimde başlıktaki hatayı tekrar alıyorum. Birkaç defa çevrim dışı yapıp tekrar çevrim içi yaptım ama fark etmedi.

Geri
Yukarı