Chia Coin maddenciliği sisteme zarar verir mi?

Her türlü mining sistemi Full kapasite kullanır. Kullanım ömrünü kısaltır. Chia Coin cart coin curt coin fark etmez.
Cart coin curt coin :) Sistemden kastınız nedir?Hangi bileşenleri dahil ediyorsunuz bu mefhumun içerisine? Hiçbir mining yahut farming uygulaması sistemi (bütün olarak bilgisayardan bahsediyorum) [FULL (!)] tam kapasite kullanmaz. Örneğin chia coin farmingi yapmak için öncelikle arsaların oluşturulması gerekiyor. Bu sürece plotting süreci diyoruz. Bilgisayarın işlemcisi, rami ve geçici konum için kullanılan (genelde ssd) depolama aygıtı bu süreçte sürekli çalışıyor. Ancak kalıcı konumlandırmanın yapıldığı HDD'lerin ortalama ömrü de 5 yıldır. (Bu rakamı tamamen arsa dolu bir hdd için veriyorum). Ancak bu süre daha da uzayabilir çünkü arsalar oluşturulduktan sonra disklerde yapılan okuma/yazma işlemleri oldukça azalıyor. Hasıl;

Ömrünün kısalacağını tahmin ettiğim bileşenler,

-Plotting sürecinde kullanılan SSD (genelde 200 TB işlemden sonra disk sağlığında bir azalma oluyor. Kullanmaya devam edebilirsiniz ancak yüksek performans alamazsınız)(15 Tb 'Lık plot işlemi takriben 100-120 tb yazma/okuma işlemine denk geliyor. hesabı buna göre yapabilirsiniz)

-Ram. Ancak buradaki ömür kısalmasını gözünüzde büyütmenize gerek yok. Zira Ram'iniz Valorant, LOL, PUBG vb oyunlar oynarken ne kadar kullanılıyorsa plottingde de o kadar kullanılıyor. (Rakamları detaylı konuşmak isterseniz ulaşabilirsiniz)

-İşlemci. Plot işlemleri 4 fazdan oluşur. Sadece ilk fazlarda CPU'ya yüklenir. Sonrasında kullanımı 1 threat'e kadar düşer (yarım çekirdek).

AYRICA, ekran kartıyla yapılan mining uygulamalarında da işlemcinin, ramin yahut (ekran kartı dışındaki) diğer bileşenlerin ömrü de azalmaz. İlla ki bileşenler kullanılır ancak yukarıdaki ram kullanımı kadar etkili olacaktır.
Chia Coin kasmayı düşünüyorum. Bilgisayarıma zara verir mi?
Plotting aşamasını şahsi bilgisayarınızda yapmamanızı tavsiye ediyorum. Yukarıda anlattığım gibi boşu boşuna kendi SSD'nizi yahut işlemcinizi yormayın. Ayrıca plotting sürecinde şahsi bilgisayarınızda oyun oynamanız çok da mümkün olmayacaktır. Plotlarınız oluştuktan sonra şahsi bilgisayara HDD'leri entegre ederek kazım yapabilirsiniz. Kazım esnasında işlemciniz veya raminiz neredeyse hiç kullanılmayacaktır. Sadece nadiren 100 kb/sn ethernet kullanımı olacaktır.

-- Yazdığım rakamlar küçük değişiklikler gösterebilir. Ancak bu değişiklikler de sisteminizi burada yazandan daha fazla yormayacaktır. Tekraren; daha detaylı konuşmak isteyen ulaşabilir. Bilgi alışverişinde bulunuruz. Ben de boşluklarımı doldurmuş olurum.

Chia mining işleminin tek zararı SSD'nin ömrüne olur. HDD sadece plotlar yazılırken tam kapasitede kullanılıyor o da bir kez yapılıyor zaten. SSD ise plotlar açılana kadar yazıp yazıp geriye siliyor dosyaları ve 7/24 tam kapasitede yapıyor bunu.

Chia mining işleminin tek zararı SSD'nin ömrüne olur. HDD sadece plotlar yazılırken tam kapasitede kullanılıyor o da bir kez yapılıyor zaten. SSD ise plotlar açılana kadar yazıp yazıp geriye siliyor dosyaları ve 7/24 tam kapasitede yapıyor bunu.

Aynı şeyi ben dedim ve bana gülücük attınız garipsiniz.

Aynı şeyi ben dedim ve bana gülücük attınız garipsiniz.
HDD yazmışsınız, gözden geçirin ne yazdığımı sonra anlamaya çalışın, zaten ne tür bir kafada olduğunuz bundan alakasız bir konuya yazdığım mesaja sırf bu yüzden gidip gülücük atmanızdan belli. Belli ki bazı kompleksleriniz var, ileride başınıza dert açar bunlar benden söylemesi :)

Geri
Yukarı