Chia Coin Madenciliği

Cüzdanı yeni bilgisayara aktarıp sync edersen plot'ları tanıtıp farm ettirebilirsin.
Ondan bahsetmedim yanlış anlaşıldım galiba, misal sizin harici diskinizde plotlariniz var diyelim 10 adet farm edebilir durumda hepsi ben sizden o diski aldım kendi hesabıma plotlari senkronize edip farm yapabilir miyim. Çünkü bu plotlama işi çok uzun sürüyor süreyi kısaltmak lazım, aklıma da böyle bir çözüm geldi.

Şimdi bana özet geçebilir mi biri? HDD üzerinden "mining" yapılıyor, ne kadar kazandırıyor bir birimi?

Şimdi bana özet geçebilir mi biri? HDD üzerinden "mining" yapılıyor, ne kadar kazandırıyor bir birimi?
Aslında bunun adı mining değil farming. Ne kadar kazandırıyor kısmı biraz sıkıntılı kısım aslında; Bugün 10 TB full plot farming yapan bir HDD yaklaşık 50-55 günde bir blok buluyor ve bir blok 2 chia coin veriyor, bir chia coin bugün 650-700 dolar denebilir. Fakat bundan 3 ay sonra aynı blok çözümü için 6 ay farming yapılması gerekir. Her geçen gün kazanç çok şiddeti düşüyor, 1 yıl baz alindiginda ilk 3 aylık kazancı kalan 9 ayda yakalayamama şansınız çok yüksek chia coin fiyatı anormal değer kazanmadigi sürece.

Kazım zorluğu muazzam derece de artıyor. Gelir çok düşüyor. Bunun yanınca coin in akıl almaz derecede şişirilmiş fiyatını da göz önünde bulundurur isek şu anda girmek çok riskli. 1 günde neredeyse kazım zorluğu %20 ye yakın artmis. Ben de düşünüyor idim vazgeçtim. Gireceklere bol kazançlar.

Arkadaşlar 6 gündür 24 saattir bu programın başındayım daha pc mi hiç kapamadım özelliklerim de şunlar :

amd 3950x
32gb ram (8x4) 3200mhz
asus rog strix x570-e anakart
3tb seagate 4 tb seagate hdd 1tb xpg m2 500gb samsung 850evo

bunlarla plot oluşturuyorum 2.000TiB plot oluşturdum şu anda 0 XCH buldum

yapmamanız gerekenler

1 kesinlikle plot oluşum esnasında hata veren plotu silmeye kalkmayın tüm işlem duruyor ve programı kapatınca %99 da bile olsa oluşan plotunuz geri getiremiyorsunuz ve siliniyor

2 kesinlikle içinde bilgi olan bir diskinizde yapmayın hata verdiği sırada format atmanız gerekiyor dosya sağa sola kaydırmakla uğraşmazsınız

3 1 plot oluştururken dikkat edin 101.4gib lik bir plot 239gb lık geçici klasör isteyebilir diyor yani bu demek ki 280 289gb lara kadar çıkabiliyor geçici klasör

4 1tb m2 diskiniz varsa 3 tane k32 101gb lık plot oluşturabilirsiniz ama core thread ları karıştırmayın işlemcim 32t ama bunun sadece 16 sını kullanabiliyosunuz 2 sini de win kullanıyor program sadece 14 core bu programa toplamda atayabiliyorsunuz

5 geçici klasör olarak kullandığınız yer her plot oluşturmadan önce bakın boş mu dolu mu diye boş deilse formatlayın boşken başlayın eğer disk dolarsa program kitlenip kalıyor iptal ettiğinizde tüm her şey sıfırlanıyor ben böyle 12 saat kaybettim

6 işlemcinizin thread sayısı ne ise onun yarısını kullanabiliyorsunuz çalışsa bile hata verme ihtimali çok yüksek

7 elektrik gider makina res atarsa oluşturduğunuz plot sıfırlanır

8 büyük plotlar oluşturmayın bence zaman kaybı

benden size bir öneri varsa elinizde

500 gb da 100gb lık plot oluşturun 290gb a çıkan bir geçici klasör olşuşabiliyor

1tb m2 disk varsa elinizde çekirdek sayısına bakarak 3 tane 100gb lık plot oluşturun 3 ten fazla vermeyin dolup işlem duruyor rami de çok abartmayın kullanmıyor ram sizin elinizdeki windows da kullanıyor onları aşarsa program gene hata veriyor

yani sonuç olarak devamlı bir hata verme potansiyeli var programın çok dikkatli olun ve sabırlı yoksa çok daha fazla zaman kaybınız olur zaman kaybını geçtim yazım yapıp çöpe gidince siz para kaybediyosunuz m2 ve ssd nizin ömrünü alıyor

elektrik tüketimi çok az aslında ama pc devamlı açık olduğu için fatura yükselebilir

valla yapmayı düşünenlere allah sabır versin diyorum kolay gelsin ben plot yapmaya devam ediyorum şimdilik

Arkadaşlar 6 gündür 24 saattir bu programın başındayım daha pc mi hiç kapamadım özelliklerim de şunlar :

amd 3950x
32gb ram (8x4) 3200mhz
asus rog strix x570-e anakart
3tb seagate 4 tb seagate hdd 1tb xpg m2 500gb samsung 850evo

bunlarla plot oluşturuyorum 2.000TiB plot oluşturdum şu anda 0 XCH buldum

yapmamanız gerekenler

1 kesinlikle plot oluşum esnasında hata veren plotu silmeye kalkmayın tüm işlem duruyor ve programı kapatınca %99 da bile olsa oluşan plotunuz geri getiremiyorsunuz ve siliniyor

2 kesinlikle içinde bilgi olan bir diskinizde yapmayın hata verdiği sırada format atmanız gerekiyor dosya sağa sola kaydırmakla uğraşmazsınız

3 1 plot oluştururken dikkat edin 101.4gib lik bir plot 239gb lık geçici klasör isteyebilir diyor yani bu demek ki 280 289gb lara kadar çıkabiliyor geçici klasör

4 1tb m2 diskiniz varsa 3 tane k32 101gb lık plot oluşturabilirsiniz ama core thread ları karıştırmayın işlemcim 32t ama bunun sadece 16 sını kullanabiliyosunuz 2 sini de win kullanıyor program sadece 14 core bu programa toplamda atayabiliyorsunuz

5 geçici klasör olarak kullandığınız yer her plot oluşturmadan önce bakın boş mu dolu mu diye boş deilse formatlayın boşken başlayın eğer disk dolarsa program kitlenip kalıyor iptal ettiğinizde tüm her şey sıfırlanıyor ben böyle 12 saat kaybettim

6 işlemcinizin thread sayısı ne ise onun yarısını kullanabiliyorsunuz çalışsa bile hata verme ihtimali çok yüksek

7 elektrik gider makina res atarsa oluşturduğunuz plot sıfırlanır

8 büyük plotlar oluşturmayın bence zaman kaybı

benden size bir öneri varsa elinizde

500 gb da 100gb lık plot oluşturun 290gb a çıkan bir geçici klasör olşuşabiliyor

1tb m2 disk varsa elinizde çekirdek sayısına bakarak 3 tane 100gb lık plot oluşturun 3 ten fazla vermeyin dolup işlem duruyor rami de çok abartmayın kullanmıyor ram sizin elinizdeki windows da kullanıyor onları aşarsa program gene hata veriyor

yani sonuç olarak devamlı bir hata verme potansiyeli var programın çok dikkatli olun ve sabırlı yoksa çok daha fazla zaman kaybınız olur zaman kaybını geçtim yazım yapıp çöpe gidince siz para kaybediyosunuz m2 ve ssd nizin ömrünü alıyor

elektrik tüketimi çok az aslında ama pc devamlı açık olduğu için fatura yükselebilir

valla yapmayı düşünenlere allah sabır versin diyorum kolay gelsin ben plot yapmaya devam ediyorum şimdilik
farklı bir bilgisayarda oluşturduğum plotları asıl bilgisayarıma taşısam senkron olup çalışır mı acaba ?

Geri
Yukarı