Çözüm Chrome Donma Sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ender_ender

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, kardeşimin bilgisayarı Chrome açınca 10 dakikaya kalmadan donuyor. 2 3 sekme acılınca ama film actıgında film bitene kadar donma falan olmuyor. Araştırma yapınca donuyor ve klavye ve mouse hicbir şey calısmıyor. Arka plan tamamen donuyor fanlar dönüyor.

HD Tune baktım sorun yok. Format attıkdan sonra sorun yıne devam edıyor. Bilgisayarda sadece araştırma için kullanılıyor. Virüs taraması falan yaptım virüs yok, sorun yeni oldu. Watt yeterli. Düzgün calısıyor. Isınma sorunu da olamaz sadece Chrome calısıyor.

Önceden boyle bir sorun yoktu. Çakısma olabilir mi? Sorunum donanımsal mı bilmiyorum sorun ne olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Chrome güncel olup olmadığını kontrol edin. CCleaner ile tüm tarayıcı geçmişini temizleyin.

Ekran Görüntüsü (8).png

Yıl 2016'da tanıştım ben de bu sorunla. Bilgisayarım hiç bir oyunda kasma yapmıyor, Chrome'da bir kaç tane sekme açınca kastığı kadar. Bilgisayar donuyor, mouse bile hareket etmiyor. Bu sorunun bir tek bende olduğunu hiç sanmıyorum, yanılıyor muyum arkadaşlar? Chrome'da Google'da arama yapıp bir kaç sekmeyi arkaplanda açınca, sizin bilgisayar kasmıyor mu?

Aşağıdaki sisteme sahibim. Youtube'de video izlerken hızlı hızlı tıklayıp ileri veya geri sardırmaya çalışırken chrome ile birlikte bütün ekran donuyor. Alt+Tab kısa yolu ile açık herhangi bir uygulamaya geçiyorum, 5-10 saniye sonra chrome geri geliyor. Açık olan sekmeler de yeşil bir renk oluyor, F5 yapınca düzeliyor. En güncel versiyonunu kullanıyorum.

• İşlemci: Intel i5 6600K (4.8 GHz Overclock Yapılı)
  • Anakart: MSI Z170A PC Mate
  • Ekran Kartı: MSI GTX 1070 Gaming X 8G
  • RAM: Kingston HyperX Fury 16 GB (8 x 2) DDR4 2666MHz
  • SSD: Samsung 850 EVO 120 GB
  • HDD: WD Blue 1 TB 7200 RPM
  • İşlemci Soğutucu: Corsair Hydro H100i
  • Monitör: Asus MG278Q 1440P 144Hz 1Ms
  • Kasa: DARK N10
  • PSU:Corsair RMx 750W 80+ Gold
  • Fare: Logitech G502
  • Klavye: Logitech G710+
  • Mousepad: Logitech G440
  • Kulaklık: Logitech G430
  • Koltuk: Max Office Racing

Bu sorunun en büyük sebebi ekran kartınızdır. Chrome, hızlı çalışmak için ekran kartından yararlanır. Özellikle de YouTube videolarında takılma olmaması için ekran kartı kullanılır. Bu durumda eğer ekran kartı sürücünüz güncel değilse ya da ekran kartınızda bir arıza varsa Chrome'da takılma olabilir.

Şu adımları uyguladığınızda sorun çözülmelidir:
  • Öncelikle Windows 10 kullanın. Zira Windows 10, bütün sürücüleri güncel tutar. Ayrıca ekran kartları için en güncel sürücü yapısı olan WDDM 2.1 kullanmaktadır.
  • Erkan kartı sürücünüzü güncelleyin. Güncel sürücüler birçok problemi çözer.
  • Chrome 64 Bit kullanın. 64 Bit sürüm genelde bir sürüm ileriden gider: Chrome Tarayıcı
  • Sorun devam ederse Chrome > Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster > Kullanılabilir olduğunda donanım ivmesini kullan seçeneğini devre dışı bırakın.

upload_2017-3-13_11-43-47.png

Bu sorunun en büyük sebebi ekran kartınızdır. Chrome, hızlı çalışmak için ekran kartından yararlanır. Özellikle de YouTube videolarında takılma olmaması için ekran kartı kullanılır. Bu durumda eğer ekran kartı sürücünüz güncel değilse ya da ekran kartınızda bir arıza varsa Chrome'da takılma olabilir.

Şu adımları uyguladığınızda sorun çözülmelidir:
  • Öncelikle Windows 10 kullanın. Zira Windows 10, bütün sürücüleri güncel tutar. Ayrıca ekran kartları için en güncel sürücü yapısı olan WDDM 2.1 kullanmaktadır.
  • Erkan kartı sürücünüzü güncelleyin. Güncel sürücüler birçok problemi çözer.
  • Chrome 64 Bit kullanın. 64 Bit sürüm genelde bir sürüm ileriden gider: Chrome Tarayıcı
  • Sorun devam ederse Chrome > Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster > Kullanılabilir olduğunda donanım ivmesini kullan seçeneğini devre dışı bırakın.

Eki Görüntüle 220609
Recep Bey, aynı sorun bende de var. Hatta format attım yine aynı. Ekran kartım GTX 1050 Ti. Forumda birçok kişide bu sorun mevcut. Sorunun driver veya Windows 10' dan kaynaklandığını düşünüyorum. Araştırmalarım sonucu Chromium tabanlı bütün tarayıcılarda bu sorun var. Opera da buna dahil. Firefox kullanıyorum şuanlık. Çözümü donanım ivmesini kapatmak fakat bu seferde ekran kartının ne anlamı kalıyor diye üzülüyor insan. Eğer ekran kartı bozuk ise bunu nasıl daha net şekilde anlarız ? Şuan hiçbir oyunda takılma, donma, artifact sorunu yaşamadım. Furmark yazılımı ile test yaptım sorun yok gibi. Kartı Amazon' dan aldığım için garantide sorun yaşayabilirim.

Aşağıdaki sisteme sahibim. Youtube'de video izlerken hızlı hızlı tıklayıp ileri veya geri sardırmaya çalışırken chrome ile birlikte bütün ekran donuyor. Alt+Tab kısa yolu ile açık herhangi bir uygulamaya geçiyorum, 5-10 saniye sonra chrome geri geliyor. Açık olan sekmeler de yeşil bir renk oluyor, F5 yapınca düzeliyor. En güncel versiyonunu kullanıyorum.

• İşlemci: Intel i5 6600K (4.8 GHz Overclock Yapılı)
  • Anakart: MSI Z170A PC Mate
  • Ekran Kartı: MSI GTX 1070 Gaming X 8G
  • RAM: Kingston HyperX Fury 16 GB (8 x 2) DDR4 2666MHz
  • SSD: Samsung 850 EVO 120 GB
  • HDD: WD Blue 1 TB 7200 RPM
  • İşlemci Soğutucu: Corsair Hydro H100i
  • Monitör: Asus MG278Q 1440P 144Hz 1Ms
  • Kasa: DARK N10
  • PSU:Corsair RMx 750W 80+ Gold
  • Fare: Logitech G502
  • Klavye: Logitech G710+
  • Mousepad: Logitech G440
  • Kulaklık: Logitech G430
  • Koltuk: Max Office Racing
Hava atmaya çalışma kardeşim..benim sistemi buraya yazarsam bu yorumu kaldırırsın ;) Altı üstü Chrome donuyor yani şov yapmanın anlamı yok..mousepad fare klavye ne alaka yani ;) ;)

MSI GE73 7RD laptopum. Aynı sorun bende oluyor.. Kapatma tusuna basıyorum sonra tekrar acıyorum kaldığı yerden devam ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı