Chrome'a bulaşan unTabs eklentisi

Ben sonucu bildirmenizi bekliyordum ona göre diğer yöntemleri yaptıracaktım. Çözülebilecek basit bir zararlıydı neyse. Önerdiğim AV'nin ne olduğunu sosyalde herkes biliyor. İmzama da bakabilirsiniz.

Sorunu çözeceğiz diye Regedit ve sistem dosyları ile o kadar uğraştık ki, o şekilde sorun çözülse de o saatten sonraki sistemi kullanmak benim içime sinmezdi hocam. Yardımcı olduğunuz için canı gönülden teşekkür ediyorum.

İlgi alakamız için teşekkür ediyorum hocam.

İkinci tarama konusuna gelince, sizin o
Resimli konunuza gidip okuduğum bilgiler ile log kaydını upload ettim lakin bahsettiğiniz dizinlerdeki dosyaları, gene virüs programı üzerinden silmem gerektiğini anlayamamışım demek ki...

Yönteminizi uygulayıp geri dönüş yapacağım.

Hocam kendi araştırmalarımdan edindiğim bilgiler ile uyguladığım yöntemler de dahil, sizin bu yöntemlerinizin hepsini uygulamama rağmen sorundan kurtulamadığım için en son çare olarak sisteme format atmak zorunda kaldım. Ve hayatımda ilk defa, çaresini bulamadığım bir bilgisayar zararlısı yüzünden formatlık oldum. İki günümü yiyen bu zararlı, sonunda savaşı kazandı. Ve bu zararlıyı üşenmeden kodlayanları da çok içten yad ettim doğrusu. Bu denli inatçı bir zararlıyla ilk defa karşılaştığım için hala şoktayım. Çözebilen varsa önünde eğilinir ki onun sayesinde başka kimse bu pisliğe boyun eğmesin.

Bir an, bu unTech'in Chrome'dan bir türlü silinmeyeceğine o kadar inanmışım ki format attıktan sonra bile Chrome'u yüklerken elim titredi ama şükür ki bu sefer lanet olasıca unTech eklentisi belirmedi. Ve sütten ağzım yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyen ben, tertemiz bir format sonrası kullandığım programlarımı kurduktan sonra sistem geri yükleme noktası oluşturdum. Bu işe yarar mı o da ayrı bir konu ama korunma iç güdüsü diyelim.

Genelde nereye girip çıktığım belli olduğu ve ne idüğü belirsiz hiç bir dosyayı açmadığım için Windows 10'da virüs programı işini, her ne kadar yetersiz olsalar da Windows Defender ile Advanced System Care'a bırakıyorum. Ama bu sorundan sonra Kaspersky gibi bir internet security programını kurmayı düşünmeye başladım doğrusu. Sizin bu konuda, olur olmadık her şeyi zararlı olarak algılayıp silerek, hakimiyeti benim elimden almayan bir antivirüs programı öneriniz var mı?
IObit ürünleri sistemin bir süre sonra çökmesine sebep oluyor. Kayıt defterine zarar veriyor. Zamanında bir akrabamın bilgisayarına kurmuştum ASC'i ertesi gün bana geldi bilgisayarım çöktü diye.

Bu arada IObit ürünlerini kullanmanızı önermem. Norton, Bitdefender, Kaspersky'den herhangi birini kullanabilirsiniz.
IObit ürünleri sistemin bir süre sonra çökmesine sebep oluyor. Kayıt defterine zarar veriyor. Zamanında bir akrabamın bilgisayarına kurmuştum ASC'i ertesi gün bana geldi bilgisayarım çöktü diye.

Öneriler için teşekkürler lakin yaklaşık 5 yıldır Advanced SystemCare Pro kullanıyorum ve bugüne kadar sistemi stabil bir hale getirmekten başka yaptığı negatif bir etki gözlemlemedim.

SystemCare Pro'yu tek yadırgadığım nokta, aşağıdaki üç koruma da aktif olmasına rağmen unTech'in kendisini Crome'a entegre etmesini önleyememesi. Lakin önleyebilen başka bir güvenlik yazılımı var mı orası da meçhul. O yüzden peşin hükümle programın günahını da almak istemiyorum. Şimdilik "Gezinti Koruma ve Reklam Kaldırma"yı da aktif edip Windows Defender'ın yardımıyla da yolumuza devam edebiliriz düşüncesindeyim.

Adsız.jpg

Ama hala, Kaspersky Internet Security'yi kurmayı düşünüyorum lakin daha eski yıllarda kullandığım Kaspersky, sistemimi öylesine kendi eline almıştı ki her zaman kullandığım dosyalara dahi verdiği uyarılara "Yoksa" demekten gına gelmişti. Aynı durumla tekrar karşılaşır mıyım diye kurmaya tereddüt ediyorum doğrusu. Bu konudaki öneriniz nedir? Başka bir antivirüs önerir misiniz yoksa Kaspersky kendisini yıllar içinde bayağı geliştirdi mi?

Son düzenleme:
Advanced SystemCare Pro sistemi korumaz. Artık çoğu güvenlik yazılımı kur ve unut mantığı ile çalışıyor. Bazen bulduğu zararlıları bile size sormadan kendi çözüyor. Sisteminiz çok kötü değilse Kaspersky sisteme ağırlık yapmayacaktır. Çok kötü bir sisteminiz varsa Norton veya Eset kullanabilirsiniz.

Hafif bir antivirüs istiyorsan Norton iyidir. Gerçek zamanlı korumasını kapatman lazım o programın normalde.
Ben Kaspersky kullanmadım ama @Murat5038 hafifletildiğini söylüyor.

-Intel Core 2 Quad Q9550, 3655 MHz (8.5 x 430)

-CORSAIR 8GB Vengeance DDR3 1600MHz CL9

-Gigabyte Nvidia GTX460 1GB 256Bit GDDR5

Sistemim bu şekilde. Fazla zorlayacağını düşünmüyorum.

Selam arkadaşlar bendede aynı virüs vardı çözümü çok basit

Windows tuşu + X tuşuna bastıktan sonra sol altta çıkan yerden komut istemini (yönetici) açın
Açılan ekrana aşağıda yazan kodu yazın veya yapıştırın ardından enter tuşuna basın.
rd /S /Q "%WinDir%\System32\GroupPolicyUsers"
Daha sonra ise aşağıda vereceğim kodu yazın, yapıştırın ve enter tuşuna basın.
rd /S /Q "%WinDir%\System32\GroupPolicy"
Son aşama olarak ise aşağıdaki kodu yazın ve enter tuşuna basın.
gpupdate /force

User policy update has completed successfully yazısını görüyorsanız işlem tamamlanmıştır.
Bu işlemleri yaptıktan sonra chromeyi ayarlardan sıfırlayın ve antimalware yazılımı ile temizlik yapın.
Ben bunları yaptım düzeldi. İyi günler dilerim.

Selam arkadaşlar bendede aynı virüs vardı çözümü çok basit

Windows tuşu + X tuşuna bastıktan sonra sol altta çıkan yerden komut istemini (yönetici) açın
Açılan ekrana aşağıda yazan kodu yazın veya yapıştırın ardından enter tuşuna basın.
rd /S /Q "%WinDir%\System32\GroupPolicyUsers"
Daha sonra ise aşağıda vereceğim kodu yazın, yapıştırın ve enter tuşuna basın.
rd /S /Q "%WinDir%\System32\GroupPolicy"
Son aşama olarak ise aşağıdaki kodu yazın ve enter tuşuna basın.
gpupdate /force

User policy update has completed successfully yazısını görüyorsanız işlem tamamlanmıştır.
Bu işlemleri yaptıktan sonra chromeyi ayarlardan sıfırlayın ve antimalware yazılımı ile temizlik yapın.
Ben bunları yaptım düzeldi. İyi günler dilerim.

Bende mi bahtsız bedevilik var :) Aynı yöntem bende neden işe yaramadı acaba. Sana bulaşan benimkinin kardeşidir zira unTech bana gelene kadar kendini geliştirmiş, sana daha toy zamanlarındayken bulaşmış galiba, ustalık eserini bende tamamladı sanki mübarek :)

Gene de siz bu sorun için uyguladığınız çözümleri yazın. Birinde işe yaramayan diğerinde yarayabiliyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı