Çift kanal RAM desteği nasıl anlaşılır?

özgün deniz

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi. CPU-Z yüklü ama 2. RAM slotu boş olduğu için bir yorum yapamıyorum.

Son düzenleme:
RAM sisteminin Single rank mı yoksa Dual rank olarak mı çalıştığını görmenin bir yolu var mı?
4 DIMM slotlu anakartta 4 X 8 GB Single rank DIMM takarsak Dual rank Dual Channel çalışır diye duydum. Memory controler, her kanalda 2'şer Single rank olduğu için sistemi Dual rank olarak çalışırtırırmış.

2007'den beri üretilen anakartların neredeyse hepsinde Dual Channel desteği var, dediğim gibi 4 slotta bazı anakartlar farklı çalışmakta, kimisi 2xDual olarak alıyor, yani kolayca açıklamak gerekirse 4 tane RAM'in verisini iki yoldan yürütüyor, bazılarında ise direk Quad desteği var, 4 RAM'in verisini 4 farklı yoldan yürütüyor diyebiliriz ama 2xDual ile Quad arasında anlaşılabilir bir performans farkı yok. Normalde açıklaması daha karışık olduğu için basitleştirdim, CPU-Z yükleyerek RAM'in şu anda hangi modda çalıştığını öğrenebilirsin.

RAM sisteminin Single rank mı yoksa Dual rank olarak mı çalıştığını görmenin bir yolu var mı?
4 DIMM slotlu anakartta 4 X 8 GB Single rank DIMM takarsak Dual rank Dual Channel çalışır diye duydum. Memory controler, her kanalda 2'şer Single rank olduğu için sistemi Dual rank olarak çalışırtırırmış.

CPU-Z'de Memory kısmında sistemin aktif hangi Channel ile çalıştığını gösteriyor. Dual desteklemeyen RAM'ler varsa Single çalışır diye biliyorum istersen 20 tane slota tak. Ama mesela Anakartta 20 slot Dual RAM desteği var o zaman 10 tane Dual RAM varmış gibi davranıyor diye biliyorum. Hatta bazı anakartlarda 4 slot var bu slotlardan ikisi Single ikisi Dual. Renkleri vs farklı oluyor.
Edit: Bazen RAM'ler de birbirleri ile Dual çalışamıyorlar set almak önemli o yüzden.

Son düzenleme:
2007'den beri üretilen anakartların neredeyse hepsinde Dual Channel desteği var, dediğim gibi 4 slotta bazı anakartlar farklı çalışmakta, kimisi 2xDual olarak alıyor, yani kolayca açıklamak gerekirse 4 tane RAM'in verisini iki yoldan yürütüyor, bazılarında ise direk Quad desteği var, 4 RAM'in verisini 4 farklı yoldan yürütüyor diyebiliriz ama 2xDual ile Quad arasında anlaşılabilir bir performans farkı yok. Normalde açıklaması daha karışık olduğu için basitleştirdim, CPU-Z yükleyerek RAM'in şu anda hangi modda çalıştığını öğrenebilirsin.
CPU-z sadece dual channel olayını gösteriyor bildiğim kadarıyla.
Benim merak ettiğim rankı gösteren bir sensör yada uygulama var mıdır?
2x16 Gb kit %99.9 dual ranktır. 4x16 takmadığımız sürece dual rank çalışır.
Ama 4x8 Gb single takınca ne oluyor onu merak ediyorum.
Şu videoda görmüştüm:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CPU-Z sadece Dual Channel olayını gösteriyor bildiğim kadarıyla.
Benim merak ettiğim rankı gösteren bir sensör ya da uygulama var mıdır?
2x16 GB kit %99.9 Dual ranktır. 4x16 takmadığımız sürece Dual rank çalışır.
Ama 4x8 GB Single takınca ne oluyor onu merak ediyorum.
Şu videoda görmüştüm:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dediğiniz şeyi anladım fakat o konuda çok fazla bilgiye sahip değilim.

CPU-Z sadece Dual Channel olayını gösteriyor bildiğim kadarıyla.
Benim merak ettiğim rankı gösteren bir sensör ya da uygulama var mıdır?
2x16 GB kit %99.9 Dual ranktır. 4x16 takmadığımız sürece Dual rank çalışır.
Ama 4x8 GB Single takınca ne oluyor onu merak ediyorum.
Şu videoda görmüştüm:

4*8 Single takmıyor. 2*8 Single 2*8 Dual rank takıyor.
Bu arada RAM'lerin Single Dual diye olayları yok. Önemli olan anakarttaki slotlar. Anladığım kadarıyla bu anakarttaki 4 slottan ikisi Dual ikisi Single. Dual'lerin yanına Single slota takılırsa RAM'ler Single çalışır diye biliyorum.

Son düzenleme:
4*8 Single takmıyor. 2*8 Single 2*8 Dual rank takıyor.
4x8 single takıyor. Aynı RAM ler bende var ordan biliyorum. Patriot 4400cl19
Görüntüleri farklı çünkü ikisinin soğutma plakaları sökülmüş durumda.

Videonun başında 2x8 single rank deniyor, sonra 2x16 single (nadir bulunurmuş)
sonra dual rank kit deniyor, en son baştaki 2x8 den 2 adet yani 4x8 takıyor.

Yok RAM'lerle alakalı değil söylediğim. Ben de internette görmüştüm ne kadar doğru bilmiyorum. 4 slotlu anakartlardan 2 slot Single 2 slot Dual oluyor ve genelde renkleri farklı oluyormuş. Dual kullanmak istersen o çapraz yerleştirdiği RAM'leri kullanmalısın direkt. Videonun tamamını izlemedim ama adam zaten 4 slot kullanılmasını önermiyor. Çünkü RAM'ler Single çalışıyor öyle olunca. 3. ve 4. slotlar kötü bir seçim. Belleğe ihtiyacınız varsa kullanılmalı. Adam aynen böyle söyledi videonun sonunda. Ben şahsen videoyu anlamadım bu arada. Başardı mı başaramadı mı? Eğer başardıysa o konu hakkında bilgim yok. Benim bilgim öyle bir şeyin mümkün olmadığı yönünde.
Olay RAM'ler ile ilgili değil ki zaten anakart ile ilgili 1500 senelik 800MHz DDR2'ler bile anakart destekliyorsa Dual Channel çalışabiliyorlar.
Anakartın hangi chanelları desteklediğini de AIDA64 extreme'den görebiliyorsun;
Anakart>Chipset

Geri
Yukarı