Çift kanal RAM için kit şart mı?

Alfirk

Kilopat
Çift kanal RAM kullanacağım. Fakat bu durumda kit almak zorunlu mu? 4×2 toplamda 8 GB RAM olacak. Yani bir tane DDR4 4 GB RAM aldım yine aynısından bir tane daha alsam ikisi çift kanal çalışır mı? Yoksa illa paketli kit olarak mı almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kit zorunlu değil. Aynı bellek olmak zorunda da değil. Teknik olarak aynı değerlere sahip RAM'ler de birlikte çalışabilir, dual channel için de uygunsa, dual channel da çalışır.
Ama önerim aynı belleğin kullanılması yönünde.

Ben 2 adet 8GB aldım, aynı model marka. 3000MHz ve 3200MHz ile çift kanal sıkıntısız çalışıyor. LPX modelinden Corsair'in.

4 tane a-b-c-d markası farklı özellikli bellek türleri olsun bir sıkıntı çıkarmaz. Bazıları sırf şekil şukul yapıcam diye aynı ışıklısı falan apaçi gibi bellek alır o da kişinin tercihi ile doğru orantılıdır.

Kit zorunlu değil. Aynı bellek olmak zorunda da değil. Teknik olarak aynı değerlere sahip RAM'ler de birlikte çalışabilir, dual channel için de uygunsa, dual channel da çalışır.
Ama önerim aynı belleğin kullanılması yönünde.
Ben 2 adet 8GB aldım, aynı model marka. 3000MHz ve 3200MHz ile çift kanal sıkıntısız çalışıyor. LPX modelinden Corsair'in.
4 tane a-b-c-d markası farklı özellikli bellek türleri olsun bir sıkıntı çıkarmaz. Bazıları sırf şekil şukul yapıcam diye aynı ışıklısı falan apaçi gibi bellek alır o da kişinin tercihi ile doğru orantılıdır.
Anlaşıldı. Çok çok teşekkür ederim.

3000MHz'de direkt çalışmadı, XMP ile direkt 3000 oluyor ama. Ben OC ayarlarından 3200'e aldım, sorunsuz çalışıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı