Çift monitör FPS düşürür mü?

Sssssa

Decapat
Arkadaşlar yakında 8GB RAM almayı düşünüyorum yani bilgisayarimda toplamda 16GB RAM olacak. Benim boşta duran monitörüm var. Ben çift monitör yapmak istiyorum ama şöyle mesela ana ekranda ben oyun oynarken diğer taktığım ekranda masaüstünde olacağım ya da Youtube'da vs. Arkadaşlar bu mümkün müdür ve bu olursa oyunlarda FPS düşürür mü? Bilgisayarda herhangi bir kasma olur mu?

Şu anki Sistemim:
  • GT 1030
  • İ3 3220
  • 8GB RAM
  • ASUS H61M-PRO anakart

Kullanım durumuna göre değişir. Yani birinci monitördeki bir uygulama ekran kartının %100'ünü kullanması gerekirken ikinci monitördeki uygulama onun %100 kullanılmasını engelleyebilir.

İkinci monitörü anakarta bağlar isen ekran kartını sadece oyuna ayırmış olursun böylece FPS sorunu olmaz.

Konuyu biraz hortlatmış olabilirim fakat bu konuya yeni gelecek arkadaşlara bildiridir.

İslemcininde bir ekran verme görevi vardır hatta zamanında yıllar önce ekran kartı olmadan sadece anakarttan yani islemciden görüntü alarak oyunlar oynadık. Anakarta bağlarsanız 2. Ekranı islemci kullanımından harcayacak ve bu da ekran kartını besleyebilmesi zorlaşıcaktır dolayısıyla yine fps düşük alıcaksınız, (Eğer hem ekran kartınızı hem 2. Monitörü besleyebilecek bir işlemciniz yoksa)

Konuyu biraz hortlatmış olabilirim fakat bu konuya yeni gelecek arkadaşlara bildiridir.

İslemcininde bir ekran verme görevi vardır hatta zamanında yıllar önce ekran kartı olmadan sadece anakarttan yani islemciden görüntü alarak oyunlar oynadık. Anakarta bağlarsanız 2. Ekranı islemci kullanımından harcayacak ve bu da ekran kartını besleyebilmesi zorlaşıcaktır dolayısıyla yine fps düşük alıcaksınız, (Eğer hem ekran kartınızı hem 2. Monitörü besleyebilecek bir işlemciniz yoksa)

Hocam, engin bilgilerinizle bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz. Oldukça kıymetli bilgiler.

Ben laptop kullanıcısıyım, HDMI'dan monitör bağlayıp monitörü NVIDIA ekran kartıma atarsam oyunlarda FPS'im artar, laptop ekranında ise Intel ekran kartı aktif olduğundan değerlerim sabit kalır. Eğer APU olan bir işlemcin varsa her türlü FPS'in artar.

Ben laptop kullanıcısıyım, HDMI'dan monitör bağlayıp monitörü NVIDIA ekran kartıma atarsam oyunlarda FPS'im artar, laptop ekranında ise Intel ekran kartı aktif olduğundan değerlerim sabit kalır. Eğer APU olan bir işlemcin varsa her türlü FPS'in artar.

Ki bildiğim kadarıyla 3220'nin içinde HD4000 geliyor, aktif edersen anakartından görüntü alabilirsin veya ekran kartından 2. görüntüyü Intel'e atayabilirsin, YouTube'dan bakmanı öneririm.

Bende aynı durumdayım dostum. JD24" 144Hz monitör kullanıyorken DVI girişinden 24" bir ekran daha taktım ve ikisine de ayrı Wallpaper Engine'den wallpaper yaptım. Her şey güzel gidiyorken oyuna gırdıgımde Forza'da FPS 72 sabitlemişken 59 gibi değerlere inip droplarla kastırmaya başladıgını hatta muzık dınlerken hiç oynanmayacak bır hale geldiğini gördüm. Yok mu bunun bir çözümü derkene baktım kı yenı bir ıslemcı almaya kalkışmışım.

Yeni konular

Geri
Yukarı