Çift monitör kaç kW harcar?

midplus

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhab, a ben öğrenci evindeyim ve çift monitöre sahibim malum yeni zamlar ile biraz sorun yaşamaya başladım acaba çift monitör çok elektrik harcar mı? Faturaya çok sorun yaratır m? I teşekkür ederim. Aşağıda marka model yazmaktadır.

Ana: AOC 23.8" 24v2Q 75 Hz 5 ms IPS.
2.AOC F22.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörler ortalama 30W harcarlar. Faturaya çok az yansır.
24 saat aralıksız çalışırsa 24 saatte 1 TL 48 kuruş harcar.
Saatte 4 kuruş harcıyor yani.

Merhab, a ben öğrenci evindeyim ve çift monitöre sahibim malum yeni zamlar ile biraz sorun yaşamaya başladım acaba çift monitör çok elektrik harcar mı? Faturaya çok sorun yaratır m? I teşekkür ederim. Aşağıda marka model yazmaktadır.

Ana: AOC 23.8" 24v2Q 75 Hz 5 ms IPS.
2.AOC F22.
Hocam ne kadar yakacağını aşağı yukarı şöyle hesaplamalısın,

Volt * Amper = kaç w/h olduğu. Hangi şehirdeyseniz tarifenize göre çarparak aşağı yukarı bulursunuz. Monitörün arka tarafındaki kağıtta amper ve voltu yazar, oradan yola çıkabilirsiniz.

Maksimum parlaklıkta çalışan monitörler sanırım 20 watt civarı tüketiyor tabii bu monitörlerin yenileme hızına göre de değişir, aslında monitörü yeni alınca üstünde kağıt falan geliyor ne kadar elektrik tükettiğini söyleyen, arkalarındaki küçük bilgi kağıtları da volt ve amper bilgisini veriyor oradanda watt hesaplanabilir. Garanti olsun diye ikisini de 25W kabul edersek saatlik 50W tüketir, buda 1000'in 20'de 1'i olur yani 1000 Watt 2TL'ye denk gelirken sizinkisi saatlik 10 kuruş yakar.

Daha da düşürmek isterseniz monitörlerin parlaklık ayarını gerek yoksa kısabilirsiniz. Benim monitörümde parlaklığı en düşüğe almak %60'lık bir enerji tasarrufu sağlıyor örneğin, iki monitörümünde aynı monitör ve aynı düşük parlaklıkta çalıştığı bir durumda saatlik 4 kuruş harcayacaktır.

Maksimum parlaklıkta çalışan monitörler sanırım 20 watt civarı tüketiyor tabii bu monitörlerin yenileme hızına göre de değişir, aslında monitörü yeni alınca üstünde kağıt falan geliyor ne kadar elektrik tükettiğini söyleyen. Garanti olsun diye ikisini de 25W kabul edersek saatlik 50W tüketir, bu da 1000'in 20'de 1'i olur yani 1000 watt 2TL'ye denk gelirken sizinkisi saatlik 10 kuruş yakar, daha da düşürmek isterseniz monitörlerin parlaklık ayarını gerek yoksa kısabilirsiniz.

Aa evet ben çift monitör olduğunu atlamışım. İkisi toplam ortalama saatte 10 kuruş civarı harcar.

Geri
Yukarı