Çin, Afganistan'ı işgal eder mi?

Etmez. Etmesi için bir amaç veya sebep yok. Afganistan'da ABD varlığının kalkması Çin'in tamamen lehine. Hem Çin hükümetiyle bağlantısı olan Doğu Perinçeğin taliban iktidarı almasını övmesi ve güzelleştirme yapması da Çin'in Afganistan'da Taliban'ın iktidar olmasının işine geldiğini belli ediyor.

ABD bile yenemedi Taliban'ı Çin mi yenecek?

Üstü kapalı işgal demiyorum, gerçek manada işgal demek bir ülkenin asgari gücünün %100'ünü kullanarak topyekün bir saldırıya geçmesi demek. Hadi nükleer gücü çıkaralım, tüm savaş gemileri, uzun menzilli bombardıman ve avcı uçaklarını, uzun menzilli bataryalı tüm havan araçlarını, güdümlü sistemlerle donatılmış son teknoloji mühimmatları yerleştir bakalım Pakistan'ın dibine, ne olur sence? Haritadan silinirler.

Ama tüm gücünü oraya göndermek demek neredeyse ordunun tamamı kadar bütçe demek, ekonomik yaptırım demek, para demek. Bunlar boş yere göze alınacak unsurlar değil, Çin dibinde neredeyse Afganistan'ın, hadi taliban desin ki "Çin'i cihad için yarın işgal edeceğiz.";

Ertesi gün Pakistan ovaları bir tane asker girmeden sadece uzun menzilli mühimmat taşıyan herhangi bir şeyle dümdüz edilir, bu kadar basit. Amerika'nın kalkıp Amerika kıtasından Afganistan'ı işgal etmeyi denemesine benzemez.

Millet dağ diyor ova diyor... Arkadaşlar 1300'lerde falan değiliz, taliban dediğiniz düzenli bir ordu bile sayılmaz, temiz bir hava saldırısı, düzenli havan saldırıları, yok edilen üsler, basit bir şekilde içerdeler.

Dostum benim TSK neden PKK'yı bitirmiyor o zaman? TSK hava donanması anlamından o kadar da kötü sayılmaz (hatta belki iyi bile sayılır). Sen Türkiye de Tunceli, Şırnak vb. ve kuzey Irak'ta zap, avaşin vb. bölgelerindeki dağlara bak bakalım sonra öyle konuş. Dağlık bölgelerde "gerilla" taktikleri çoğu zaman işe yarar bunu PKK ve talibanın bitmemesinden ve işgalci kuvvetlerin Türkiye'de ''gerilla'' taktiklerini kullanan kuvayi milliyenin nasıl Türk kurtuluş harekatına fayda sağladığını gör.

Dostum benim tsk neden PKK'yı bitirmiyor o zaman? Tsk hava donanması anlamından o kadar da kötü sayılmaz (hatta belki iyi bile sayılır). Sen Türkiye de Tunceli, Şırnak vb. ve kuzey Irak'ta zap, avaşin vb. bölgelerindeki dağlara bak bakalım sonra öyle konuş. Dağlık bölgelerde "gerilla" taktikleri çoğu zaman işe yarar bunu PKK ve talibanın bitmemesinden ve işgalci kuvvetlerin Türkiye'de ''gerilla'' taktiklerini kullanan kuvayi milliyenin nasıl Türk kurtuluş harekatına fayda sağladığını gör.
TSK öyle bir yok eder ki p*k dediğin it sürüsünü, ama bu işler öyle kolay değil, tüm dağlara konuşlanmış fareleri sadece hava saldırısıyla yenemezsin, Türk Ordusu şuan imkanlarının %100'ünü kullansa o farelerden sadece bir sene içerisinde komple kurtulur, ama bil bakalım arada ne var?

Diplomasi? Bunları besleyen ülkeler? Üzerlerinden para kazanan şebekeler? O bölgelerde varlığı bulunan yabancı askeri kuvvetler? Bana argüman sunmadan önce bunları bil de öyle konuş, Age of Empires oynamıyorsun.

Dünyanın askeri olarak en güçlü ordularından biri diyorum, sen bana "gerilla taktiği var yauv." diyorsun, anlamadım gitti.

Keşke bu kadar kolay olsa da kurtulsak bizde.

Dostum benim TSK neden PKK'yı bitirmiyor o zaman? TSK hava donanması anlamından o kadar da kötü sayılmaz (hatta belki iyi bile sayılır). Sen Türkiye de Tunceli, Şırnak vb. ve kuzey Irak'ta zap, avaşin vb. bölgelerindeki dağlara bak bakalım sonra öyle konuş. Dağlık bölgelerde "gerilla" taktikleri çoğu zaman işe yarar bunu PKK ve talibanın bitmemesinden ve işgalci kuvvetlerin Türkiye'de ''gerilla'' taktiklerini kullanan kuvayi milliyenin nasıl Türk kurtuluş harekatına fayda sağladığını gör.
Bir de gerilla taktiğini alıp taaaa kurtuluş savaşına getirmen de öyle saçmalık ki, birinin olduğu teknolojik dönem belli, diğerinin dönemi belli.

Sen çıkarsana mağarandan kafanı bir hafta sonra küt diye gidiverirsin ilk insansız hava uçağı saldırısıyla, gerilla taktiği falan kalmadı p*k içlere ilerleyemiyor eskisi gibi, çünkü teknolojik açıdan da gelişmiş bir Türk ordusuyla karşı karşıyasın.

p*k'nın hâlâ varlığını sürdürmesinin tek sebebi besleniyor olmaları, politika için kullanılıyor olmaları ve dümdüz edilecek her yerin politik açıdan girilmesi imkansız yerlerde olmaları, yani bariz bir şekilde saklanıyor olmaları.

Hava cıva kolay, gerçek dünya böyle değil haberin olsun.

TSK öyle bir yok eder ki p*k dediğin it sürüsünü, ama bu işler öyle kolay değil, tüm dağlara konuşlanmış fareleri sadece hava saldırısıyla yenemezsin, Türk Ordusu şuan imkanlarının %100'ünü kullansa o farelerden sadece bir sene içerisinde komple kurtulur, ama bil bakalım arada ne var?

Diplomasi? Bunları besleyen ülkeler? Üzerlerinden para kazanan şebekeler? O bölgelerde varlığı bulunan yabancı askeri kuvvetler?

Evet PKK ve YPG farklı ülkelerden aşırı miktarda destek görüyor ancak Kuzey Irak durumunda bölgede ne Amerikan askeri ne de Rus askeri var (Bu tabii ki destek görmediği anlamına gelmez.) yani Sadece TSK, PKK ve yerli halk var.
Ayrıca PKK'lıların çoğu bölgeyi bizden iyi biliyorlar ve hep yer değiştiriyorlar. Bu yüzden PKK askeri anlamda bitirileceğini pek sanmıyorum ve PKK küçümsenemez derecede silahlara ve askeri teçhizatlara sahip.

Çin Afganistan sınırı dağlık ve çok dar lojistik stratejik bir konum değil taliban gibi terör grupları gerilla taktiği uygular ki bu nizami harp savaşından daha tehlikelidir doğru planlanmış bir gerilla taktiği ile ordulara ciddi kayıplar uğratabilirsiniz.

Diplomasi? Bunları besleyen ülkeler? Üzerlerinden para kazanan şebekeler? O bölgelerde varlığı bulunan yabancı askeri kuvvetler? Bana argüman sunmadan önce bunları bil de öyle konuş, Age of Empires oynamıyorsun.

Dünyanın askeri olarak en güçlü ordularından biri diyorum, sen bana "gerilla taktiği var yauv." diyorsun, anlamadım gitti.

Bir de gerilla taktiğini alıp taaaa kurtuluş savaşına getirmen de öyle saçmalık ki, birinin olduğu teknolojik dönem belli, diğerinin dönemi belli.

Sen çıkarsana mağarandan kafanı bir hafta sonra küt diye gidiverirsin ilk insansız hava uçağı saldırısıyla, gerilla taktiği falan kalmadı p*k içlere ilerleyemiyor eskisi gibi, çünkü teknolojik açıdan da gelişmiş bir Türk ordusuyla karşı karşıyasın.

p*k'nın hâlâ varlığını sürdürmesinin tek sebebi besleniyor olmaları, politika için kullanılıyor olmaları ve dümdüz edilecek her yerin politik açıdan girilmesi imkansız yerlerde olmaları, yani bariz bir şekilde saklanıyor olmaları.

Hava cıva kolay, gerçek dünya böyle değil haberin olsun.
Tabii ki dönemler ve güçler oldukça farklı. Bunu reddetmek aptallık olur. Türk ordusunun PKK'yı Türkiye içlerinden atmasında haklısın. Zaten PKK terör örgütü Türkiye içinden tüm (kendi deyişleriyle) ''askeri'' birimlerini çekti. Bu arada kürt halkı içinde aşırı fazla azalsada azımsanamayacak sayıda destekçisi var PKK terör örgütünün.

Vietnam Amerika savaşına döner Amerika gunshiplerle Thunderbolt'larla aralıksız ateşe tuttu gece gündüz sonuçta gerilla taktiğiyle Vietnam yendi.

Tabii ki dönemler ve güçler oldukça farklı. Bunu reddetmek aptallık olur. Türk ordusunun PKK'yı Türkiye içlerinden atmasında haklısın. Zaten PKK terör örgütü Türkiye içinden tüm (kendi deyişleriyle) "askeri" birimlerini çekti. Bu arada kürt halkı içinde aşırı fazla azalsada azımsanamayacak sayıda destekçisi var PKK terör örgütünün.

Bir askeri için menemeni yakan ulu liderden yıllarca şehit verdiğimiz günlere düştük, Türk ordusunun kini diri, lidere muhtaç.

Yeni konular

Geri
Yukarı